"Jeho stav je stabilizovaný, nicméně mohou nastat ještě komplikace. Pevně ale doufáme, že bude vše dobré," řekl mluvčí nemocnice Pavel Žára.
Podle dokumentu, který se objevil na sociálních sítích, odmítla očkování dítěte chlapcova matka. Chlapce v srpnu ošetřili v brněnské nemocnici, protože si zasunul zrezivělou knoflíkovou baterii do nosní dírky. Nikoho z nemocnice prý tehdy nenapadlo, že není očkovaný, nasazená antibiotika mu matka údajně nepodávala. Hospitalizovaný s podezřením na tetanus byl začátkem září.
Hana Pokorná z jihomoravské hygienické stanice řekla, že onemocnění tetanem je výjimečné a raritní, natož u dítěte. "Zatím není šetření ukončeno. Nemoc není přenosná z člověka na člověka, proto epidemické šíření nehrozí. Onemocnění tetanem je ale zcela výjimečné a raritní, natož u dítěte. Žádný takový případ nepamatuju," uvedla Pokorná, která je ředitelkou sekce ochrany a podpory veřejného zdraví.
Hygienici se také zabývají tím, že se na internetu objevila jejich dokumentace. Podle Pokorné by se to nemělo stát. "Situaci prověřujeme," dodala.
Tetanus, neboli strnutí šíje, způsobují bakterie Clostridium tetani. Nemoc se projevuje křečemi a ztrátou koordinace svalových pohybů. Bez lékařské pomoci může skončit smrtí. V Česku se proti nemoci celoplošně očkuje.
Roste počet rodičů, kteří odmítají očkování
V Česku jsou děti povinně očkovány proti spalničkám, příušnicím, zarděnkám, záškrtu, tetanu, dávivému kašli, virové hepatitidě B, Haemophilus influenzae b a dětské obrně. Včetně nepovinných vakcín je to ročně milion dávek. Proti infekci jsou v případě vysoké proočkovanosti chráněni i ti, kteří ze zdravotních důvodů očkováni být nemohou. Podíl očkovaných se liší podle regionu, někde klesá i k 80 procentům.
Roste však počet rodičů, kteří děti očkovat nenechávají nebo očkování odkládají do vyššího věku, protože je považují za nebezpečné. Závažné nežádoucí účinky ale podle lékařů nejsou prokázány. Odpůrci argumentují případy nervového poškození či narušením vývoje dítěte.
Rodičům, kteří děti očkovat odmítnou, hrozí pokuta až 10 tisíc korun. Neočkované děti také nepřijímají školky ani školy v přírodě. Situací se zabývaly i soudy, několik kauz čeká i na rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku.
Od roku 2001 jednotky případů
Od roku 2001, kdy se vyskytly v Česku tři případy nakažení tetanem, nebyl v ČR více než jeden případ ročně. Po většinu období pak lékaři nezaznamenali žádný, vyplývá ze statistik Státního zdravotního ústavu (SZÚ).
"V 60. letech 20. století bylo u nás hlášeno 60 až 90 případů onemocnění tetanem ročně. V letech 1974 až 1976 proběhlo celonárodní očkování všech dospělých osob, opakovalo se opět za deset let, což vedlo k významnému poklesu," uvádí k výskytu tetanu SZÚ.