Praha - Vedení ministerstva zdravotnictví chystá malou revoluci, jejímž cílem je vytvořit zbrusu novou nemocniční síť. Některé nemocnice se přemění na neziskovky, jiné sloučí a dalších se ministerstvo jednoduše zbaví.
O tom, co se s jednotlivými ústavy stane, má přitom rozhodovat muž s úzkými vazbami na byznys. Novopečený šéf odboru poradců, analýz a tvorby strategií Norbert Schellong do úřadu kvůli tomu nastoupil letos na jaře.
Analýzu může zadat sám sobě
Jenomže tady nastává háček. Podle kritiků je totiž Schellong ve střetu zájmů. A to dokonce ze dvou důvodů.
První problém je, že má novopečený ministerský úředník soukromou firmu. V obchodním rejstříku vystupuje jako jednatel společnosti RGM Medical, která vznikla právě kvůli zpracovávání analýz hospodaření nemocnic před čtyřmi lety. S ní se může Schellong ucházet o zakázku, kterou ministerstvo kvůli hloubkové kontrole přímo řízených organizací vypíše.
"U auditů nelze vyloučit nasmlouvání externího posouzení,“ potvrzuje obavy mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová.
Zájmy soukromých řetězců
Druhý háček je ještě větší. Schellong má totiž úzké vazby na byznys, konkrétně na Pentu. V minulosti byl generálním ředitelem slovenské nemocniční sítě Svet zdravia, která právě do skupiny Penta Investments spadá.
"V oboru zdravotnictví se na manažerských pozicích pohybuji od roku 2006 a během této doby jsem se pracovně setkal s mnoha subjekty v oblasti poskytování zdravotní péče. Byl mezi nimi i zmiňovaný investor,“ potvrzuje úředník své angažmá v Pentě.
Partner firmy Penta Marek Dospiva přitom otevřeně přiznává, že by jeho společnost o koupi českých nemocnic stála.
"Dalším trhem, kam chceme po Slovensku a Polsku vstoupit, je Česká republika,“ přiznal už loni v červnu. Která konkrétní zařízení by skupinu zajímala, nechtěl Dospiva komentovat. Podle kritiků by to mohly ale být právě některé ze současných státních ústavů.
"O tom, že jsou tady určité zájmy řetězců, které se točí kolem některých vybraných státních nemocnic, víme už dlouho,“ podotkl například stranický kolega ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD) a senátor Jan Žaloudík.
Střet zájmů neexistuje, tvrdí úředník
Schellong se ale proti takovému nařčení ostře ohrazuje. S Pentou už prý v současnosti nespolupracuje a ve střetu zájmů se proto absolutně necítí. "Společnost jsem ale opustil a žádné další kontakty s holdingem nemám," řekl.
Pokud jde o vlastní firmu RGM Medical, v níž oficiálně vystupuje jako jednatel, reaguje Schellong takto: "Už to není moje firma." Před příchodem na ministerstvo zdravotnictví se prý svého obchodního podílu zbavil. Na koho ale firmu převedl, úředník neprozradil.
Norbert Schellong kvůli RGM Medical nečelí kritice poprvé. Podobnou nevoli, jakou nyní vzbuzuje na ministerstvu zdravotnictví, vyjádřili také někteří radní Moravskoslezského kraje. Bylo to před čtyřmi lety, když Schellong vypracoval se svou firmou analýzu hospodaření tamních nemocnic. Dostal za to necelé dva miliony korun.
První krok k privatizaci
Už tehdy se radní obávali tiché privatizace. Schellong totiž kraji navrhl, aby sloučil všech osm krajských nemocnic do jednoho holdingu v podobě akciové společnosti.
"Každá akciová společnost, která nemá peníze, řeší situaci hledáním strategického partnera. A to je první krok k privatizaci. Protože prodat devět nemocnic je samozřejmě složitější než prodat podíl v nějakém holdingu," vysvětloval tehdy své obavy třeba zastupitel Karel Sibinský (ČSSD) a připomínal Schellongovu dřívější spolupráci s Pentou.
Dalším radním zase vadilo, že firma RGM Medical vznikla účelově jen kvůli této zakázce. Do obchodního rejstříku byla zapsána ve stejný den, kdy kraj tendr na analýzu vyhlásil.