Výroba pervitinu v Česku roste, hlavně kvůli zájmu ze Západu

ČTK ČTK
26. 5. 2015 11:36
Z výroční zprávy, kterou zveřejnila Národní protidrogová centrála, vyplývá, že policie v Česku loni zabavila přes 569 kilogramů marihuany a přes 50 kilogramů pervitinu.
Český pervitin zabavený v Německu (ilustrační foto).
Český pervitin zabavený v Německu (ilustrační foto). | Foto: Bundeszollverwaltung

Praha - Policie v Česku loni zabavila přes 569 kilogramů marihuany a přes 50 kilogramů pervitinu.

U obou nejvýznamnějších drog jde o pokles proti rekordnímu roku 2013, kdy policie zajistila o 166 kilogramů marihuany a 20 kilogramů pervitinu více.

Drogové podsvětí zabývající se výrobou, dovozem a vývozem loni ovládaly hlavně gangy z ciziny. Šlo o Vietnamce, kosovské Albánce, Nigerijce a Turky.

Češi se zapojovali spíše do výroby a následné distribuce drog. Vyplývá to z výroční zprávy, kterou zveřejnila Národní protidrogová centrála.

O pervitin je větší zájem

Podle protidrogové centrály loni v Česku zejména pokračoval trend zvyšování objemu výroby pervitinu i trend zpeněžení produkce a distribuce drogy.

Tato droga se podle kriminalistů jeví jako stále větší problém, protože o pervitin roste zájem v Německu, Rakousku a dalších zemích EU.

Výrobní základna pervitinu je přitom v Česku. Loni policie odhalila 272 varen, což bylo o 11 více než v roce 2013.

Vyrábí se z dostupných léčiv

Český pervitin se stále nejčastěji vyrábí z volně dostupných léčiv, které se dovážejí z Polska. O dovoz léků se nově podle protidrogové centrály začaly starat bulharské zločinecké skupiny, které léčiva dovážejí z Turecka a v Polsku je skladují.

Policie odhaduje, že minulý rok do Česka směřovalo přes 4500 kilogramů léků obsahujících pseudoefedrin.

Loni se však začaly objevovat také případy, kdy pachatelé vymýšlejí nové látky a chemikálie k výrobě pervitinu. Tyto látky mají postupně nahradit léky s obsahem efedrinu.

Odhalených pěstíren je víc

Počet odhalených pěstíren marihuany loni meziročně vzrostl o 25 na 301. V pěstírnách bylo téměř 78 000 rostlin.

Chyba se stala úplně na začátku, když tomu, co vyrábí průmysl, říkáme jídlo. Jsou to vlastně mrtvoly v krabicích, říká k rizikům konzumace rafinovaného cukru autorka dokumentu Cukr-blog Andrea Culková
20:47
Chyba se stala úplně na začátku, když tomu, co vyrábí průmysl, říkáme jídlo. Jsou to vlastně mrtvoly v krabicích, říká k rizikům konzumace rafinovaného cukru autorka dokumentu Cukr-blog Andrea Culková | Video: Daniela Drtinová

"Většina vypěstované marihuany na našem území je určena pro domácí trh, nicméně dochází i k velkoobjemovému vývozu, a to zejména do sousedních států, ale i na Ukrajinu, do Maďarska, Velké Británie a do severských států," řekla mluvčí protidrogové centrály Barbora Kudláčková.

Marihuana s pervitinem se v Česku podílejí na 91 procentech drogové kriminality.

Nekvalitní kokain

Z výroční zprávy vyplývá, že množství zabaveného kokainu loni převýšilo pět kilogramů a u heroinu to bylo téměř 157 kilogramů.

"Kokain na našem území i nadále zůstává drogou zejména skryté populace majetnější skupiny obyvatel žijící převáženě ve větších aglomeracích," uvedla Kudláčková.

Kvalita kokainu v tuzemsku podle policie bývá často nízká, protože se droga hodně ředí. Horší kvalitu v Česku mívá i heroin.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Izraelské letectvo obnovilo údery proti Islámskému džihádu v Pásmu Gazy, neoficiální příměří se hroutí

Izraelské letectvo obnovilo údery proti Islámskému džihádu v Pásmu Gazy v reakci na ostřelování raketami, jímž palestinská radikální skupina porušila příměří dohodnuté ve čtvrtek. Informovala o tom v noci na pátek izraelská armáda. Podle agentury AP oznámení nasvědčuje tomu, že neoficiální příměří vyhlášené před téměř 24 hodinami se hroutí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy