V noci bylo na Jizerce -23 °C, dopravu komplikuje mlha

Domácí ČTK Domácí, ČTK
7. 2. 2013 8:24
Podle meteorologů se ráno a v noci může místy na mokrých komunikacích tvořit náledí
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Česko - V Libereckém kraji se v noci výrazně ochladilo. Nejnižší teplotu tradičně naměřili meteorologové v osadě Jizerka v Jizerských horách, teplota tam klesla k minus 23 stupňům Celsia.

I ve stotisícovém Liberci se ale rtuť teploměru dostala pod minus deset stupňů Celsia.

Silnice v kraji jsou sjízdné se zvýšenou opatrností, hlavní tahy jsou převážně suché a vymrzlé. Místy dopravu komplikuje mlha.

Podle dopravního webu na silnicích III. tříd na Českolipsku je místy ujetá vrstva sněhu krytá posypem. Silnice na Jablonecku a vozovky nižších tříd na Liberecku a Semilsku jsou mokré po chemickém ošetření.

Podle meteorologů se ráno a v noci může místy na mokrých komunikacích tvořit náledí.

V Libereckém kraji bude ve čtvrtek podle předpovědi převážně zataženo s ojedinělým sněžením nebo přeháňkami. Teploty přes den vystoupí maximálně na plus jeden až minus dva stupně Celsia. Na horách bude od minus tří do minus pěti stupňů.

Na silnicích Vysočiny se v noci na čtvrtek lokálně tvořilo náledí. Motoristé by měli jezdit opatrně hlavně na vozovkách nižších tříd, které jsou ve vyšších polohách nebo procházejí lesy. Hlavní tahy jsou vymrzlé a holé. K ránu byl v kraji pětistupňový mráz.

Mráz jako byznys. Podívejte se, jak se staví ledový dům

Silničáři obnovovali chemický posyp hlavně ve výše položených částech Žďárska, na Havlíčkobrodsku a kolem Pacova na Pelhřimovsku. Hlavní komunikace, které ve středu oschly, jsou nyní v dobrém stavu.

Problémy mohou být na vozovkách nižších tříd, kde zůstala vlhkost nebo zbytky sněhu, uvedl dispečink. Problémy v dopravě kolem 06:30 nebyly hlášeny.

Přes den se na Vysočině může vyskytnout slabé sněžení. Teploty se budou pohybovat od minus dvou po dva stupně Celsia.

Pozor i na dálnici D3

Většina jihočeských komunikací je sjízdná pouze se zvýšenou opatrností. Řidiči si musí dát pozor na úseku dálnice D3 na Táborsku, leží tam vrstva zledovatělého sněhu krytá posypem.

Vozovky v regionu jsou většinou holé, suché a vymrzlé. V noci ze středy na čtvrtek se výrazně ochladilo, teploty klesly pod bod mrazu. Po ránu se pohybovaly v rozmezí od minus dvou do minus sedmi stupňů Celsia.

Přes den má být oblačno se sněhovými přeháňkami. Teploty budou kolem nula stupňů.

V Pardubickém kraji leží na některých výše položených silnicích zbytky sněhu. V regionu Hlinska na Chrudimsku se tvoří na komunikacích zmrazky.

V úseku hlavního tahu Červená Voda a Suchý vrch na Orlickoústecku je na silnici zmrzlý sníh s posypem. Se sněhem musejí řidiči počítat na Orlickoústecku na silnicích druhých a třetích tříd.

Teploty se ráno pohybují mezi minus osmi až minus třemi stupni Celsia. Fouká slabý vítr a je polojasno.

Kouzlo velkoměstské zimy. Paříž a Londýn pod sněhem

Na horských silnicích v Královéhradeckém kraji leží vrstva ujetého sněhu, například v Krkonoších dosahuje vrstva až pěti centimetrů. Silničáři upozorňují, že sníh je místy zledovatělý, všechny komunikace v kraji jsou s opatrností sjízdné.

Hlavní silniční tahy v kraji jsou holé a vymrzlé, na Jičínsku je povrch silnic místy mokrý po chemickém ošetření. Na většině území hradeckého kraje bylo dnes ráno skoro jasno, teploty v noci klesly na 11 stupňů Celsia pod bod mrazu.

Vyjeté ledové koleje

Většina silnic v Olomouckém kraji je ráno díky příznivému počasí bez sněhových přeháněk holá a suchá. Zvýšenou opatrnost řidičů vyžaduje pouze jízda po méně důležitých silnicích vedoucích přes Šumpersko a Jesenicko.

"Vozovky na Šumpersku jsou většinou holé, suché a vymrzlé, takže jsou sjízdné bez omezení. Na inertně udržovaných silnicích ve vyšších polohách a lesních úsecích leží nesouvislá vrstva ujetého sněhu krytá posypem. Sjízdné jsou se zvýšenou opatrností," řekl dispečer šumperské správy silnic. Podobná situace panuje také na sousedním Jesenicku.

Na Přerovsku jsou ráno silnice holé a suché. Na Olomoucku a Prostějovsku jsou vozovky holé a vlhké. Silnice druhé a třetí třídy jsou na Olomoucku sjízdné se zvýšenou opatrností.

Motoristé si ráno na některých místech Zlínského kraje musejí dát pozor na namrzající vozovky. Na Vsetínsku navíc stále regionální tahy pokrývá až šesticentimetrová vrstva ujetého sněhu, která na horách dosahuje až k 15 centimetrům. Místy jsou vyjeté ledové koleje.

Komunikace první třídy i většina menších silnic v ostatních okresech je holá a mokrá po chemickém ošetření. V kraji je zataženo, fouká slabý vítr a viditelnost místy snižují sněhové přeháňky.

Teplota se ráno pohybovala od minus tří do plus jednoho stupně Celsia. Přes den by měla být ještě o jeden stupeň vyšší, v noci na pátek ale teplota v kraji opět klesne, v údolích až k minus deseti stupňům.

Foto: Kouzelná zima

Silnice v Ústeckém kraji jsou po ránu většinou holé a suché, pouze na komunikacích druhé a třetí třídy v Krušných horách mohou ležet zbytky rozbředlého sněhu po chemickém ošetření.

Ke zvýšené opatrnosti nabádají silničáři také na vymrzlých silnicích Teplicka a Děčínska. Meteorologové upozorňují, že se ráno a večer může vyskytovat náledí.

Teploty se v kraji kolem sedmé ráno pohybovaly v rozmezí osmi až dvou stupňů pod nulou, nejchladněji bylo ve Varnsdorfu na Děčínsku, naopak tepleji bylo v západní části kraje. V Žatci a Kadani meteorologové naměřili minus dva stupně.

Ve čtvrtek bude v severních Čechách skoro zataženo až oblačno, místy slabé sněžení nebo sněhové přeháňky.

Na východě regionu může být ještě zpočátku polojasno. Odpolední teploty se budou pohybovat mezi nulou a plus třemi stupni, na horách mezi pěti až dvěma stupni pod nulou.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Uzbekistán odmění občany za denní procházky, chce zlepšit jejich kondici

Uzbeky, kteří ujdou 10 000 kroků denně po celý rok, čeká odměna v podobě bezplatného používání státních tělocvičen a padesátiprocentní slevy na služby poskytované vládou. Slibuje to návrh prezidentského dekretu, o kterém informovala místní média. Nápad zaujal i agenturu Reuters.

Dokument si klade za cíl podporovat tělesnou zdatnost a zdravý životní styl, jenž pomáhá předcházet nemocem. Dekret počítá také se zavedením dne bez aut či budováním sportovišť pro cvičení pod širým nebem po celé této středoasijské zemi s 34 miliony obyvatel.

Vláda také doufá, že zlepšování kondice pomůže chránit populaci před nemocemi, jako je covid-19. Uzbekistán s 53 000 potvrzenými případy nákazy koronavirem a 444 úmrtími hlásí nižší čísla než mnoho jiných zemí. Země také dvakrát vyhlásila karanténní opatření, aby zabránila šíření nákazy.

Vyhláška načrtává program nazvaný "Překonejme pandemii sportem!" a zdůrazňuje propagaci chůze, běhu, jízdy na kole, malé kopané, badmintonu, volejbalu či městské formy basketbalu zvané streetball.

před 1 hodinou

V USA půjde do dražby vzácná malba Sandra Botticelliho

Newyorská aukční síň Sotheby’s v lednu nabídne malbu italského renesančního mistra Sandra Botticelliho, na níž je zobrazen mladý muž držící medailon. Podle Sotheby’s není vyloučeno, že se dílo prodá až za 100 milionů dolarů, což je v přepočtu 2,32 miliardy korun. Příležitosti pro koupi Botticelliho portrétů jsou mimořádné vzácné, píše agentura AP.

"Nenapadá mě žádné podobné Botticelliho dílo, které kdy bylo na otevřeném mezinárodním trhu," říká Christopher Apostle, jenž v aukční síni vede oddělení prodeje děl starých mistrů. "Skutečnost, že se ví jen o 12 portrétech Botticelliho, tento obraz řadí mezi výkvět," pokračuje. "Svým způsobem jsou to ty nejosobnější věci, které vytvořil. Je to něco, co dělal jen s jednou další osobou."

Aukční síň doufá, že navzdory pandemii covidu-19, která po celém světě způsobila značný hospodářský propad, by se obraz mohl prodat draze. Poslední dílo, které dosáhlo takových výšin, byl obraz impresionisty Claudea Moneta s názvem Meules (Kupky sena). Ten byl v newyorském Sotheby’s vydražen loni za 110,7 milionu dolarů, v přepočtu přes 2,5 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ve Vatikánu rezignoval kvůli skandálu vlivný kardinál Becciu

Ve Vatikánu dnes rezignoval na svou funkci vlivný italský kardinál Angelo Becciu, prefekt Kongregace pro blahořečení a svatořečení. Podle agentury AP je jeho odchod spojen se skandálem kolem kontroverzního nákupu luxusních nemovitostí v Londýně za peníze církevního státu. Vatikán rezignaci nekomentoval.

Dvaasedmdesátiletý Becciu neskončil pouze v čele jedné z kongregací, ale vzdal se i svých kardinálských pravomocí. Znamená to, že se například nebude moci zúčastnit dalšího konkláve, které volí nového papeže. Naposledy se něco takového stalo před dvěma lety, kdy kvůli obvinění ze sexuálního zneužívání dětí a mladých mužů rezignoval americký kardinál Theodore McCarrick.

Zdroj: ČTK
Další zprávy