Poslanci budou mít kapli. Navrhuje ji architekt Pleskot

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
3. 7. 2015 6:45
Jeden z nejvýznamnějších českých architektů současnosti přijal nabídku bez váhání. Prostor by podle něj měl být "architektonicky působivý a zároveň velmi prostý".
V budově Poslanecké sněmovny vznikne kaple.
V budově Poslanecké sněmovny vznikne kaple. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Čím dál reálnější obrysy získává myšlenka místa, kam by se poslanci a zaměstnanci Sněmovny mohli jít pomodlit nebo jen v klidu popřemýšlet. Přitom by vůbec nemuseli opustit zdi komplexu historických paláců na Malé Straně.

Za nápadem stojí poslankyně Helena Langšádlová (TOP 09), která si kapli v dolní komoře parlamentu přeje už několik let. A současné vedení v čele s předsedou Janem Hamáčkem (ČSSD) ji v jejím snažení podpořilo.

"Inspirovali jsme se v Německu, kdy jsem požádal kolegy z Bundestagu, kde takovou místnost mají, aby nám poslali informace," potvrdil Aktuálně.cz Hamáček. Kaple už má dokonce vybrané i místo – hned vedle takzvané Konírny v traktu přístupném z Malostranského náměstí, kde sídlí většina poslaneckých klubů.

"Bude to křesťanská kaple, ale samozřejmě to bude místo, kam bude moci přijít úplně kdokoliv. Bude to takové místo zklidnění a rozjímání," dodává Langšádlová.

Spolupráce s respektovaným architektem

Kaple sama o sobě nebude nikterak výjimečná. Zajímavé je jméno architekta, který se na přípravách modlitebny podílí.

Podle Langšádlové totiž na projekt kývl jeden z nejuznávanějších českých architektů Josef Pleskot. A přestože autor tunelu v Jelením příkopu na Pražském hradě nebo multifunkční auly Gong v areálu Vítkovických železáren je velmi vytížený, jednání s ním bylo podle Langšádlové překvapivě přímočaré.

"Známí měli zkušenost, že upravoval jiné sakrální prostory. A já jsem mu zavolala a řekla jsem mu: 'Pane architekte, já jsem ze Sněmovny a moc bych si přála, aby tu byla kaple'. A on mi během minuty odpověděl: 'Já bych si také přál, aby ve Sněmovně byla kaple'," popisuje Langšádlová.

Rychlé jednání potvrzuje i oslovený architekt. "Nebylo potřeba mě příliš přesvědčovat. Byl jsem potěšen, že poslanci Parlamentu ČR (část poslanců) touží po tom, mít místo pro duchovní spočinutí, pro rozjímání, pro uvědomění si velké zodpovědnosti svého konání, pro uvědomění si přesahů svého jednání," doplnil slova Langšádlové i sám Pleskot.

Zároveň nastínil, jak by měla kaple vypadat, nebo spíše působit. "Je mým cílem vytvořit pro poslance závažný usebraný prostor architektonicky působivý a zároveň velmi prostý," dodal architekt.

Definitivní podobu ani termín ale kaple zatím nemá. Podle Langšádlové se v pátek uskuteční v pořadí už druhá schůzka, na niž jsou přizváni poslanci ze všech klubů, kde by měl být představen další dílčí návrh.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy