Výroba pervitinu v Česku roste, hlavně kvůli zájmu ze Západu

ČTK ČTK
26. 5. 2015 11:36
Z výroční zprávy, kterou zveřejnila Národní protidrogová centrála, vyplývá, že policie v Česku loni zabavila přes 569 kilogramů marihuany a přes 50 kilogramů pervitinu.
Český pervitin zabavený v Německu (ilustrační foto).
Český pervitin zabavený v Německu (ilustrační foto). | Foto: Bundeszollverwaltung

Praha - Policie v Česku loni zabavila přes 569 kilogramů marihuany a přes 50 kilogramů pervitinu.

U obou nejvýznamnějších drog jde o pokles proti rekordnímu roku 2013, kdy policie zajistila o 166 kilogramů marihuany a 20 kilogramů pervitinu více.

Drogové podsvětí zabývající se výrobou, dovozem a vývozem loni ovládaly hlavně gangy z ciziny. Šlo o Vietnamce, kosovské Albánce, Nigerijce a Turky.

Češi se zapojovali spíše do výroby a následné distribuce drog. Vyplývá to z výroční zprávy, kterou zveřejnila Národní protidrogová centrála.

O pervitin je větší zájem

Podle protidrogové centrály loni v Česku zejména pokračoval trend zvyšování objemu výroby pervitinu i trend zpeněžení produkce a distribuce drogy.

Tato droga se podle kriminalistů jeví jako stále větší problém, protože o pervitin roste zájem v Německu, Rakousku a dalších zemích EU.

Výrobní základna pervitinu je přitom v Česku. Loni policie odhalila 272 varen, což bylo o 11 více než v roce 2013.

Vyrábí se z dostupných léčiv

Český pervitin se stále nejčastěji vyrábí z volně dostupných léčiv, které se dovážejí z Polska. O dovoz léků se nově podle protidrogové centrály začaly starat bulharské zločinecké skupiny, které léčiva dovážejí z Turecka a v Polsku je skladují.

Policie odhaduje, že minulý rok do Česka směřovalo přes 4500 kilogramů léků obsahujících pseudoefedrin.

Loni se však začaly objevovat také případy, kdy pachatelé vymýšlejí nové látky a chemikálie k výrobě pervitinu. Tyto látky mají postupně nahradit léky s obsahem efedrinu.

Odhalených pěstíren je víc

Počet odhalených pěstíren marihuany loni meziročně vzrostl o 25 na 301. V pěstírnách bylo téměř 78 000 rostlin.

Chyba se stala úplně na začátku, když tomu, co vyrábí průmysl, říkáme jídlo. Jsou to vlastně mrtvoly v krabicích, říká k rizikům konzumace rafinovaného cukru autorka dokumentu Cukr-blog Andrea Culková
20:47
Chyba se stala úplně na začátku, když tomu, co vyrábí průmysl, říkáme jídlo. Jsou to vlastně mrtvoly v krabicích, říká k rizikům konzumace rafinovaného cukru autorka dokumentu Cukr-blog Andrea Culková | Video: Daniela Drtinová

"Většina vypěstované marihuany na našem území je určena pro domácí trh, nicméně dochází i k velkoobjemovému vývozu, a to zejména do sousedních států, ale i na Ukrajinu, do Maďarska, Velké Británie a do severských států," řekla mluvčí protidrogové centrály Barbora Kudláčková.

Marihuana s pervitinem se v Česku podílejí na 91 procentech drogové kriminality.

Nekvalitní kokain

Z výroční zprávy vyplývá, že množství zabaveného kokainu loni převýšilo pět kilogramů a u heroinu to bylo téměř 157 kilogramů.

"Kokain na našem území i nadále zůstává drogou zejména skryté populace majetnější skupiny obyvatel žijící převáženě ve větších aglomeracích," uvedla Kudláčková.

Kvalita kokainu v tuzemsku podle policie bývá často nízká, protože se droga hodně ředí. Horší kvalitu v Česku mívá i heroin.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Ptačí chřipka se v druhém chovu firmy Moras na Pardubicku nepotvrdila

Nákaza ptačí chřipkou ve druhém chovu firmy Moras v Moravanech na Pardubicku se nepotvrdila, 120 000 kusů brojlerů se nemusí utratit, oznámil ředitel krajské veterinární správy Josef Boháč. Podnik Moras má chovy ještě ve tři kilometry vzdálených Slepoticích, kde se u krůt v pondělí nákaza ptačí chřipkou potvrdila.

Ve vedlejších halách ve Slepoticích jsou brojleři, virem nakažení nejsou. Protože jsou ale v ohnisku nákazy, veterináři přikázali jejich usmrcení. Je tam zhruba 140 000 kusů drůbeže, odhadem 400 tun. Vybíjení drůbeže tam začalo v pondělí večer a potrvá zřejmě do pátku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy