V katolickém fondu jsou díky restitucím už stamiliony korun

ČTK ČTK
4. 8. 2014 12:47
Vstoupily do něj všechny římskokatolické diecéze v ČR, i když účast v něm byla dobrovolná. Výnosy se použijí například na investice do škol, hospiců.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Simona Holecová

Praha - Katolická církev má v investičním fondu, který spravuje ČSOB, první stamiliony korun. Katolický fond bude spravovat část peněz z restitucí. Vstoupily do něj všechny římskokatolické diecéze v ČR, i když účast v něm byla dobrovolná. Informovala o tom mluvčí ČSOB Pavla Hávová.

Ve fondu jsou podle ní i prostředky Rezervního fondu církve vytvořeného z první splátky finanční náhrady, celkem jde o stovky milionů korun. Banka začala ihned po skončení upisovacího období vložené prostředky investovat a zhodnocovat.

Bankéři se se zástupci katolické církve dohodli, že pro smysluplné fungování fondu je potřeba shromáždit řádově stovky milionů. "To se už nyní podařilo. Církev ale očekává další nárůst objemu v roce 2015 i v následujících letech," řekl Jan Barta, předseda představenstva společnosti ČSOB Asset Management.

"Mám radost ze vzájemné důvěry v případě, kdy se církev na úrovni diecézí s tímto typem investice setkává poprvé," uvedl k fungování fondu Tomáš Holub, generální sekretář České biskupské konference. Již dříve řekl, že zisk bude výnosem pro vkladatele, tedy jednotlivé diecéze. Ty jsou svobodné v tom, kolik peněz do fondu vloží.

Diecéze nebo řeholní řády výnosy použijí na investice do škol, hospiců, oprav kulturních památek nebo na platy. Postupně jim totiž budou klesat příspěvky od státu.

Vyloučeny jsou firmy vyrábějící alkohol

Banka uvádí, že portfolio fondu bude široce diverzifikováno jak mezi akcie a dluhopisy, tak i regionálně a mezi různá odvětví. Fond respektuje při svých investicích morální a etická hlediska. Vyloučeny jsou proto například společnosti vyrábějící alkohol či zbraně. Založení fondu církve prezentují jako zásadní krok na cestě k finanční nezávislosti.

Podle zákona o majetkovém vyrovnání má stát 16 církvím a náboženským spolkům do roku 2043 vyplatit jako náhradu za nevydaný majetek dohromady 59 miliard korun navýšených o inflaci. Mluvilo se také o tom, že by část této částky dostaly formou dluhopisů.

V restitucích mají církve dostat také nemovitý majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Zároveň se církvím postupně snižuje příspěvek na podporu činnosti, který v době přijetí zákona činil asi 1,5 miliardy korun ročně.

 

Právě se děje

Další zprávy