Senátoři vyberou, kdo dá směr zkoumání totalit. Zájem mají spisovatel Padevět i chartista Kroupa

Jan Wirnitzer Jan Wirnitzer
1. 11. 2017 20:02
Do Senátu míří jména zájemců o členství v Radě Ústavu pro studium totalitních režimů. Třem ze šesti radních v prosinci skončí mandát, s výraznou obměnou rady je ve hře směřování celého ústavu.
V prosinci končí mandát třem ze šesti současných členů Rady Ústavu pro studium totalitních režimů.
V prosinci končí mandát třem ze šesti současných členů Rady Ústavu pro studium totalitních režimů. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Blíží se druhá největší obměna Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) za deset let jeho existence. V prosinci končí mandát Emilii Benešové, Michalu Uhlovi a Lukáši Jelínkovi, trojici radních, kteří stáli za výraznou změnou kurzu ústavu v roce 2013.

Rada Ústavu pro studium totalitních režimů

Rada má dle zákona sedm členů volených Senátem. Jednoho navrhuje prezident, dva Poslanecká sněmovna, čtyři občanská sdružení zabývající se historií, výchovou či odbojem. Mandát radního je pětiletý. Nyní se budou volit tři z nominantů občanských sdružení, čtvrtému mandát ještě nevypršel.

Do kompetencí rady spadá mj. určování metod práce a organizačního řádu ústavu, volba a odvolání ředitele ústavu či stanovení ročního plánu činnosti instituce.

Ke třem zbývajícím radním přibudou tři jména z těch, která do 16. listopadu dorazí do Senátu. Navrhnou je občanská sdružení. Rada má sice mít sedm členů, ale nominace za prezidenta republiky je prázdná od lednového úmrtí Naděždy Kavalírové. Po neúspěchu s prosazováním Lenky Procházkové a Karla Srpa se prezident Miloš Zeman další jméno navrhnout nechystá.

Benešová, Jelínek a Uhl v roce 2013, krátce po svém zvolení, spojili síly s dvěma dalšími radními Petruškou Šustrovou a Janem Burešem a přes odpor zbývající radní a první předsedkyně rady Naděždy Kavalírové sesadili z postu ředitele ústavu Daniela Hermana.

Ústav, který má zejména zkoumat období nacistické a komunistické totality na českém území, se tehdy stal bojištěm. Lidé blízcí původní koncepci ústavu vytýkají "pohermanovské" garnituře nevýkonnost a rezignaci na důkladné bádání zejména v činnosti represivních složek komunistického režimu. Vedení ústavu to odmítá, spor trvá dodnes.

Už ne pod taktovkou ČSSD

Benešová, Uhl a Jelínek se stali členy rady ústavu v roce 2012, krátce po senátních volbách. Horní komoru parlamentu tehdy ovládla ČSSD, se 46 z 81 senátorů měli sociální demokraté volbu radních zcela ve své režii.

Bylo to zajímavé i proto, že právě sociální demokraté kladli zrodu ústavu tuhý odpor a v roce 2008 se pokusili vznik badatelské instituce zarazit dokonce i u Ústavního soudu.

Teď jsou ale poměry v horní komoře parlamentu jiné. ČSSD má pětadvacet senátorů, klub KDU-ČSL a nezávislých šestnáct, STAN jedenáct, ODS deset a ANO šest. Pět členů horní komory tvoří prozemanovský Klub nezávislých senátorů, sedm je nezařazených. Pro volbu nových radních tak bude třeba hledat shodu.

Spisovatel, chartista, exposlanec i otec zakladatel

Jedním ze zvučných jmen, o nichž budou senátoři hlasovat, je ředitel nakladatelství Academia Jiří Padevět, kterého do rady navrhuje Akademie věd. "Motivuje mě především snaha o ještě větší důraz na bádání o dvou totalitách, které nás ve 20. století postihly, a snaha dostat výsledky tohoto bádání do škol a směrem k veřejnosti," řekl Aktuálně.cz Padevět.

Nezisková organizace Post Bellum zase navrhuje Daniela Kroupu, signatáře Charty 77, někdejšího aktivního politika a vysokoškolského pedagoga.

S nominací od občanského sdružení Paměť se chce o zvolení ucházet exsenátor za ODS Jiří Liška, jeden z "otců zakladatelů" Ústavu pro studium totalitních režimů. Při zmíněném sporu u Ústavního soudu právě Liška ústav proti sociálním demokratům hájil.

"Je to problematika, která je mi blízká. A také mám pocit, že v ústavu nyní ne všechno jde tak, jak jsme si před lety představovali," říká ke své motivaci kandidovat. "Volba radních v roce 2012 vycházela z předsevzetí sociálních demokratů a komunistů, kteří původně chtěli ústav po vítězných volbách zrušit. Poměry v Senátu se ale za těch pět let změnily," věří Liška, že za nynějšího rozložení sil má naději.

Profesní motivaci stát se radním má i historik Jiří Junek, bývalý poslanec za KDU-ČSL a ředitel muzea ve Vysokém Mýtě. "Zabývám se problematikou 20. století, rád bych se toho účastnil a podílel se na tom z profesního hlediska," řekl Aktuálně.cz Junek, kterého má nominovat Sdružení válečných veteránů.

Ze tří končících radních bude obhajovat jeden nebo dva

Z končících radních se chce nové volby najisto účastnit zatím jen politolog Lukáš Jelínek, kterého minule do rady vyslala Masarykova demokratická akademie. "Připadá mi vhodné pokusit se obhájit to, co jsem jako člen rady dělal v předchozím funkčním období," říká Jelínek s tím, že jeho kandidatura "je na 99 procent".

Obhajovat post naopak nebude sociolog Michal Uhl. Ten podle svých slov od začátku zamýšlel své působení v ústavu jako "jednomandátové", aby byl zcela svobodný v rozhodování a nemusel se zaobírat úvahami, pro co hlasovat a pro co ne. "Teď už tam typově patří jiní lidé než já, lidé s akademickým backgroundem, lidé, kteří se vyznají v archivnictví," říká.

Šéfka Národního archivu Emilie Benešová se ještě nerozhodla. Záleží to podle ní na tom, zda ji znovu osloví s nabídkou nominace Česká archivní společnost.

Nominací ale patrně bude mnoho, okruh navrhovatelů je totiž široký. Před pěti lety navrhla občanská sdružení celkem 33 jmen. Své nominanty zřejmě budou mít i Československá obec legionářská a Konfederace politických vězňů. Naopak Český svaz bojovníků za svobodu nikoho do rady vysílat neplánuje.

Jak informovat o předlistopadové éře českých dějin? Je antikomunismus nedemokratický? A zajímají českou společnost takové otázky? Debata člena Rady ÚSTR Michala Uhla a Mikuláše Kroupy z Post Bellum. | Video: DVTV
 

Právě se děje

teď

Evropská komise navrhla první regulaci umělé inteligence, omezí rozpoznávání obličejů

Evropská komise ve středu navrhla vůbec první pravidla využívání umělé inteligence, s jejichž pomocí by chtěla omezit škodlivé dopady například sledovacích či manipulativních technologií. Zásadně regulovat chce zejména možnosti rozpoznávání obličejů, které vzbuzují obavu u ochránců soukromí. Za porušování pravidel, jimiž by exekutiva Evropské unie chtěla zavést mezinárodní standardy v této dosud neregulované oblasti, mají hrozit vysoké pokuty.

Technologické firmy, které vidí v umělé inteligenci motor budoucího růstu, se k omezování stavějí spíše skepticky. I proto se očekává, že potřebné schválení pravidel členskými státy unie a Evropským parlamentem potrvá až několik let.

Navrhované nařízení zavádí několik kategorií systémů umělé inteligence podle jejich rizikovosti. Jako nepřijatelné označuje ty, které ohrožují životy, bezpečí či práva lidí. Zakázány proto mají být v EU například systémy umožňující vládám takzvané sociální hodnocení, které běžně používá ke sledování svých občanů například Peking. Zákaz se má týkat třeba i hraček s hlasovými asistenty, které navádí děti a mladé lidi k nebezpečnému chování.

Další skupinou jsou technologie s vysokým rizikem, které budou povoleny jen při splnění přísných požadavků. Mezi ně patří třeba software třídící uchazeče o práci či o bankovní půjčku, hodnotící zkoušky ve škole nebo ověřující spolehlivost důkazů u soudu. Řadí se sem také všechny systémy biometrické identifikace včetně rozpoznávání obličejů. Jejich obecné využívání bude zcela zakázáno a sáhnout k němu budou moci úřady jen ve výjimečných případech, například při pátrání po dětech či odhalování teroristických útoků.

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Senátní výbor nepodpořil novelu volebního zákona. Senátorům chybí korespondenční volba

Senátní ústavně právní výbor navzdory očekávání nepodpořil volební novelu, která má zavést nový způsob přepočtu hlasů na poslanecké mandáty. Důvodem byla snaha části senátorů začlenit do novely také korespondenční hlasování pro Čechy v cizině, což výbor názorově rozdělilo na dvě stejné poloviny. Spor o podobu novely tak bude muset vyřešit Senát jako celek v příštím týdnu.

Možnost volit poštou prosazuje horní komora dlouhodobě kvůli krajanům, kteří v rozlehlejších zemích musí kvůli výběru poslanců podniknout dlouho a nákladnou cestu na ambasády. Ve Sněmovně se ale zatím pro podporu takové změny nenašel dostatek hlasů. Platí to i pro aktuální novelu, která musí být přijata včas tak, aby se říjnové volby do Sněmovny mohly uskutečnit v plném rozsahu.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

ČEZ chce letos vybrat dodavatele paliva pro Temelín na dalších zhruba deset let

Energetická společnost ČEZ vybírá dodavatele paliva pro Jadernou elektrárnu Temelín na dalších zhruba deset let, jasno chce mít do konce letošního roku, uvedl mluvčí firmy Ladislav Kříž. Od roku 2010 palivo elektrárně dodává ruská společnost TVEL, předtím bylo používáno palivo americké firmy Westinghouse. Zájemce o současnou zakázku mluvčí nespecifikoval.

"Výběrové řízení se aktuálně uskutečňuje i přes komplikace ohledně pandemie covid-19 a nemožnost přímých jednání. Finální nabídky a ukončení předpokládáme do konce roku," řekl bez bližších podrobností Kříž. Ve druhé tuzemské elektrárně v Dukovanech má ČEZ do konce provozu nynějších bloků uzavřenou smlouvu s ruskou společností TVEL.

Vláda v pondělí oznámila, že Česko se v reakci na informace o podílu ruské tajné služby na explozích v muničním areálu ve Vrběticích za Zlínsku v roce 2014 rozhodlo nepřizvat ruskou společnost Rosatom do tendru na stavbu nového bloku v Jaderné elektrárně Dukovany. ČEZ reagoval, že rozhodnutí vlády rozumí. Firma připomněla, že bezpečnostní otázky řeší výsostně stát.

Zdroj: ČTK
Další zprávy