Uznávaný onkolog Vorlíček končí. Nastal čas, píše ministrovi

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 2. 4. 2014 10:07
Jiří Vorlíček se rozhodl odejít z čela Masarykova onkologického ústavu.
Jiří Vorlíček
Jiří Vorlíček | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Uznávaný český onkolog Jiří Vorlíček se rozhodl skončit v čele Masarykova onkologického ústavu.

Napsal to v dopise, který ve středu odeslal ministru zdravotnictví Svatopluku Němečkovi. Toho zároveň žádá, aby na jeho místo vypsal výběrové řízení.

Důvodem, proč chce Vorlíček skončit, je jeho věk. Letos v říjnu oslaví sedmdesáté narozeniny. "Vzhledem k této skutečnosti mám za to, že nastal čas, abych odešel z pozice ředitele Masarykova onkologického ústavu," uvedl Vorlíček v dopise, který má deník Aktuálně.cz k dispozici.

Jako ředitel působil Vorlíček šest let. Ústav považuje za perlu českého zdravotnictví. Masarykův onkologický ústav je největší onkologické centrum na Moravě. Ročně hospitalizuje na 10 tisíc pacientů a v ambulancích ošetří 200 tisíc lidí.

Vorlíček je kromě toho i předsedou České onkologické společnosti ČLS JEP. V roce 2007 získal od tehdejšího prezidenta Václava Klause medaili Za zásluhy o stát v oblasti vědy.

 

Právě se děje

před 21 minutami

AS Řím gólem v nastavení vybojoval výhru nad Spezií

Fotbalisté AS Řím porazili gólem v nastavení nováčka italské ligy Spezii 4:3 a jsou třetí v tabulce. Dvěma brankami k výhře v zápase 19. kola pomohl Borja Mayoral. AS se pomstil Spezii za úterní vyřazení v osmifinále Italského poháru.

Mayoralovy branky pokaždé načaly gólový účet poločasu. Španělský útočník nejprve v 17. minutě otevřel skóre, chvíli po změně stran pak zařídil Římanům vedení 2:1, které navýšil v 55. minutě Karsdorp.

Spezia se přesto dokázala do utkání vrátit. Už v 59. minutě snížil Farias a v závěru normální hrací doby přiblížil nováčka k bodu Verde. Domácí se pozdním vyrovnáním zaskočit nenechali a v 92. minutě strhl výhru na jejich stranu Pellegrini.

AS odsunulo ze třetího místa Neapol, která ztrácí na "Giallorossi" tři body, má však dva duely k dobru.

před 1 hodinou

Rychlobruslařka Hrůzová Sejpalová byla pátá na ME na krátké dráze

Nejlepší česká rychlobruslařka na krátké dráze Michaela Hrůzová Sejpalová obsadila na mistrovství Evropy v Gdaňsku páté místo v závodu na 1500 metrů a zaznamenala nejlepší individuální výsledek v kariéře. Zvítězila Suzanne Schultingová z Nizozemska.

Hrůzová Sejpalová postoupila do finále z druhého místa v semifinálové jízdě, v níž jí k úspěchu pomohl i pád tří soupeřek. V boji o medaile ji od bronzu dělila sekunda.

Mezi muži se Zdeněk Sejpal probojoval do finále B, ve kterém skončil šestý, a celkově obsadil 13. místo.

Další zprávy