Úřad stíhá Liberec za MS, na paškál si bere 11 kauz

Martina Machová Martina Machová
2. 11. 2009 13:08
Po NKÚ se nezdá hospodaření kolem mistrovství ani antomonopolnímu úřadu
Liberečtí politici během mistrovství světa v klasickém lyžování. Předseda Senátu Přemysl Sobotka a primátor Liberce Jiří Kittner
Liberečtí politici během mistrovství světa v klasickém lyžování. Předseda Senátu Přemysl Sobotka a primátor Liberce Jiří Kittner | Foto: Ondřej Besperát

Liberec - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zahájil s Libercem správní řízení kvůli zakázkám při přípravě mistrovství světa v klasickém lyžování. Má podezření, že město mohlo podvádět v jedenácti případech.

Paralelní kontrolní akce prováděná u druhého zadavatele tendrů v souvislosti s mistrovstvím - Technické univerzity Liberec - stále probíhá.

"Zásadním kontrolním zjištěním bylo účelové rozdělení předmětu veřejné zakázky tak, aby zadavatel mohl jednotlivé rozdělené části zadávat v méně přísném režimu zákona. Jednalo se například o realizaci stavebních prací ve sportovních areálech Ještěd a Vesec či nákup sněžných pásových vozidel," stojí v prohlášení úřadu.

Další podrobnosti prozatím sdělovat nechce. Městu hrozí za obcházení zákona o veřejných zakázkách pokuta ve výši až pět procent z celkového objemu tendrů. Hodnota podezřelých zakázek je přibližně 980 milionů korun.

Příliš komentovat krok antimonopolního úřadu nechtějí ani politici z vedení Liberce.

"Jsou to neuzavřená správní řízení, tak jak se k tomu mám vyjadřovat? Počkám, až skončí veškeré prostředky, které k tomu náleží," reagoval na zprávu antimonopolního úřadu náměstek primátora pro oblast sportu Ondřej Červinka.

Antimonopolní úřad prověřoval výběrová řízení související s mistrovstvím od letošního března. Kontrola se týkala 60 veřejných zakázek a 22 výběrových řízení na projektové práce a inženýrskou činnost a zajištění technického dozoru. Jednotlivá zahájená správní řízení pak zahrnují i více tendrů.

ÚOHS tak reagoval na zjištění Nejvyššího kontrolního úřadu, který ve své zprávě upozornil na účelové dělení zakázek a další pochybení během výběrových řízení.

Kontroloři NKÚ v nich zjistili takové množství chyb, že jejich průběh označili spíše jen za formalitu.

Chyby rozhodly o vítězích

Na rozdíl od kolegů z Nejvyššího kontrolního úřadu, kteří se věnovali jen financím tekoucím do sportovní megaakce od státu, se Úřad na ochranu hospodářské soutěže zabýval všemi veřejnými zakázkami, které město Liberec a Technická univerzita v Liberci vypsali.

Dělení zakázek označil jako nejčastější chybu zejména v případě města i NKÚ. Tímto nezákonným způsobem měly získat zakázky v řádu desítek milionů především liberecké společnosti Valbek nebo Investing cz.

Ve dvou případech mohla chyba Liberce - ať úmyslná nebo nikoli - rozhodnout i o vítězi zakázky. Výběrové řízení bylo v jednom případě zrušeno, ačkoli mezi adepty byla společnost, která splňovala podmínky. Jindy naopak byla zakázka přidělena firmě, která zadání zcela nesplňovala.

Kontroloři NKÚ ale upozorňovali i na nedodržování lhůt na odvolání nebo nesrovnalosti, týkající se obsazení výběrových komisí.

Dluhy za 81 milionů

Fiaskem skončilo i samotné hospodaření organizátorů v čele s bývalou lyžařkou Kateřinou Neumannovou. Podle posledních zpráv totiž její tým dluží nejméně 81 milionů korun.

Některé společnosti mezitím na organizátory podaly kvůli dluhům žaloby. Například Technická univerzita v Liberci, kde byli sportovci během mistrovství ubytováni, nebo meteorologové, kteří dodávali pro závody speciální předpovědi počasí.

Kateřina Neumannová původně hospodařila s rozpočtem 593 548 000 korun, nakonec ale šampionát stál ještě o třicet milionů více.

Dvě stě milionů poslala do Liberce Mezinárodní lyžařská federace (FIS), zbytek si měli zajistit sami vlastním marketingem a prodejem vstupenek.

Nakonec musel stát přispět navíc 189 miliony korun, dalšími 15 miliony pomohl přímo v průběhu šampionátu Liberecký kraj.

 

Právě se děje

Další zprávy