Praha - Úřady práce by mohlo posílit až několik stovek úředníků.
Díky tomu by se měly znovu víc zaměřit na pomoc nezaměstnaným a na jednání s firmami či radnicemi o pracovních příležitostech, uvedla nová ředitelka centrálního úřadu práce Marie Bílková.
Podle ní se úřady, které mají celkem kolem 8500 zaměstnanců, od loňska soustředily spíš na vyplácení dávek. Znovu by se ale měly víc věnovat i své původní agendě.
Jako jejich nová šéfka chce Bílková usilovat o zlepšení obrazu úřadů v očích veřejnosti. Řešit ale bude muset i potíže s informačními systémy či s sKartami.
"Je skutečně zapotřebí, aby veřejnost začala zas vnímat úřady práce jako spolehlivě fungující instituci, ne jako troublemakera, ne jako někoho, komu se příliš nedaří," uvedla Bílková. Ve funkci 1. května nahradila ředitele Jiřího Kubešu, který rezignoval. Na personálních změnách se s ministryní práce domluvil premiér.
Struktura úřadů práce se změnila od dubna 2011, kdy začal fungovat jeden "superúřad". Zastřešil krajské pobočky s jednotlivými úřady po republice. Od loňska se pak úřady práce přestaly věnovat jen zaměstnanosti, ale převzaly i část povinností a úředníků od radnic a začaly vyplácet dávky. Na ně se podle Bílkové nyní soustředí největší pozornost, přestože lidí bez práce kvůli krizi přibývá.
"Zaměstnanost stagnuje. Stala se trochu popelkou. Úřady práce, byť by to uměly, nemají sílu s lidmi pracovat," míní nová šéfka. Podle ní jsou úředníci přetížení a není možné tento stav dlouhodobě udržet.
Úřady by mělo posílit asi 500 lidí, peníze na ně by měly putovat z evropských fondů. Bílková uvedla, že někteří pracovníci už přišli, a to z ministerstva či správy sociálního zabezpečení. "Nelze to vyřešit jen interními přesuny," podotkla. V úřadu chystá i organizační změny a přesun kompetencí, aby "bylo možné jednat se zaměstnavateli, se starosty" o uplatnění uchazečů. Personální zemětřesení ale prý neplánuje.
Vláda chce konec sKaret
O posílení úřadů informovala sněmovní sociální výbor v dubnu už ministryně práce. Se zlepšením poradenství a pomoci nezaměstnaným počítá ve svém sedmibodovém plánu ke snížení počtu lidí bez místa.
Kromě návratu k původní agendě a zlepšení "obrazu úřadu práce a opravy jeho značky" čeká Bílkovou i řešení potíží s informačním systémem či s sKartami.
Nové počítačové programy mají úřady od loňska. Od počátku dobře nefungovaly. Úředníci museli pracovat přesčas, lidé stáli fronty, dávky se opožďovaly. Teď hrozí, že se systém bude muset za pár měsíců přestat používat, protože ho resort nepořídil v řádném tendru. Vláda ve čtvrtek doporučila i zrušení sKaret, přes něž dostává dávky přes 274 tisíc lidí.
"Zázraky neumím"
Bílková zdůraznila, že její úřad je v obou záležitostech "naprosto závislý" na rozhodnutí ministerstva. "Někdy mám pocit, že se ode mne očekávají zázraky. To neumím," podotkla. Podle ní ale není důvod si myslet, že by ministerstvo "nechalo situaci dojít tak daleko" a úředníci zůstali bez počítačových programů.
Resort chystá krizový scénář. Připravuje se i výběrové řízení na dodavatele informačního systému. Ministerstvo už ale avizovalo, že tendr v daném termínu nestihne. "Do té doby se bude muset hledat nějaká náhradní varianta na přechodnou dobu," řekla Bílková. Podle ní ale není možné riskovat to, že dočasný model "bude mít stejné problémy" jako nynější systém. Hned v příštím týdnu by proto chtěla jednat s náměstkem ministryně práce pro informatiku Petrem Krůčkem.
V případě kritizovaných sKaret bude podle Bílkové záležet na rozhodnutí vlády a Parlamentu. Úřad pak prý udělá vše pro to, aby lidé dávky dostali.