Ústecký kraj nesouhlasí s plánovaným rušením poboček úřadu práce. Hejtman Richard Brabec (ANO) o tom chce jednat s ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou (KDU-ČSL). Návrh ministerstva počítá s ukončením provozu poboček v sedmi městech Ústeckého kraje, šest z nich je proti tomu s ohledem na sociálně vyloučené lokality a počet lidí pobírajících podporu, řekl dnes novinářům Brabec. Na severu Čech je dlouhodobě nejvyšší míra nezaměstnanosti v Česku. Práci si v regionu hledalo ke konci října 33 992 lidí, nezaměstnanost byla 6,1 procenta, celostátní průměr byl 3,8 procenta
Hejtman a jeho náměstek Jiří Kulhánek (ODS) se sešli s dotčenými starosty, podle nich záměr ministerstva ignoruje specifické potřeby regionu a místních obyvatel. Upozornili na to, že mnohá z uvedených měst se potýkají se sociálně vyloučenými lokalitami a vysokým počtem klientů, kteří nejsou schopni řešit svou agendu digitálně. Pokud by byly pobočky zrušeny, obyvatelé by museli na nejbližší úřad složitě dojíždět, což by výrazně ztížilo jejich situaci.
Rušení se týká poboček ve Štětí, Úštěku a Libochovicích na Litoměřicku, Jirkově, Vejprtech na Chomutovsku a Šluknově a České Kamenici na Děčínsku. Jediná Česká Kamenice je s ukončením provozu úřadu práce ve městě podle Brabce smířena. "Návrh je v přímém rozporu s tím, co chceme v Ústeckém kraji prosazovat. Stát by měl pomáhat a jít blíž k lidem, ne se jim vzdalovat. V regionu, který je strukturálně postižený a potýká se s řadou vyloučených lokalit, je zajištění dostupnosti veřejných služeb naprostým základem," uvedl Brabec.
Nejhorší situace je podle Kulhánka ve Šluknově, kde žije na sídlišti 1500 lidí, z nichž většina si není schopna sama vyplnit žádost. "Starostové jsou ochotni nabídnout budovy poboček státu za korunu. Zaměstnanci úřadu práce tam klienty znají, dokážou jim pomoci, pracují v terénu. Něco vyplnit on-line je pro některé klienty nepředstavitelné, " uvedl Kulhánek. Se zajištěním bezpečnosti pomáhají v některých městech v úřední hodiny na pobočkách strážníci. Podle Brabce stát rezignuje na práci se sociálně slabými lidmi. "Věřím, že dojde k úpravě seznamu rušených poboček," řekl hejtman.
Ministerstvo práce zdůvodnilo rušení poboček digitalizací a zajištěním bezpečnosti zaměstnanců. Jejich propouštění se ale neplánuje, pouze budou přesunuti na jiná pracoviště. Přeměna se měla uskutečnit do dvou let. Seznam rušených míst zúžilo ministerstvo z původně plánovaných 83 na asi pět desítek. Úřad práce má v zemi 369 pracovišť v 256 městech a obcích.