Už žádní sebevrazi. Poslance budou lidi sledovat přes sklo

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
11. 8. 2015 21:15
Galerii hostů již týden odděluje od jednacího sálu zhruba metr vysoká bariéra.
Na galerii pro hosty začátkem srpna vyrostla zhruba metr vysoká skleněná stěna.
Na galerii pro hosty začátkem srpna vyrostla zhruba metr vysoká skleněná stěna. | Foto: Mikuláš Klang

Praha – Téměř dvouměsíční prázdniny využila Sněmovna mimo jiné k tomu, aby posílila bezpečnostní opatření. Na galerii pro hosty v jednacím sále tak během minulého týdne vyrostla zábrana oddělující návštěvníky od poslanců v jednacím sále.

V Česku málo vídaná věc má jednoduchý důvod. Zabránit, aby se opakovaly incidenty podobné tomu z konce dubna. Zhruba padesátiletý muž se tehdy během projednávání zprávy premiéra k situaci českých dětí v Norsku pokusil se smyčkou kolem krku přelézt přes zábradlí a seskočit. Ještě než se mu to podařilo, zakročila policejní ochranka, která ho strhla na zem.

"Kancelář Poslanecké sněmovny se přesto rozhodla preventivně postavit na okraji galerie cca metr vysokou skleněnou stěnu," komentoval nové opatření mluvčí dolní komory Roman Žamboch. Podle něj zvýšení bezpečnosti vyšlo na zhruba sto tisíc korun.

"Je to běžné opatření, viděl jsem to v mnoha zahraničních parlamentech. Je pravda, že fenomén občanů skákajících při pohledu na schůzi poslanců je něco nového a snad toto opatření podobným případům zabrání," kvitoval místopředseda dolní komory Petr Gazdík, který v době incidentu schůzi řídil.

V novodobé historii Sněmovny byl pokus o sebevraždu během schůze zcela ojedinělý. Jiný incident se stal v roce 2007, kdy jeden z návštěvníků rozhodil mezi zákonodárce balík s letáky.

Do budovy Parlamentu je možné se dostat pouze skrze bezpečnostní kontrolu, kde zavazadla policie prohlíží rentgenem, návštěvníci prochází detekčním rámem. Podle dřívějšího vyjádření sněmovního kancléře Petra Kynštetra se po dubnovém incidentu bezpečnostní opatření nezměnila, skleněná zábrana je tak jediným takovým krokem. 

 

Právě se děje

před 53 minutami

Stoupenci Navalného, jehož zdravotní stav se horší, svolali na středu masové demonstrace

Stoupenci vězněného ruského opozičního politika Alexeje Navalného svolali na 21. dubna demonstrace, které by podle nich mohly být největšími protesty v moderní historii Ruska. Chtějí tak přitáhnout pozornost ke zhoršujícímu se zdravotnímu stavu opozičního vůdce, uvedla v neděli agentura Reuters. Obavy o zdraví Navalného vyjádřila dnes Francie. Dcera Navalného vyzvala ruské úřady, aby k němu do věznice vpustily lékaře, kterého si on sám vybere.

Zdroj: ČTK
Další zprávy