reklama
 
 

Foto: Jako nová a zase pro lidi. Na Letné se otevírá zrekonstruovaná vodárenská věž

29. 5. 2018 15:12
Historická vodárenská věž na pražské Letné se po rekonstrukci ve středu v 17 hodin slavnostně otevře veřejnosti.

Vodárenská věž po rekonstrukci bude sloužit dětem, prostory nabídne jedné třídě mateřské školy a domu dětí a mládeže. Za rekonstrukci, která začala v listopadu 2016, městská část zaplatila 62 milionů korun, z toho 38 milionů získala radnice od hlavního města a z evropských fondů. Městská část připravila k otevření doprovodný program s dílničkami pro děti. První tři červnové týdny budou ve vodárenské věži komentované prohlídky a tematické dětské dílny.

V nejvyšším místě věže, kde byla dříve hlavní vodní nádrž, vznikl společenský sál. Ze sálu je přístupný i ochoz a kabina, kde bude v budoucnu umístěn periskop, kterým bude možné přehlédnout vysokou okolní zástavbu a prohlédnout si široké okolí. Periskop s výkonným teleskopem se nyní vyrábí. Do věže se v létě vrátí dům dětí a mládeže, který v ní fungoval už před rekonstrukcí. V patrech věže budou klubovny i klubová knihovna. Od září bude v přilehlé budově fungovat nová třída mateřské školy pro 22 dětí.

Projekt rekonstrukce připravil ateliér Petr Hájek architekti. "Při úpravách byly zachovány všechny vrstvy historie od založení až do současnosti. Nerozlišujeme ani nekategorizujeme jednotlivé části architektury, ale zachováváme je bez rozdílu. Výsledkem je stavba, která společně prezentuje kvalitu uměleckého řemesla a detailů různých období. Naleznete zde vedle sebe fládrované okno z 19. století, dveře z 50., 60., 70. let 20. století. Hliníková okna 21. století, bakelitové, mosazné, ocelové kování," řekl architekt Hájek.

Vodárenská věž na Letné byla vybudována v letech 1887 až 1888. Od roku 1992 je památkově chráněna.

autoři: Úřad městské části Praha 7 / Benedikt Markel (ext.), Jakub Plíhal, ČTK | 29. 5. 2018 15:12

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama