Úspory zasáhnou stovky dětských pacientů, říká lékař

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
13. 4. 2013 8:40
Nová úhradová vyhláška má zásadní dopad na skupinu krátkodobých dětských pacientů
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Nová úhradová vyhláška, která mění způsob proplácení péče za děti napojené na plicní ventilaci a de facto snímá ze zdravotních pojišťoven povinnost platit nemocnicím za jejich léčbu, má zásadní dopad především na skupinu krátkodobých dětských pacientů.

"Takových dětí je významná skupina. Jsou to pacienti se záněty hrtanu, křečemi, záněty plic nebo v pooperačním stavu. Pokud jsou napojeni méně než 96 hodin, pojišťovna zaplatí pouze za diagnózu," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz vedoucí Jednotky intenzivní a resuscitační péče Kliniky dětského a dorostového lékařství Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Václav Vobruba.

Jen pražské nemocnice ročně ošetří několik stovek takových pacientů. "My takových pacientů přijmeme kolem 150 do roka, například Motol přijme mezi 450 až 500 dětmi, jsou pracoviště, kde je to méně," dodává lékař.

V České republice je 21 dětí, které jsou měsíce i roky napojené na umělou plicní ventilaci. Krátkodobě se bez ventilátoru neobejdou stovky dětí ročně.

Jak zjistil deník Insider, nová úhradová vyhláška výrazně změnila způsob, jakým se od ledna tato péče proplácí.

Péče o děti ventilované méně než 96 hodin se neproplácí, u chronicky ventilovaných pacientů se pak nemocnice peněz dočká až na konci léčby. Náklady na pacienta se přitom pohybují kolem 10 tisíc korun za den.

Záležitostí se na podnět České pediatrické společnosti začala zabývat lékařka a senátorka Alena Dernerová (Severočeši.cz). "Naprosto nechápu, že se něco takového mohlo stát," komentovala vyhlášku ministerstva zdravotnictví.

Neproplácením péče chronicky ventilovaných dětí už se zabývá i VZP. Podle mluvčího pojišťovny Oldřicha Tichého by měla speciální pracovní skupina doporučit, aby pacienti napojení na umělou ventilaci byli po určité době přeloženi na tzv. "lůžka následné intenzivní péče", kdy by se za ně platilo každý měsíc.

Nemocnice s VZP nesouhlasí

Podle Tichého současný stav nepředstavuje pro nemocnice žádnou výraznou finanční zátěž. "Jen pro dokreslení toho, zda a jak moc je tento problém zásadní, si dovoluji upozornit, že v roce 2012 vykázala zdravotnická zařízení VZP celkem čtrnáct takových případů. Většinou šlo o staré lidi, nikoliv děti," uvádí Tichý.

Vobruba se stanoviskem pojišťovny nesouhlasí. Právě on byl jedním z odborníků, kteří se ve věci obrátili na vyšší místa. Serveru Aktuálně.cz popsal, jak vyhláška komplikuje péči o malé pacienty.

Aktuálně.cz: Jak nová úhradová vyhláška ovlivňuje chod vašeho oddělení?

Václav Vobruba: Vyhláška neovlivňuje chod pouze našeho oddělení. Informace ministerstva o 14 pacientech, navíc starých, není pravdivá. Chronicky ventilovaných dětských pacientů je nyní v České republice 21 a nedá se u nich predikovat, jak dlouho bude léčba trvat. A za celou dobu neuvidí nemocnice od pojišťovny ani korunu.

Problémem je také to, že nezáleží na tom, jestli léčba bude trvat půl roku, nebo pět let. Pojišťovna na konci vydá jednu částku, která čas nezohlední.

Neexistují žádná pracoviště, kam by se pacienti dali přeložit. Jakmile se děti budou někde centralizovat, přetrhají se jejich vazby s rodiči.

Foto: Ludvík Hradilek

A.cz: Kolik pracovišť tuto péči poskytuje?

Všeobecně je takových pracovišť jedenáct. V současné době jen dvě z nich nemají chronicky ventilované pacienty.

A.cz: Kolik dětí dlouhodobě napojených na umělou plicní ventilaci máte na oddělení?

Momentálně jde o dva pacienty.

A.cz: Jak se vyhláška dotkne dětí, které jsou na ventilaci napojené krátkodobě?

To považuji za ještě větší problém, protože takových dětí je významná skupina. Jsou to pacienti se záněty hrtanu, křečemi, záněty plic nebo v pooperačním stavu. Pokud jsou napojeni méně než 96 hodin, pojišťovna zaplatí pouze za diagnózu.

A.cz: Kolik dětských pacientů je na ventilaci napojeno krátkodobě?

To se liší pracoviště od pracoviště. My takových pacientů přijmeme kolem 150 do roka, například Motol přijme mezi 450 až 500 dětmi, jsou pracoviště, kde je to méně.

A.cz: Jak proti nové vyhlášce postupujete?

Já jsem, jakožto předseda jednotky intenzivní a resuscitační péče na pediatrii, uvědomil své nadřízené a předsedu České pediatrické společnosti, která posléze věc konzultovala s paní Dernerovou.

A.cz: Co podle vás stojí za změnou vyhlášky?

To je jednoduché, pojišťovny chtějí ušetřit peníze.

 

Právě se děje

Další zprávy