Šéfové nemocnic letí do Číny, výuku akupunktury zaplatí stát

Radek Nohl Radek Nohl
6. 3. 2014 5:30
České zdravotnictví čeká letos zlomová cesta do zahraničí. V Pekingu půjde nejen o spolupráci při výuce českých doktorů tradiční čínské medicíně.
Čeští lékaři by se měli od čínských kolegů v budoucnu učit i akupunkturu.
Čeští lékaři by se měli od čínských kolegů v budoucnu učit i akupunkturu. | Foto: Reuters

Praha - Ředitelé největších tuzemských nemocnic Dana Jurásková a Miloslav Ludvík, vybraní manažeři a několik elitních lékařů odletí letos na zahraniční cestu, která by měla znamenat zlom pro české zdravotnictví.

Za peníze uvolněné ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem zamíří v červnu do Pekingu, kde by měla zhruba patnáctičlenná delegace jednat nejen o spolupráci při výuce českých doktorů tradiční čínské medicíně, ale třeba také o byznysu pro česká zdravotnická zařízení.

Nepůjde o jedinou výpravu zdravotníků, která letos do Číny zamíří. Další česká delegace by měla do Šanghaje odletět již během září.

Ministerstvo zdravotnictví i ředitelé nemocnic očekávají, že se díky těmto cestám mimo jiné zvýší zájem o české zdravotnictví mezi čínskými pacienty a naopak lékaři v Česku se naučí třeba akupunkturu.

"Mnoho lidí si myslí, že Čína je jen akupunktura, ale oni dělají klasickou medicínu, kterou děláme my, a ta je na vysoké úrovni," řekl Aktuálně.cz špičkový český chirurg z motolské nemocnice Pavel Pafko.

S řediteli do Číny

Jak již dříve uvedl deník Aktuálně.cz, ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček na tyto aktivity uvolnil 2,4 milionu korun. Podle mluvčího úřadu Jana Štolla budou konkrétně využity na stáže zdravotníků mířících do čínských nemocnic. Finanční prostředky budou použity již na červnovou cestu.

Kdo v červnu poletí do Číny?

Dana Jurásková

Za Všeobecnou fakultní nemocnici:

Dana Jurásková (na snímku), ředitelka

Viktor Kožich z Ústavu dědičných metabolických poruch

Štětina - ředitel komplexního kardiovaskulárního centra

Markéta Hellerová - náměstkyně pro léčebnou péči

Aleksi Šedo - děkan I. lékařské fakulty UK

Za Fakultní nemocnici Hradec Králové:

Roman Prymula, ředitel

Jiří Petera, klinika onkologie

Miroslav Měšťan, náměstek ředitele

Za Fakultní nemocnici Motol:

Miloslav Ludvík, ředitel

Přední lékaři z imunologie, onkologie, chirurgie

FN Ostrava o konkrétních jménech ještě jedná.

"Tyto peníze jsou na spolupráci v roce 2014, tedy i na případné další cesty," řekl Aktuálně.cz Štoll. Mluvčí ministerstva zároveň doplnil, že tato částka může být využita i v případě příletu čínských lékařů do Čech.  

Deník Aktuálně.cz zjistil, že do Pekingu, kam první výprava poletí v červnu, zamíří kromě ředitelky Všeobecné fakultní nemocnice Dany Juráskové, šéfů motolské a královéhradecké nemocnice Miloslava Ludvíka a Romana Prymuly také další zástupci managementu nemocnic či jejich přední lékaři (přehled v infoboxu).

Podle Prymuly a Juráskové se při této cestě bude především domlouvat další konkrétní spolupráce. Ta by měla být především v oborech kardiologie, onkologie, očkování nebo chirurgie.

"Spolupráce - jak doufáme - bude velmi úzká," prohlásil Prymula.

Progresivní země otevírá brány

Stáže konkrétních doktorů v čínských zdravotnických zařízeních by měly začít až poté. Druhá cesta do Šanghaje je prý naplánovaná na letošní září.

"Nabízíme diagnostiku a léčbu genetických, zvláštních a chronických onemocnění. Současně nabízíme možnosti také našeho centra umělého oplodnění," vyjmenovala Jurásková několik příkladů, čím se budou chtít v Číně prezentovat.

Podle Pafka však čínští lékaři mohou výrazně pomoct i našim lékařům. "Je to progresivní země, objem pacientů, který jsou schopni ošetřit, je pro nás mimořádný," prohlásil Pafko.

A i v dalších oborech údajně nejsou pozadu. "Velká onkologická centra jsou srovnatelná s námi," říká přední český onkolog Jiří Vorlíček.

Akupunktura do nemocnic

Dana Jurásková, ředitelka jedné největších tuzemských nemocnic v Česku, si také slibuje, že by díky této spolupráci mohli v budoucnu ošetřovat více pacientů z Číny.

Což by jim mohlo přinést zisk. Jelikož Číňané by za péči pravděpodobně platili hotově. "V žádném případě nejde o to, že bychom upřednostňovali čínské pacienty," prohlásila Jurásková.

Jak ministerstvo, tak zástupci nemocnic však rovněž plánují, že by do Čech přivedli tradiční čínskou medicínu. Nejdále je v tomto směru Fakultní nemocnice v Hradci Králové. Tam by se měla letos na podzim otevřít klinika, která bude tento druh léčby nabízet.

Čínští lékaři na Univerzitě Karlově

Zájem mají ale i další, jak vedení Všeobecné fakultní nemocnice, tak v pražském Motole.

"Nejsme zaměřeni na tradiční čínskou medicínu, ale uvažujeme o tom. Není to jen akupunktura, mají různé praktiky, tepovou diagnostiku, léčby bylinami. Stojí to za to, zatím se o tom v Motole bavíme," podotkl náměstek ředitele, exministr Martin Holcát.

Akupunktura v Motole? Bavíme se o tom, říká náměstek Martin Holcát.
Akupunktura v Motole? Bavíme se o tom, říká náměstek Martin Holcát. | Foto: Vojtěch Marek

Ministerstvo podle svého mluvčího Jana Štolla plánuje, že spolupráce v oblasti tradiční čínské medicíny bude probíhat v České republice, kam čínská strana chce vyslat několik pedagogů.

Podle něj se spolupráce s touto zemí rozvíjí i proto, že na seznamu padesáti nejprestižnějších světových univerzit je pět čínských.

Ředitelka Všeobecné fakultní nemocnice navíc hodlá otevřít dveře i budoucím čínským lékařům. "Mohli se vzdělávat u nás," uvedla Dana Jurásková s tím, že také proto poletí s ní do Číny děkan I. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Aleksi Šedo.   

Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde, na Twitteru mě najdete zde.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 minutami

Fotbalisté Norwiche se po roce vracejí do Premier League

Fotbalisté Norwiche se po roční pauze vracejí do nejvyšší anglické soutěže. "Kanárci" sice ve 42. kole druhé ligy podlehli po dlouhém oslabení Bournemouthu 1:3, postup už ale měli zajištěný před utkáním díky remízám třetí Swansea s posledním Wycombem (2:2) a čtvrtého Brentfordu s Millwallem (0:0). Norwich je z jejich dosahu a má osmibodový náskok na druhý Watford. K zajištění prvního místa mu v posledních čtyřech duelech stačí uhrát pět bodů.

Norwich před dvěma lety postoupil do Premier League jako vítěz, ale mezi elitou skončil beznadějně poslední. K návratu mu pomohl zejména finský kanonýr Teemu Pukki, který je s 25 trefami mezi střelci druhý.

Do Premier League přímo postoupí nejlepší dva týmy, další čtyři se utkají o zbývající volné místo.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

České házenkářky na úvod play off o MS jen remizovaly se Švýcarskem

České házenkářky v úvodním ze dvou zápasů play off kvalifikace o postup na prosincové mistrovství světa doma jen remizovaly se Švýcarskem 27:27. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného prakticky celé utkání v Zubří dotahovaly, v závěru se sice dostaly do vedení, ale outsider v poslední sekundě vyrovnal. Odveta se hraje v úterý.

Češky na minulém mistrovství světa předloni nehrály po těsné porážce v play off s Černou Horou. Na šampionátu v roce 2017 národní tým překvapivě došel až do čtvrtfinále a konečným osmým místem stanovil nejlepší výsledek v samostatné historii. Za působení Bašného postoupily reprezentantky na mistrovství světa ještě v roce 2013, kdy obsadily 15. příčku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy