V době změny času bude na cestě desítka dálkových vlaků ČD, které uprostřed noci vyčkají na odjezd podle středoevropského času. "Pokud by tyto spoje nezůstaly stát, jely by po změně času ve zbytku trasy o hodinu dříve," uvedl mluvčí drah Filip Medelský. Regionálních vlaků se hodinové čekání podle něj nedotkne, protože při přechodu na nový čas nejedou.
Povinné střídání času mělo podle plánu Evropské komise skončit předloni v celé Evropské unii. Členské státy se ale nedohodly, který bude platit trvale.
Letní čas byl v českých zemích poprvé zaveden v letech 1915 a 1916. Vrátil se za druhé světové války v roce 1940 a trval do roku 1949. Potřetí si Češi začali posouvat hodinky v době energetické krize na konci 70. let minulého století. Do poloviny 90. let trval v Česku letní čas půl roku. Od roku 1996 se republika připojila ke zvyklostem EU a časový posun trvá sedm měsíců.
Původně se letní čas zavedl kvůli úsporám energie, které jsou ale nyní zanedbatelné. Odborníci naopak upozorňují, že převažují negativní důsledky na lidské zdraví. Z průzkumu agentury STEM/MARK z loňského října vyplynulo, že pravidelné střídání letního a standardního času nevyhovuje dvěma třetinám Čechů. Nejčastěji se jejich námitky týkaly dopadů na zdravotní stav a psychickou pohodu. Mezi dotázanými ale nepanovala jednoznačná shoda na tom, jaký čas by bylo lepší zachovat celoročně. Letní čas preferovalo 40 procent dotázaných a opačnou možnost vybralo 31 procent lidí. Zbytek neměl jednoznačné preference.