Z vazby ji už propustili. Z pátrání deníku Aktuálně.cz vyplývá, že důkazy proti náměstkyni chybí. Policie přitom svou konstrukci vystavěla na tom, že Jourová od skupiny šéfa kabinetu dvou sociálnědemokratických premiérů Doležela vzala dvoumiliónový úplatek výměnou za pomoc při zajištění dotací z EU a státního rozpočtu.
Jen svědectví z druhé ruky
Oč se tedy opírá obvinění bývalé náměstkyně Jiřího Paroubka?
V zásadě jen o dvě nepřímá svědectví. O tom, že Jourová měla za své "služby" dostat úplatek, hovořili při výslechu architekt Marek Řičář a podnikatel Aleš Vébr. Oba muži významně napomohli k zatčení Doleželovy skupiny, Vébr pro televizi Nova skrytě natáčel schůzky všech aktérů.
Ani jeden z mužů však nebyl přímo u předání údajného úplatku, shodně se odvolávají na tvrzení dalšího obviněného, budišovského starosty Ladislava Péti. Ten ale jakoukoli korupci odmítá.
Architekt Řičář nadto ve své výpovědi jednou řekl, že Jourová už podle Péti úplatek dostala, v jiné části výslechu naopak mluví o tom, že peníze k ní teprve poputují.
Tomu, že policie si není rolí Jourové zcela jistá, svědčí i to, že podle obvinění úplatek přijala "někdy" v roce 2005. Peníze z "všimného" ale nedohledala.
Policie: Nekomentujeme
Kriminalisté oficiálně odmítají stav důkazů proti Jourové komentovat.
"Nebudeme se k tomu vyjadřovat, je to věcí vyšetřování," uvedla mluvčí Blanka Kosinová.
Policejní důstojník, který má o případu detailní informace, nicméně potvrdil, že Jourová nakonec nemusí u soudu vůbec skončit. "Měli jsme prostě nějaké informace, že v tom nějakou roli sehrála. Je fakt, že se s nimi sešla a projekt dotace s nimi konzultovala. Nemůžeme ale vyloučit, že co se týče úplatků, jen o ní další obvinění mluvili, aby zvýšili svoji důležitost," uvedl detektiv.
Věra Jourová také byla záhy po svém zatčení propuštěna na svobodu, její advokáti uspěli se stížností na vazbu. Úřady jim daly za pravdu a následně dospěly k závěru, že není důvod držet Jourovou ve vazbě. Její stíhání ale zatím pokračuje.
"V době, kdy bylo trestní stíhání zahájeno, důkazy tento krok odůvodňovaly. Jak případ nakonec dopadne, to je předčasné usuzovat," uvedla státní zástupkyně Helena Kroupová.
Jourová trvá na své nevině
Věra Jourová, která měla doposud pověst slušného státního úředníka, jakoukoli korupci odmítá. Její advokát Karel Brückler po prostudování spisu a důkazů, které policie zatím proti jeho klientce nashromáždila, věří, že vyšetřování ji očistí.
"Věřím, že se podaří prokázat nevinu klientky. Z toho, co jsem viděl, je jasné, že nejsou nejen přímé, ale ani nepřímé důkazy," dodal Brückler.
Policie celou skupinu zatkla kvůli podezření, že se chystala neoprávněně odčerpat část dotace určené na rekonstrukci zámku v Budišově. Z tohoto deliktu zatím obviněni nebyli.
Stíhaní jsou za korupci, která měla přidělení dotace provázet, a za vydírání architekta Řičáře. Důkazy proti Zdeňku Doleželovi, starostovi Budišova Péťovi a úředníkovi ministerstva zemědělství jsou na rozdíl od důkazů proti Jourové silné. Usvědčující jsou mimo jiné i odposlechy jejich hovorů.