V Toužimi končí oprava náměstí, přišla na 42 milionů

ČTK ČTK
27. 8. 2013 10:42
Největší investici města za poslední léta Toužim financuje z vlastního rozpočtu
 Náměstí Jiřího z Poděbrad v Toužimi.
 Náměstí Jiřího z Poděbrad v Toužimi. | Foto: Aktuálně.cz

Toužim - V Toužimi na Karlovarsku se blíží k závěru rekonstrukce hlavního náměstí Jiřího z Poděbrad.

Největší investici města za poslední léta Toužim financuje z vlastního rozpočtu. Náměstí a okolní ulice chce město dokončit ještě letos, rekonstrukce přijde asi na 46 milionů korun, řekl starosta Toužimi Alexandr Žák (ODS).

Rekonstrukce náměstí měla stát původně 38,6 milionu korun, po odkrytí povrchů komunikací se však ukázalo, že náklady budou vyšší. Termín původně plánovaného dokončení v roce 2014 se ale zkrátí.

"Zatím věříme, že se nám podaří vše dokončit v listopadu. Doufáme, že nám do termínu nezasáhne počasí. Například loni jsme se potýkali se sněhem už v říjnu," řekl Žák.

Dopravní omezení, která stavbu provázejí, by postupně měla končit. Uzavírka náměstí Jiřího z Poděbrad by měla trvat zhruba do poloviny září.

Stavba rozdělená do několika etap začala loni v srpnu a zahrnuje opravu hlavního náměstí ve městě i přilehlých ulic. Asfaltové povrchy nahradí dlažba.

Součástí rekonstrukce náměstí byly i opravy inženýrských sítí, veřejného osvětlení a mobiliáře. Doplní ho i nová socha Jiřího z Poděbrad v životní velikosti, která v současné době vzniká.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Při izraelském náletu na Gazu zemřelo sedm lidí, Palestinci si připomenou nakbu

Nejméně sedm lidí zemřelo ve městě Gaza při nočním izraelském leteckém útoku proti radikálnímu palestinskému hnutí Hamás. Podle agentury AP šlo o úder s největším počtem obětí od začátku nynější izraelské operace proti Hamásu v Pásmu Gazy. Násilnosti, které původně vypukly v Jeruzalémě, se v posledních dnech rozlily do smíšených židovsko-arabských měst v Izraeli.

Protesty, které přerostly v násilné střety, v pátek zachvátily i okupovaný Západní břeh Jordánu, kde izraelské jednotky zastřelily jedenáct Palestinců.

Další protiizraelské protesty se dnes očekávají v souvislosti s výročím takzvané nakby (katastrofy). Tou je pro Palestince vznik samostatného státu Izrael v roce 1948. V důsledku této události ze svých domovů odešly nebo z nich byly vyhnány statisíce Palestinců.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Toronto i přes závěrečnou prohru ovládlo Severní divizi

Hokejisté Toronta podlehli ve svém posledním zápase základní části NHL Winnipegu 2:4. Maple Leafs i přes druhou prohru za sebou ovládli Severní divizi a v play off vyzvou Montreal. Jets skončili třetí a ve vyřazovací části je čeká Edmonton.

Winnipeg v zápase dvakrát prohrával, ale skóre otočil a vítězně se naladil na play off. Toronto poslal v 8. minutě do vedení Pierre Engvall, který nenápadnou střelou z levého kruhu nachytal brankáře Connora Hellebuycka. Na začátku druhé třetiny srovnal Mason Appleton, ale Ilja Michejev poslal Maple Leafs opět do vedení.

Obrat ve skóre zařídil Kyle Connor, který nejprve v 34. minutě bekhendovým blafákem zakončil přečíslení dva na jednoho a ve 45. minutě tvrdou ranou bez přípravy překonal gólmana Jacka Campbella podruhé. Definitivní podobu skóre stanovil při závěrečné hře Toronta bez brankáře Jansen Harkins. Kanadský útočník se dočkal prvního gólu v sezoně.

před 44 minutami

Rekonstrukce Václavského náměstí v Praze se prodraží až o 109 milionů korun

Rekonstrukce spodní části Václavského náměstí se prodraží až o 109 milionů korun. Většina z peněz navíc, konkrétně 85 milionů korun, má jít na stavu slepých tramvajových kolejí, které chce vedení magistrátu vybudovat k budoucímu použití. Zbylé peníze budou za práce, které si firma Hochtief nárokuje nad rámec původní smlouvy. Vyplývá to z materiálu, který v pondělí projednají radní. Stavební práce začaly loni a původně měly stát asi 330 milionů korun.

Stavební firma chce podle dokumentu pro radní po městu o asi 23 milionů více z důvodů víceprací vzniklých nepředvídatelnými okolnostmi. Například asi 8,7 milionu korun navíc firma naúčtovala za bourání betonových konstrukcí komunikace, 11,8 milionu za změny povrchových úprav a 4,1 milionu za úpravy kolektoru. Jiné menší položky firma z původní ceny odečetla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy