Foto: Jako nová a zase pro lidi. Na Letné se otevírá zrekonstruovaná vodárenská věž

Foto: Jako nová a zase pro lidi. Na Letné se otevírá zrekonstruovaná vodárenská věž
Zrekonstruovaná vodárenská věž na Letné, květen 2018.
A tohle už je pohled do rekonstruovaného interiéru, kde bude dílna pro výchovně vzdělávací a rekreační činnosti pro děti, mládež a jejich rodiče.
Obnovené schodiště.
Společenský sál.
Foto: Úřad městské části Praha 7 / Benedikt Markel
Jakub Plíhal ČTK Úřad městské části Praha 7 / Benedikt Markel (ext.), Jakub Plíhal, ČTK
29. 5. 2018 15:12
Historická vodárenská věž na pražské Letné se po rekonstrukci ve středu v 17 hodin slavnostně otevře veřejnosti.

Vodárenská věž po rekonstrukci bude sloužit dětem, prostory nabídne jedné třídě mateřské školy a domu dětí a mládeže. Za rekonstrukci, která začala v listopadu 2016, městská část zaplatila 62 milionů korun, z toho 38 milionů získala radnice od hlavního města a z evropských fondů. Městská část připravila k otevření doprovodný program s dílničkami pro děti. První tři červnové týdny budou ve vodárenské věži komentované prohlídky a tematické dětské dílny.

V nejvyšším místě věže, kde byla dříve hlavní vodní nádrž, vznikl společenský sál. Ze sálu je přístupný i ochoz a kabina, kde bude v budoucnu umístěn periskop, kterým bude možné přehlédnout vysokou okolní zástavbu a prohlédnout si široké okolí. Periskop s výkonným teleskopem se nyní vyrábí. Do věže se v létě vrátí dům dětí a mládeže, který v ní fungoval už před rekonstrukcí. V patrech věže budou klubovny i klubová knihovna. Od září bude v přilehlé budově fungovat nová třída mateřské školy pro 22 dětí.

Projekt rekonstrukce připravil ateliér Petr Hájek architekti. "Při úpravách byly zachovány všechny vrstvy historie od založení až do současnosti. Nerozlišujeme ani nekategorizujeme jednotlivé části architektury, ale zachováváme je bez rozdílu. Výsledkem je stavba, která společně prezentuje kvalitu uměleckého řemesla a detailů různých období. Naleznete zde vedle sebe fládrované okno z 19. století, dveře z 50., 60., 70. let 20. století. Hliníková okna 21. století, bakelitové, mosazné, ocelové kování," řekl architekt Hájek.

Vodárenská věž na Letné byla vybudována v letech 1887 až 1888. Od roku 1992 je památkově chráněna.

 

Právě se děje

Další zprávy