V Česku je 120 nebezpečných jezů, 50 potřebuje zajistit

ČTK ČTK
14. 5. 2013 14:38
Od roku 2010 si nedostatečně zajištěné jezy vyžádaly 27 lidských životů
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Sedmička Pardubice

Praha - V Česku je asi 120 nebezpečných jezů, z nich asi pět desítek je potřeba zabezpečit prvky pro laickou či profesionální záchranu.

Podle zástupců Českého svazu kanoistů (ČSK) a Vodácké školy záchrany (VŠZ) by v první fázi stačilo jezy dovybavit házecími záchrannými podkovami, žebříky nebo ocelovými madly.

Hasičům by zase práci na jezech usnadnila lanovka. Od roku 2010 si nebezpečné jezy vyžádaly nejméně 27 lidských životů.

"Nejsou to prvky, které zamezují vstupu do jezu, ale prvky, které mohou pomoci tomu, kdo pod jez spadne. Kdybychom chtěli jezy přestavět, stálo by to řádově miliony, zabezpečovací prvky se pohybují řádově kolem 300 000 korun," řekl Petr Ptáček z VŠZ.

Padesátka jezů v Česku by potřebovala zabezpečovací madla, záchranné podkovy s lanem nebo aspoň varovné cedule.

Kanoisté: ať platí ten, kdo ho postaví

"Ve vodním zákoně je jasně stanoveno, že stavby nesmí ohrozit vodní ekosystémy. Ale nikde tam není ani zmínka o tom, že nesmí ohrozit také lidský život a zdraví," uvedl Pavel Šálek z ČSK, který se spolu s dalšími vodáckými iniciativami a svazy chce pokusit legislativu změnit.

Povinnost vybavit jez záchrannými prvky by měl mít ten, kdo ho postaví, míní Šálek.

Vodní turistika patří k nejoblíbenějším volnočasovým aktivitám v Česku. Podle odhadu velkých půjčoven jezdí v létě na vodu kolem 670 000 lidí. Při vodácké dovolené utratí skoro 1,5 miliardy korun.

Podle Šálka je ale povědomí lidí o nebezpečných jezech zatím stále velmi malé. Přitom existují webové stránky, kde lze najít informace o bezpečnosti 120 českých jezů, ale třeba i o počasí či stavu vody.

"Určeny jsou nejen vodákům, víme, že s nimi pracují i zaměstnanci Povodí, hasiči či záchranáři," uvedl Šálek.

Do jezů nikdo neinvestuje

Podle statistik hasičského záchranného sboru bylo v roce 2010 zachráněno na jezech 53 osob, 16 dalších ale zemřelo. "V roce 2010 odstartovala společná iniciativa vedoucí k zabezpečení jezů. V následujícím roce už zahynulo šest osob," uvedl Šálek.

Loni zachránili profesionálové 21 lidí, pět osob utonulo.

O jezy se starají především jednotlivá povodí, kraje do nich zatím moc neinvestují, uvedl Ptáček. "Zatímco do cyklostezek dávají miliony a miliony korun, do jezů nejde skoro nic," dodal.

Zabezpečovací prvky už dnes má většina jezů v Povodí Vltavy, Moravy a Ohře. Jednání se vedou s Povodím Labe, zatím bez odezvy jsou jednání s Povodím Odry, dodal Ptáček.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Výbuch ve městě Ghazní zabil nejméně 26 afghánských vojáků

Nejméně 26 lidí přišlo dnes o život a dalších 17 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje.

Agentura Ariana news s odvoláním na představitele městské nemocnice napsala, že všichni mrtví i zranění jsou vojáci afghánské armády. Podle prvních informací šlo zřejmě o explozi nálože nastražené v automobilu, který stál u základny ozbrojených sil. Agentura Nová Čína zmínila, že explozi předcházela v místě střelba.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Metropolí Eritrey otřáslo šest explozí, možná šlo o rakety z Tigraje

 Eritrejským hlavním městem Asmarou otřáslo v pátek pozdě večer šest explozí. Informovalo o tom americké ministerstvo zahraničí. Příčina ani přesné místo výbuchů zatím nejsou jasné, nicméně na Asmaru už dříve stříleli rakety povstalci ze sousední etiopské oblasti Tigraje, kde proti nim bojuje etipská armáda, poznamenala dnes agentura Reuters.

"V Asmaře nastalo ve 22:13 šest explozí," sdělilo ministerstvo zahraničí Spojených států na Twitteru. Zároveň vyzvalo americké občany, aby měli stále na paměti konflikt, který se odehrává v Tigraji. Tigraj leží na severu Etiopie a je jedním z jejích autonomních států. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy