Šéfové nemocnic letí do Číny, výuku akupunktury zaplatí stát

Radek Nohl Radek Nohl
6. 3. 2014 5:30
České zdravotnictví čeká letos zlomová cesta do zahraničí. V Pekingu půjde nejen o spolupráci při výuce českých doktorů tradiční čínské medicíně.
Čeští lékaři by se měli od čínských kolegů v budoucnu učit i akupunkturu.
Čeští lékaři by se měli od čínských kolegů v budoucnu učit i akupunkturu. | Foto: Reuters

Praha - Ředitelé největších tuzemských nemocnic Dana Jurásková a Miloslav Ludvík, vybraní manažeři a několik elitních lékařů odletí letos na zahraniční cestu, která by měla znamenat zlom pro české zdravotnictví.

Za peníze uvolněné ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem zamíří v červnu do Pekingu, kde by měla zhruba patnáctičlenná delegace jednat nejen o spolupráci při výuce českých doktorů tradiční čínské medicíně, ale třeba také o byznysu pro česká zdravotnická zařízení.

Nepůjde o jedinou výpravu zdravotníků, která letos do Číny zamíří. Další česká delegace by měla do Šanghaje odletět již během září.

Ministerstvo zdravotnictví i ředitelé nemocnic očekávají, že se díky těmto cestám mimo jiné zvýší zájem o české zdravotnictví mezi čínskými pacienty a naopak lékaři v Česku se naučí třeba akupunkturu.

"Mnoho lidí si myslí, že Čína je jen akupunktura, ale oni dělají klasickou medicínu, kterou děláme my, a ta je na vysoké úrovni," řekl Aktuálně.cz špičkový český chirurg z motolské nemocnice Pavel Pafko.

S řediteli do Číny

Jak již dříve uvedl deník Aktuálně.cz, ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček na tyto aktivity uvolnil 2,4 milionu korun. Podle mluvčího úřadu Jana Štolla budou konkrétně využity na stáže zdravotníků mířících do čínských nemocnic. Finanční prostředky budou použity již na červnovou cestu.

Kdo v červnu poletí do Číny?

Dana Jurásková

Za Všeobecnou fakultní nemocnici:

Dana Jurásková (na snímku), ředitelka

Viktor Kožich z Ústavu dědičných metabolických poruch

Štětina - ředitel komplexního kardiovaskulárního centra

Markéta Hellerová - náměstkyně pro léčebnou péči

Aleksi Šedo - děkan I. lékařské fakulty UK

Za Fakultní nemocnici Hradec Králové:

Roman Prymula, ředitel

Jiří Petera, klinika onkologie

Miroslav Měšťan, náměstek ředitele

Za Fakultní nemocnici Motol:

Miloslav Ludvík, ředitel

Přední lékaři z imunologie, onkologie, chirurgie

FN Ostrava o konkrétních jménech ještě jedná.

"Tyto peníze jsou na spolupráci v roce 2014, tedy i na případné další cesty," řekl Aktuálně.cz Štoll. Mluvčí ministerstva zároveň doplnil, že tato částka může být využita i v případě příletu čínských lékařů do Čech.  

Deník Aktuálně.cz zjistil, že do Pekingu, kam první výprava poletí v červnu, zamíří kromě ředitelky Všeobecné fakultní nemocnice Dany Juráskové, šéfů motolské a královéhradecké nemocnice Miloslava Ludvíka a Romana Prymuly také další zástupci managementu nemocnic či jejich přední lékaři (přehled v infoboxu).

Podle Prymuly a Juráskové se při této cestě bude především domlouvat další konkrétní spolupráce. Ta by měla být především v oborech kardiologie, onkologie, očkování nebo chirurgie.

"Spolupráce - jak doufáme - bude velmi úzká," prohlásil Prymula.

Progresivní země otevírá brány

Stáže konkrétních doktorů v čínských zdravotnických zařízeních by měly začít až poté. Druhá cesta do Šanghaje je prý naplánovaná na letošní září.

"Nabízíme diagnostiku a léčbu genetických, zvláštních a chronických onemocnění. Současně nabízíme možnosti také našeho centra umělého oplodnění," vyjmenovala Jurásková několik příkladů, čím se budou chtít v Číně prezentovat.

Podle Pafka však čínští lékaři mohou výrazně pomoct i našim lékařům. "Je to progresivní země, objem pacientů, který jsou schopni ošetřit, je pro nás mimořádný," prohlásil Pafko.

A i v dalších oborech údajně nejsou pozadu. "Velká onkologická centra jsou srovnatelná s námi," říká přední český onkolog Jiří Vorlíček.

Akupunktura do nemocnic

Dana Jurásková, ředitelka jedné největších tuzemských nemocnic v Česku, si také slibuje, že by díky této spolupráci mohli v budoucnu ošetřovat více pacientů z Číny.

Což by jim mohlo přinést zisk. Jelikož Číňané by za péči pravděpodobně platili hotově. "V žádném případě nejde o to, že bychom upřednostňovali čínské pacienty," prohlásila Jurásková.

Jak ministerstvo, tak zástupci nemocnic však rovněž plánují, že by do Čech přivedli tradiční čínskou medicínu. Nejdále je v tomto směru Fakultní nemocnice v Hradci Králové. Tam by se měla letos na podzim otevřít klinika, která bude tento druh léčby nabízet.

Čínští lékaři na Univerzitě Karlově

Zájem mají ale i další, jak vedení Všeobecné fakultní nemocnice, tak v pražském Motole.

"Nejsme zaměřeni na tradiční čínskou medicínu, ale uvažujeme o tom. Není to jen akupunktura, mají různé praktiky, tepovou diagnostiku, léčby bylinami. Stojí to za to, zatím se o tom v Motole bavíme," podotkl náměstek ředitele, exministr Martin Holcát.

Akupunktura v Motole? Bavíme se o tom, říká náměstek Martin Holcát.
Akupunktura v Motole? Bavíme se o tom, říká náměstek Martin Holcát. | Foto: Vojtěch Marek

Ministerstvo podle svého mluvčího Jana Štolla plánuje, že spolupráce v oblasti tradiční čínské medicíny bude probíhat v České republice, kam čínská strana chce vyslat několik pedagogů.

Podle něj se spolupráce s touto zemí rozvíjí i proto, že na seznamu padesáti nejprestižnějších světových univerzit je pět čínských.

Ředitelka Všeobecné fakultní nemocnice navíc hodlá otevřít dveře i budoucím čínským lékařům. "Mohli se vzdělávat u nás," uvedla Dana Jurásková s tím, že také proto poletí s ní do Číny děkan I. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Aleksi Šedo.   

Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde, na Twitteru mě najdete zde.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Tisícovky lidí v Drážďanech demonstrovaly proti Pegidě

Tisícovky lidí večer v Drážďanech demonstrovaly proti radikálnímu hnutí proti islamizaci Pegida a proti předsedovi durynské organizace protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD) Björnu Höckemu. Do ulic saské metropole vyšly také tisíce stoupenců Pegidy.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Tunisko nejspíš čekají předčasné volby, potvrdil tamní prezident

Tuniský prezident Kaís Saíd potvrdil záměr vypsat předčasné volby v případě, že nová vláda nezíská důvěru. Sestavením kabinetu je momentálně pověřený někdejší ministr financí Iljás Fachfách, kterého Saíd navrhl v lednu poté, co jeho předchozího kandidáta parlament neschválil. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Nejlepšími sportovci roku jsou Messi, Hamilton a Bilesová

Držiteli trofeje Laureus pro nejlepší sportovce minulého roku jsou argentinský fotbalista Lionel Messi, britský pilot formule 1 Lewis Hamilton a americká sportovní gymnastka Simone Bilesová. Ta obhájila loňské prvenství, ocenění označované za sportovního Oscara poprvé získala už v roce 2016. Messi s Hamiltonem, kteří v mužské části ankety dostali stejný počet hlasů, zvítězili poprvé.

Hamilton, jenž se loni pošesté stal mistrem světa F1, převzal trofej od bývalého francouzského fotbalového trenéra Arsénea Wengera. Messi, který je v dvacetileté historii ankety prvním vítězným zástupcem kolektivního sportu, ani Bilesová se dnešního vyhlášení v Berlíně nezúčastnili.

Bilesová na loňském světovém šampionátu rozšířila sbírku zlatých medailí o dalších pět, v 22 letech už má na kontě rekordních 19 titulů. V anketě dostala přednost před americkou lyžařkou Mikaelou Shiffrinovou, jamajskou sprinterkou Shelly-Ann Fraserovou-Pryceovou, japonskou tenistkou Naomi Ósakaovou, americkou fotbalistkou Megan Rapinoeovou a americkou běžkyní Allyson Felixovou.

Mezi muži se do finálové nominace dostali kromě Messiho s Hamiltonem i keňský maratonec Eliud Kipchoge, španělský tenista Rafael Nadal, španělský motocyklový jezdec Marc Márquez a americký golfista Tiger Woods.

V kategorii Návrat roku zvítězila německá pilotka formule 3 Sophia Flörschová, která se po těžkém zranění páteře dokázala vrátit k závodění. Za průlom roku byl oceněn kolumbijský cyklista Egan Bernal, vítěz Tour de France. Týmem roku jsou jihoafričtí ragbyoví mistři světa, nejlepší v akčních sportech je americká snowboardistka Kim Chloeová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy