Kauza Doležel: Tunelem peněz EU i Třebíč

Redakce DOM, čtk
14. 10. 2006 19:40
Praha/Třebíč - Skupina kolem Zdeňka Doležela, bývalého šéfa dvou expremiérů z ČSSD, se pokusila zneužít peněz EU i při opravách zámku v Třebíči.

Uvedla to dnes Česká televize.

Projekt opravy budišovského zámku byl nadhodnocen o 30 milionů a projekt opravy třebíčského zámku o 42 milionů korun.

V obou případech měly peníze skončit v rukou Zdeňka Doležela a jeho kompliců.

Za všechny tyto dotace odpovídala podle ČT na ministerstvu pro místní rozvoj bývalá tajemnice městského úřadu v Třebíči, později krajská zastupitelka Vysočiny a nakonec náměstkyně ministra pro místní rozvoj Věra Jourová.

Policisté jí už včera sdělili obvinění; dnes podal žalobce návrh, aby Jourová byla vzata do vazby. Soud o tom rozhodne v neděli.

Kromě Jourové jsou trestně stíháni i Doležel, starosta Budišova na Třebíčsku Vladislav Péťa a úředník ministerstva zemědělství Miloslav Řehulka. Všechny tři v pátek poslal Obvodní soud pro Prahu 1 do vazby.

Bylo závadné i Horácko?

Další projekt, ze kterého zřejmě měli mít obvinění prospěch, byl podle ČT Mikroregion Horácko. Horácké moře u Dalešické přehrady, horácká vesnice a další projekty spadající pod mikroregion měly stát více než 400 milionů korun.

Jediné evropské peníze, jež byly dosud na projekt vyčerpány, uvolnilo ministerstvo pro místní rozvoj už v roce 2004 - bylo to přes 600 tisíc korun. Dalších 250 tisíc korun přidaly obce, informovala ČT.

Starostka Koněšína Hana Žáková ČT řekla, že část peněz šla architektu a zpracovateli projektu Marku Řičářovi, který policii na chystaný podvod s evropskými fondy upozornil. Podle informací ČT měl Řičář několik měsíců kartu ke vstupu na ministerstvo pro místní rozvoj a pravidelně jej navštěvoval.

Řičář ale ČTK řekl, že vstupní kartu měl proto, že pro ministerstvo zpracovával projektovou dokumentaci, jež se týkala ministerských objektů.

Už znají obvinění

Doležela policie obvinila z vydírání, nepřímého úplatkářství a neoprávněného nakládání s osobními údaji, Péťu z vydírání, podplácení a nepřímého úplatkářství a Řehulku z vydírání.

Policie je tento týden zatkla kvůli vyšetřování machinací s dotacemi EU a vydírání architekta Řičáře, který policii na chystaný podvod s evropskými fondy upozornil. Hrozí jim až osmileté vězení, Jourové až pět let.

Péťův právník usiluje o propuštění svého klienta - má být vážně nemocný. "Vězeňská služba nerespektovala rozhodnutí soudu v tom smyslu, že má být okamžitě můj klient převezen na vykonání chemoterapeutické léčby v onkologickém ústavu v Brně a umístěn ve vazební věznici v Brně," řekl dnes právní zástupce Péti televizi Nova.

Bude trvat na tom, aby tam Péťa převezen byl, a má prý příslib policie, že převoz sama zabezpečí v pondělí.

VŠE O PŘÍPADU DOLEŽEL

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz
Zámek Budišov stojí na místě původní tvrze ze 13. století. Dnešní podobu honosného barokního sídla získal ve 20. letech 18. století za hrabat Paarů. Objekt spravuje od roku 1972 Moravské zemské muzeum v Brně, které zde zpřístupnilo zoologický depozitář.
Zámek Budišov stojí na místě původní tvrze ze 13. století. Dnešní podobu honosného barokního sídla získal ve 20. letech 18. století za hrabat Paarů. Objekt spravuje od roku 1972 Moravské zemské muzeum v Brně, které zde zpřístupnilo zoologický depozitář. | Foto: www.zamky-hrady.cz
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz
 

Právě se děje

Další zprávy