Poslanci budou mít kapli. Navrhuje ji architekt Pleskot

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
3. 7. 2015 6:45
Jeden z nejvýznamnějších českých architektů současnosti přijal nabídku bez váhání. Prostor by podle něj měl být "architektonicky působivý a zároveň velmi prostý".
V budově Poslanecké sněmovny vznikne kaple.
V budově Poslanecké sněmovny vznikne kaple. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Čím dál reálnější obrysy získává myšlenka místa, kam by se poslanci a zaměstnanci Sněmovny mohli jít pomodlit nebo jen v klidu popřemýšlet. Přitom by vůbec nemuseli opustit zdi komplexu historických paláců na Malé Straně.

Za nápadem stojí poslankyně Helena Langšádlová (TOP 09), která si kapli v dolní komoře parlamentu přeje už několik let. A současné vedení v čele s předsedou Janem Hamáčkem (ČSSD) ji v jejím snažení podpořilo.

"Inspirovali jsme se v Německu, kdy jsem požádal kolegy z Bundestagu, kde takovou místnost mají, aby nám poslali informace," potvrdil Aktuálně.cz Hamáček. Kaple už má dokonce vybrané i místo – hned vedle takzvané Konírny v traktu přístupném z Malostranského náměstí, kde sídlí většina poslaneckých klubů.

"Bude to křesťanská kaple, ale samozřejmě to bude místo, kam bude moci přijít úplně kdokoliv. Bude to takové místo zklidnění a rozjímání," dodává Langšádlová.

Spolupráce s respektovaným architektem

Kaple sama o sobě nebude nikterak výjimečná. Zajímavé je jméno architekta, který se na přípravách modlitebny podílí.

Podle Langšádlové totiž na projekt kývl jeden z nejuznávanějších českých architektů Josef Pleskot. A přestože autor tunelu v Jelením příkopu na Pražském hradě nebo multifunkční auly Gong v areálu Vítkovických železáren je velmi vytížený, jednání s ním bylo podle Langšádlové překvapivě přímočaré.

"Známí měli zkušenost, že upravoval jiné sakrální prostory. A já jsem mu zavolala a řekla jsem mu: 'Pane architekte, já jsem ze Sněmovny a moc bych si přála, aby tu byla kaple'. A on mi během minuty odpověděl: 'Já bych si také přál, aby ve Sněmovně byla kaple'," popisuje Langšádlová.

Rychlé jednání potvrzuje i oslovený architekt. "Nebylo potřeba mě příliš přesvědčovat. Byl jsem potěšen, že poslanci Parlamentu ČR (část poslanců) touží po tom, mít místo pro duchovní spočinutí, pro rozjímání, pro uvědomění si velké zodpovědnosti svého konání, pro uvědomění si přesahů svého jednání," doplnil slova Langšádlové i sám Pleskot.

Zároveň nastínil, jak by měla kaple vypadat, nebo spíše působit. "Je mým cílem vytvořit pro poslance závažný usebraný prostor architektonicky působivý a zároveň velmi prostý," dodal architekt.

Definitivní podobu ani termín ale kaple zatím nemá. Podle Langšádlové se v pátek uskuteční v pořadí už druhá schůzka, na niž jsou přizváni poslanci ze všech klubů, kde by měl být představen další dílčí návrh.

 

Právě se děje

Další zprávy