V Praze se otevírají neveřejné prostory ministerstev. Krnáčová spustí opravený orloj

ČTK ČTK
28. 9. 2018 3:07
Úřad vlády veřejnosti zpřístupní Lichtenštejnský palác na Kampě, který slouží k reprezentačním účelům.
Jednou z budov, kam mohou ve svátek zavítat návštěvníci, je ministerstvo financí.
Jednou z budov, kam mohou ve svátek zavítat návštěvníci, je ministerstvo financí. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - U příležitosti 100 let od vzniku Československa si v pátek  v Praze budou moci lidé prohlédnout budovy několika úřadů, které nejsou běžně přístupné.

Dveře návštěvníkům otevřou ministerstva financí, kultury a obrany. Úřad vlády veřejnosti zpřístupní Lichtenštejnský palác na Kampě, který slouží k reprezentačním účelům.

Ministerstvo financí lidem zpřístupní svoji budovu v Letenské ulici. "Jedná se o historicky teprve druhý den otevřených dveří prostor, které zahrnují bývalý klášter bosých karmelitek z roku 1655 i moderní trakt z roku 1928," uvedl mluvčí resortu Michal Žurovec.

Lidé si budou moci prohlédnout i pracovnu ministryně nebo kašnu se stěnou z krápníkových zkamenělin. Součástí doprovodného programu bude ukázka cvičených psů Celní správy nebo výstava kuriózních předmětů, které se dostaly do vlastnictví státu.

Brány svého sídla, malostranského Nostického paláce, otevře i ministerstvo kultury. Kromě reprezentačních sálů si lidé budou moci prohlédnout obrazárnu s díly starých mistrů či nahlédnout do místní knihovny, která čítá na 14 tisíc svazků včetně unikátních manuskriptů.

Pro předem zaregistrované zájemce se otevře také sídlo ministerstva obrany. Bude to podruhé v historii České republiky, kdy si veřejnost bude moci prohlédnout reprezentativní prostory historické budovy ministerstva a jeho areál v bezprostřední blízkosti Pražského hradu. Součástí akce je doprovodný program s ukázkami současné a historické vojenské techniky.

V souvislosti se 100. výročím vzniku Československa úřad vlády v pátek zpřístupní Lichtenštejnský palác. Barokní budovu v blízkosti Karlova mostu vláda využívá k reprezentačním účelům. V apartmánech umístěných ve druhém patře paláce pobývali při návštěvě Prahy například španělský král Juan Carlos s chotí Sofií, britská královna Alžběta II. či japonský císař Akihito s císařovnou Mičiko.

V 18 hodin pak pražská primátorka Adriana Krnáčová po rekonstrukci spustí staroměstský orloj a začnou tak měsíční národní oslavy 100 let Československa, které vyvrcholí 27. a 28. října. Na Staroměstské radnici zároveň začne výstava dokumentující rekonstrukci věže radnice. 

 

Právě se děje

před 6 hodinami

TOP 09 povede do voleb Pekarová Adamová, schválil výbor

TOP 09 v rámci koalice Spolu s ODS a KDU-ČSL povede do sněmovních voleb předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová, která bude zároveň v čele společné kandidátky v Praze. Výkonný výbor dnes večer schválil kandidáty pro všechny kraje, informovala strana po skončení jednání. Debata se podle informací ČTK vedla zejména o pražské kandidátce, kde členové výboru prohodili kandidáty na třetím a čtvrtém místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy