Praha - Lékařům z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) se povedlo transplantovat játra historicky nejmladšímu pacientovi. Náročnou pětihodinovou operaci podstoupil v polovině dubna teprve čtyřměsíční kojenec, kterému se nevyvinuly žlučové cesty.
Lékaři zvolili takzvanou metodu splitu, tedy rozdělení jater, protože by patrně nebyli schopní pro pacienta zajistit tak malý orgán. Při operaci museli pro nová játra vytvořit zcela nové cévní zásobení.
"Operační výkon proběhl bez komplikací, nicméně byl nesmírně náročný pro anesteziology a chirurgy, protože kojenec byl s váhou 4 kilogramy velmi malý a měl nezralý organismus. Velikosti všech cévních a žlučových struktur jsou u takto malých dětí v řádech milimetrů," popsal zástupce přednosty Kliniky transplantační chirurgie Libor Janoušek, který tým lékařů vedl.
Operatéři proto museli používat lupové brýle i speciální mikroskop.
"V současné době, čtvrt roku od zákroku, se operované dítě vyvíjí stejně jako ostatní vrstevníci a nemusí ani držet žádnou speciální dietu," doplnil Janoušek.
První transplantace v IKEM proběhla před 22 lety, od té doby lékaři provedli už skoro 1500 voperování jater, z toho 113krát byly příjemci děti. Játra jsou v IKEM druhým nejčastěji transplantovaným orgánem.
"Rozlišujeme mezi pacienty, kteří potřebují transplantaci urgentně, protože jejich játra selhala, a mezi pacienty, kteří trpí chronickým onemocněním. Byť se jedná o velmi složitý operační výkon, tak většina pacientů se po zákroku vrátí k zcela běžnému životu," popisuje přednosta Kliniky transplantační chirurgie IKEM Jiří Froněk.