Nové druhy klíšťat, které se do Česka dostaly na stěhovavých ptácích, mohou přenášet infekční onemocnění, a to především na zvířata. I když riziko nákazy u nás je nízké, nelze ho úplně vyloučit.
"Například pro koně může být až smrtelná," uvedl parazitolog David Modrý. Nebezpečí představují tyto typy klíšťat i pro psy, protože přenášejí psí babeziózu, která může být bez včasné léčby pro zvířata smrtelná.
Kvůli mapování těchto druhů klíšťat vznikl před časem projekt Najdi pijáka. Do něj se může zapojit každý, kdo pijáka najde a dá o něm vědět vědcům, kteří šíření parazita sledují. "Piják lužní se v posledním desetiletí v Evropě rychle šíří, nicméně data o rozšiřování areálu výskytu v České republice chybí," vysvětlují.
Na projektu spolupracují vědci z několika pracovišť v republice. Jde například o zástupce českobudějovického biologického centra Akademie věd, Fakulty veterinárního lékařství a CEITEC Veterinární a farmaceutické univerzity Brno, Výzkumného ústavu veterinárního lékařství a České zemědělské univerzity.
Exotické klíště pro lidi nebezpečné není
Veřejnost už vědcům v minulých letech pomohla. Díky majitelům koní, kteří hlásili výskyt neznámých klíšťat na svých zvířatech, vědci objevili nejen pijáky lužní, ale také exotická klíšťata rodu Hyalomma, pro naše území u domácích zvířat dosud neznámá. Ta zase přenášejí krymsko-konžskou hemoragickou horečku, pro lidi ale příliš nebezpečná nejsou. Dospělí jedinci totiž obvykle nesají krev lidem.
"Rádi bychom touto cestou vyzvali širokou veřejnost i majitele koní a psů: všímejte si klíšťat ve svém okolí na svých zvířatech a zapojte se do ambiciózního výzkumu, pomozte nám hledat pijáky a exotická klíšťata napadající psy i koně. Pomůžete tím upřesnit riziko výskytu významných infekčních onemocnění u zvířat ve vašich regionech," vyzývá ke spolupráci Modrý.
Podle Modrého jsou nepůvodní klíšťata rozpoznatelná pro člověka pouhým okem. Jsou větší, dosahují délky až 2,5 centimetru a mají pruhované končetiny. Vědci shánějí jakékoliv informace o výskytu těchto parazitů. "Stačí nám i fotka s údaji o místu," uvedl Modrý. Dodal, že přínosnější je pak zaslání samotného klíštěte, které mohou vědci podrobněji analyzovat.