Lhůtu pro kontrolu restitucí prodloužíme, shodla se Sněmovna

ČTK ČTK
20. 6. 2014 14:08
Poslanci podpořili návrh části poslaneckého klubu ČSSD na prodloužení lhůty pro posuzování žádostí o vydávání církevního majetku.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Simona Holecová

Praha - Sněmovna podpořila návrh části poslanců ČSSD na prodloužení lhůty pro posouzení žádostí o vydání majetku v rámci církevních restitucí a pro kontrolu rozhodnutí. Předloha předpokládá, že by byla roční místo nynější půlroční.

Opoziční kluby TOP 09, Starostů a ODS vetovaly její schvalování zrychleně už v úvodním kole. Norma přečkala návrhy ODS a KDU-ČSL na odročení a TOP 09 na zamítnutí a míří do ústavně-právního výboru.

Zákon o majetkovém vyrovnání státu s církvemi podle zástupce předkladatelů Jeronýma Tejce (ČSSD) chybně předpokládá, že úřady dokážou v půlroční lhůtě rozhodnout o vydání nemovitostí a pak ve stejné lhůtě rozhodnutí zkontrolovat. "Chceme, aby státní úřady měly dostatek času, aby kontrolu provedly, aby nebyly vydány nemovitosti, které by být vydány neměly," řekl.

Zpravodaj Radek Vondráček (ANO) stejně jako Tejc podotkl, že lhůta pro posouzení žádostí už v mnoha případech uplyne. "Smysl normy je diskutabilní," řekl Vondráček. Půlroční lhůta se totiž počítá od data podání žádostí.

Církve dostanou nemovitosti za 75 miliard korun

Církve mohly žádat o majetek do konce loňského roku. Poslední termín tedy teoreticky skončí s červnem a předloha nemůže platit zpětně. Předkladatelé ale tvrdí, že se prodlouží aspoň kontrolní lhůta.

Proti normě se v debatě vyslovil taky Radek Kudela (KDU-ČSL), podle něho přináší právní nejistotu. Nikomu by se podle něho nelíbilo, kdyby zaměstnavatel řekl zaměstnancům, že dostanou platy později, protože se nestihly spočítat.

Někteří poslanci poukázali na to, že vetem proti schvalování zákona už v prvním kole umožnila pravicová opozice podávat pozměňovací návrhy. Mohly by vést k větším změnám zákona o majetkovém vyrovnání státu s církvemi, který prosadila bývalá vláda Petra Nečase (ODS).

Církve, které se státem uzavřely dohodu, mají podle zákona dostat nemovitý majetek v hodnotě přibližně pětasedmdesáti miliard korun. Během třiceti let jim stát vyplatí také devětapadesát miliard korun za majetek, který nemůže být vydán, neboť již není v majetku státu. Současně se až na nulu bude snižovat státní dotace církvím.

ČSSD a ANO navrhly, aby byly finanční náhrady sníženy o třináct miliard. Církve na to odmítly přistoupit, neboť zákonem schválená částka je z jejich strany kompromisem z letitých vyjednávání. Pražské arcibiskupství si navíc už v polovině března postěžovalo, že stát nedodržel půlroční lhůtu skoro u třetiny žádostí, které podalo.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Biker Cink si v Novém Městě zopakoval čtvrté místo z úvodu SP

Biker Ondřej Cink dojel v závodě Světového poháru v cross country v Novém Městě na Moravě čtvrtý, stejně jako před týdnem v úvodu seriálu v německém Albstadtu. S velkým náskokem dnes zvítězil Brit Thomas Pidcock.

Cink se na domácí trati držel od začátku v popředí, a přestože se mu vzdalovaly medailové pozice a jel dlouho osamocený, dokázal udržet cenné čtvrté místo. Na Pidcocka měl ztrátu přesně dvou minut.

před 52 minutami

Vrtulník zasahoval u nehody na dálnici D11. Úsek už je průjezdný

Nákladní vůz najel odpoledne na 51. kilometru dálnice D11 ve směru na Prahu do vozidla silničářů. Při nehodě utrpěl jeden silničář zranění, na místě zasahoval vrtulník. Dálnice byla v místě nehody asi 30 minut uzavřena, řekla mluvčí hasičů Dagmar Zemanová. Provoz byl obnoven před 17:00.

Auto silničáře při nehodě podle Zemanové srazilo. Nehoda se stala krátce po 16:00. Pětatřicetiletý muž utrpěl středně těžká zranění nohou a hlavy, letecky byl po ošetření převezen do královéhradecké nemocnice, řekla mluvčí záchranářů Petra Homolová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy