V Krkonoších se utrhla lavina. Cvičná

ČTK ČTK
3. 3. 2009 16:43
Špindlerův Mlýn (Trutnovsko) - V Krkonoších dnes odpoledne podle některých informací spadla lavina. Ve skutečnosti se však jednalo o cvičení horské služby.

Původní informace horské služby ze Špindlerova Mlýna hlásily, že v oblasti Bílého Labe se utrhla lavina. Pod lavinou měli skončit tři lidi a na místě údajně zasahovali záchranáři.

Celé odpoledně trvaly spekulace, zda nejde jen o ostré cvičení. To však na opakovaný dotaz ČTK vyvrátil službu konající člen horské služby. Věci uvedl na pravou míru dnes večer až mluvčí horské služby Jan Slánský.

"Jednalo se o ostré cvičení záchrany osob z lavin. O akci vědělo předem pouze několik lidí. Chtěli jsme prověřit například dojezd dobrovolníků na místo," řekl pro agenturu ČTK Slánský.

Podle něj o skutečnosti, že jde o cvičení, nevěděl ani dispečer horské služby ve Špindlerově Mlýně, který ČTK odpoledne potvrdil, že lavina v oblasti Bílého Labe skutečně spadla a jsou pod ní zřejmě zavaleni tři lidé.

"O tom, že se jedná o cvičení, bylo informováno pouze několik vedoucích pracovníků. Zhruba padesátka záchranářů za sedmi okrsků horské služby byla povolána jako by šla do ostré akce. Cílem cvičení totiž bylo mimo jiné prověřit systém svolávání jednotlivých záchranných týmů, dojezdové časy, průzkum lavinového pole a další aktivity, které by jinak nebylo možné otestovat," vysvětluje Pavel Jirsa, zástupce náčelníka Horské služby ČR pro oblast Krkonoše.

V lavinových katastrech v Krkonoších nadále platí třetí stupeň z celkem pětibodové škály lavinového nebezpečí.

 

Právě se děje

Další zprávy