Uprchlík Pitr o sobě dal opět vědět. Z Irska

Markéta Chaloupská, mch
9. 10. 2008 17:38
Ač je na útěku, dál obchoduje přes firmy v Karibiku
Tomáš Pitr
Tomáš Pitr | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Stopa uprchlého podnikatele Tomáše Pitra se opět objevila. Tentokrát v irském Dublinu.

Souvisí s obchody, které Pitr uskutečňuje, i když byl odsouzen na pět let vězení a je na útěku před českými úřady. 

Česká policie totiž zaznamenala, že jedna z Pitrových firem  (Palmer&Johnson Reality) změnila vlastníka. 

Dosud patřila společnostem Lusaka Corp. a Harela Limited z ostrovního státu Svatý Vincenc a Grenadiny, které jsou na Pitra úzce napojeny, a novým téměř stoprocentním vlastníkem se stala firma Masaru Holding, sídlící podle obchodního rejstříku v Dublinu.

Podle výpisu z rejstříku přešla firma Palmer&Johnson Reality pod dublinskou firmu dne 20. srpna 2008. Společnost Lusaka oficiálně ztratila na chod firmy veškerý vliv, Harela si ponechala jen minimální podíl.

Internetové vyhledávače odkazují na Masar Holding jen do irského obchodního rejstříku. Webové stránky samotné firmy nenabízejí. 

Je to stále Pitr

Důvěryhodný policejní zdroj Aktuálně.cz řekl, že i Masaru Holding Ltd je na Pitra úzce napojena.

Proč tedy změna? "Kvůli zprávám médiích, že přes Lusaku Pitr ovládá své společnosti v Česku," řekl citovaný zdroj.

Převody a změny kolem Pitrových firem také ztěžují policii pátrání.

Aktuálně.cz se na transakci zeptalo také advokáta Jiřího Teryngela, který Pitra v jeho kauzách zastupuje. "Já o obchodních aktivitách Tomáše Pitra nic nevím. Nejsem s ním ve spojení," řekl však právník.

Bývalý elitní policista v Pitrových službách

Se změnou vlastníka změnila Palmer&Johnson Reality také jednatele. Už jím není bývalý elitní policista Luděk Žákovec, ale Linda Jean Tooley z Irska.

Podobně Žákovec vypadl z Pitrových firem při červencové transakci, kdy Lusaka prodala golf jiné firmě z Karibiku.

Policie mlčí

Pitr, na kterého je nyní vydán mezinárodní zatykač, se zodpovídá z krácení daní ve 13 let starém případu. Tehdy měl se čtyřmi kolegy ošidit stát celkově o 51 milionů korun.

Svou vinu zpočátku popíral a kvůli vážným psychickým problémům nenastoupil do vězení. Od června loňského roku je nezvěstný.

Policie se oficiálně k jeho případu nechce vůbec vyjadřovat.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Kvůli lesnímu požáru na východě Španělska úřady evakuovaly 1800 lidí

Už na 1800 lidí z osmi obcí muselo být preventivně evakuováno kvůli lesnímu požáru, který vypukl ve čtvrtek na východě Španělska. Plameny sežehly zatím na 3800 hektarů porostu a stále se je nedaří dostat pod kontrolu, informoval v pátek deník ABC. Na místě během pátku zasahovalo zhruba 500 hasičů, kterým pomáhalo ze vzduchu 18 vrtulníků a hasicích letadel.

První velký lesní požár letošního roku ve Španělsku vypukl u obce Villanueva de Viver, která leží asi 90 kilometrů severně od města Valencie. Už ve čtvrtek byly preventivně evakuovány stovky lidí, včetně obyvatel domova pro seniory. Hasiči s plameny bojují v provinciích Castellón a Teruel.

Plameny ohrožují i národní park Sierra de Espadan, který leží v provincii Castellón. Starosta obce Montanejos Miguel Sandalinas vyjádřil velké znepokojení, že živel ohrozí turistiku v oblasti vyhledávané kvůli krásné přírodě i termálním pramenům.

Španělský premiér Pedro Sánchez poukázal, že oheň vypukl mimo období, kdy lesní požáry obvykle vznikají. "Tento požár v tak brzkém měsíci představuje další důkaz klimatické krize, kterou lidstvo zažívá," uvedl premiér, který vyzval obyvatele k "nejvyšší opatrnosti".

Zdroj: ČTK
Další zprávy