V Praze je vedro větší. Asfalt a beton přidá až 4 °C

Pavel Baroch
22. 7. 2010 14:20
Dlouhé vlny veder rozpalují silnice a domy, které pak ohřívají vzduch
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Při dlouhých vedrech, které v červenci zasáhly celou republiku, musí Pražané žít ve výrazně teplejším prostředí než lidé v malých městech nebo na vesnicích.

Může za to jev, kterému se říká tepelný ostrov. Silnice, parkoviště, auta nebo zdi domů se rozpálí, a pak sálají teplo a ohřívají okolní vzduch, a to až o několik stupňů Celsia.

"Na začátku tepelné vlny ještě nejsou umělé povrchy ve městě prohřáté a rozdíl mezi Prahou a nezastavěným okolím je jen jeden až dva stupně Celsia," řekl Aktuálně.cz Jan Šrámek z Českého hydrometeorologického ústavu.

Čím déle teplé a především slunečné počasí panuje, tím jsou tepelné rozdíly větší. Umělé povrchy přes den postupně akumulují teplo, které během noci nestihnou vyzářit, a den ode dne v sobě uchovávají více energie - tepla.

"Pokud vlna veder trvá týden a více, rozdíl teplot mezi centrem Prahy a okolní nezastavěnou krajinou je třeba i více než 4 stupňů Celsia. U větších měst, jako je Paříž nebo New York mohou být tyto rozdíly za extrémních situací i více než 6 stupňů," dodal meteorolog Šrámek.

Asfalt 60, auto 70 stupňů Celsia

Schopnost silnic a parkovišť "nasávat" teplo a pak ho "vypouštět" do okolí je značný. "Pokud na tmavý asfalt svítí v létě sluníčko, teplota povrchu dosahuje až 60 stupňů, vnitřek auta se ve městě prohřeje za extrémních situací až na 70 stupňů," uvedl Šrámek.

Foto: Aktuálně.cz

Velký rozdíl je i na severních a jižních stranách budov. "V odpoledních hodinách může činit i více než dvacet stupňů Celsia. Třicítka je na severu ve stínu a padesátka na jihu na sluníčku," dodal meteorolog.

Stromy jako klimatizace

Zatímco asfalt, beton nebo kov kvůli získané energie oteplují okolní vzduch, rostliny a především stromy fungují jako klimatizace.

"Ze země čerpají ke svému růstu a vývoji vodu, která se vypařuje. Tím se spotřebovává teplo a okolí se ochlazuje," vysvětlil Jan Šrámek z hydrometeorologického ústavu.

V Praze je proto při vedrech nejchladněji v parcích a v rozsáhlých zelených obastech, například na Petříně, v Kunratickém lese, Oboře Hvězda nebo v Michelském lese.

Martin Skalský ze sdružení Arnika, která se dlouhodobě zabývá ochranou pražské zeleně, uvedl, že ochlazovat okolí pomáhají i jednotlivé stromy.

"Tento efekt lze sledovat třeba i na ulici se stromořadím," řekl Aktuálně.cz Skalský. "Stromy jsou pro ochlazování ovzduší při extrémních teplotách naprosto zásadní."

Technická správa komunikací v Praze dnes kropí silnice mnohem častěji než jindy.
Technická správa komunikací v Praze dnes kropí silnice mnohem častěji než jindy. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Ostrov v zimě šetří peníze

Podle meteorologa Šrámka se lidé před účinky tepelného ostrova města moc chránit nemohou. I když třeba na jihu USA se úřady snaží tento problém řešit.

"Staví umělé povrchy ve městě z materiálů, které nepohlcují tolik tepla. Jde například o světlejší asfalt nebo stavební materiály, které sluneční záření více odrážejí," řekl Aktuálně.cz Šrámek.

Dodal, že lidé se mohou před účinky tepelného ostrova bránit tím, že se přestěhují do čtvrtě s co největším množstvím zeleně. To ovšem přináší zase nevýhody v zimních měsících.

"V létě je tepelný ostrov nepříjemný, v zimě naopak ušetří peníze za protopenou energii," upozornil Šrámek. Tepelný ostrov se totiž v zimě projevuje ještě více než v létě, zvláště za jasných a bezvětrných nocí, kdy je v centru města podstatně tepleji než v okolí.

Graf ukazuje, o kolik stupňů je vyšší teplota v pražském Klementinu v porovnání s mimopražskými stanicemi Ondřejov, Brandýs a Doksany

Foto: ČHMÚ

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Hoffenheim smetl Kolín pěti góly, ale zranil se Kadeřábek

Fotbalisté Hoffenheimu v dnešní předehrávce osmého kola německé ligy rozstříleli 5:0 Kolín nad Rýnem. V dresu vítězů kvůli zranění zápas nedohrál český obránce Pavel Kadeřábek.

Devětadvacetiletý reprezentant nejprve rozjel akci, po které v 31. minutě Ihlas Bebou otevřel skóre, vzápětí ale musel střídat. Kadeřábek fauloval Kingsleyho Ehizibuea, jenž mu nepříjemně spadl na pravou nohu.

Bebou poté ve 49. minutě přidal druhý zásah a na 3:0 zvýšil o dvě minuty později Christoph Baumgartner. V závěru debakl dokonali Dennis Geiger a Stefan Posch. Hoffenheim se díky výhře posunul na osmé místo, Kolín je sedmý.

Německá fotbalová liga - 8. kolo:

Hoffenheim - Kolín nad Rýnem 5:0 (31. a 49. Bebou, 51. Baumgartner, 74. Geiger, 87. Posch).

Tabulka:

1. Bayern Mnichov 7 5 1 1 24:7 16
2. Leverkusen 7 5 1 1 20:7 16
3. Dortmund 7 5 0 2 19:13 15
4. Freiburg 7 4 3 0 11:5 15
5. Wolfsburg 7 4 1 2 9:8 13
6. Union Berlín 7 3 3 1 10:9 12
7. Kolín nad Rýnem 8 3 3 2 13:14 12
8. Hoffenheim 8 3 2 3 17:11 11
9. Lipsko 7 3 1 3 15:7 10
10. Mohuč 7 3 1 3 7:5 10
11. Mönchengladbach 7 3 1 3 9:10 10
12. Stuttgart 7 2 2 3 12:13 8
13. Eintracht Frankfurt 7 1 5 1 8:10 8
14. Hertha Berlín 7 2 0 5 8:20 6
15. Augsburg 7 1 2 4 3:13 5
16. Bielefeld 7 0 4 3 3:10 4
17. Bochum 7 1 1 5 4:16 4
18. Fürth 7 0 1 6 5:19 1
Aktualizováno před 8 hodinami

Další dodavatel energií končí. Po Bohemia Energy oznámili konec i A-PLUS a Kolibřík

Po Bohemia Energy končí v Česku s dodávkami elektřiny a plynu další dodavatelé. V pátek konec dodávek elektřiny a plynu oznámil Kolibřík energie s 28 000 klienty, ve čtvrtek se rozhodla ukončit dodávky plynu firma A-PLUS Energie se 150 odběrnými místy. Vyplývá to z oznámení společností a informací na webu Operátora trhu s elektřinou (OTE). Kolibřík energie dnes oznámila pozbytí možnosti dodávat elektřinu a plyn od úterý 19. října. Dodávky plynu od společnosti A-PLUS se zastaví od pátku 22. října. Zákazníci firem bez energií nezůstanou, dodávky jim zajistí takzvaný dodavatel poslední instance.

Kolibřík energie jako důvod ukončení činnosti uvedla stávající energetickou krizi v Evropě, kterou symbolizuje raketový růst cen. Krize je pro firmu extrémně složitá. "Kolibřík energie byl založen coby komunitní projekt, který preferuje společenskou odpovědnost nad ziskem. Za stávající situace na energetických trzích nejsme schopni zajistit dodávky elektřiny a plynu za sjednaných podmínek," uvedla firma ne webu.

Ve středu oznámila rozhodnutí o ukončení dodávek plynu a elektřiny zákazníkům skupina Bohemia Energy, která je největším uskupením alternativních dodavatelů energií v Česku se zhruba 900 000 odběrných míst.

Zdroj: Ekonomika
Aktualizováno před 9 hodinami

V Libanonu zatkli v souvislosti se čtvrteční střelbou v Bejrútu 19 lidí

V Libanonu pozatýkali v souvislosti se čtvrteční střelbou v Bejrútu 19 lidí. Informovala o tom v pátek tamní média. Čtvrteční násilí si vyžádalo životy sedmi lidí a desítky zraněných. Dnes se v zemi neotevřely školy, banky ani vládní budovy, držel se smutek a konaly se pohřby obětí.

V části hlavního města, které ve čtvrtek připomínalo válečnou zónu, na bezpečnost dohlíželi vojáci.

Násilnosti v Bejrútu propukly ve čtvrtek při protestu svolaném šíitskými hnutími Hizballáh a Amal, která požadují odvolání soudce Tárika Bitára, jenž vyšetřuje loňskou ničivou explozi v bejrútském přístavu. Výbuch téměř tří tisíc tun špatně uskladněného dusičnanu amonného zabil přes 200 lidí a více než 6000 dalších zranil. Mnozí Libanonci explozi považují za další důsledek nedbalosti a korupce mezi vysokými politiky. Hizballáh a Amal soudce Bitára viní z podjatosti.

Mnozí z účastníků čtvrtečního protestu byli ozbrojeni. Kdo začal střílet, není jasné. Konfrontace nicméně vyústila v několik hodin trvající přestřelky v místě, které bylo za občanské války v letech 1975 až 1990 frontovou linií oddělující muslimské a křesťanské části Bejrútu. Čtvrteční události mnohým konflikt připomněly a představují další ránu pro zemi, která se již několik let potýká s devastující ekonomickou krizí provázenou hyperinflací, rostoucí chudobou a nezaměstnaností i častými výpadky proudu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy