Policie zatkla šéfa kabinetů expremiérů

Sabina Slonková
10. 10. 2006 19:32
Praha - Policie zatkla bývalého šéfa kabinetu dvou sociálnědemokratických premiérů Zdeňka Doležela. Vyšetřuje jej v souvislosti s čerpáním peněz z fondů Evropské unie a pro podezření z vydírání.

Spolu s ním byl dnes zatčen další komunální politik ČSSD - starosta Budišova Ladislav Péťa a státní úředník z ministerstva zemědělství Miloslav Řehulka.

Zatčení tří mužů potvrdila on-line deníku Aktuálně.cz mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Blanka Kosinová.

Infobox
Autor fotografie: KVV ČSSD - Kraj Vysočina

Infobox

KDO JSOU OBVINĚNÍ?

Zdeněk Doležel

  • Bývalý šéf kabinetu Stanislava Grosse, kterého později "zdědil" coby premiér i Jiří Paroubek.
  • Ten nakonec Doležala na hodinu propustil poté, co Nova získala videonahrávku, na níž si Doležal říká o "pět na stole v českých".
  • Paroubek se přesto Doležela zastal. Když je policie začala v této kauze stíhat, řekl ministerský předseda ČTK: "Doležel je nyní v mých očích jenom člověkem, který je stíhán. Já mu přeji, aby mu to dopadlo, tento špatný vtip, o který se pokusil, tak, aby to tak bral i případný soud, pokud se k němu ta věc dostane."
  • Do vyšších pater politiky jej vytáhl právě expremiér Gross, který s ním spolupracoval už na ministerstvu vnitra.

    Ladislav Péťa

    • Starosta Budišova
    • Místopředseda krajské organizace ČSSD; jeho webovou prezentaci NALEZNETE ZDE

      Miloslav Řehulka

      • Zaměstnanec ministerstva zemědělství, vedoucí oddělení implementací
      • Doležalův známý

        Zdeněk Doležel loni proslul díky záznamu, na němž polskému lobbistovi kvůli privatizaci Unipetrolu říká: "Sejdeme se u lesa a na stole bude pět v českých". Policie si tato slova vyložila jako žádost o úplatek a Doležela už několik měsíců stíhá.

        Nový případ s europenězi, který je nadto spojen s vydíráním, je ale mnohem závažnější.

        Obecně prospěšná firma Doležel

        Podle policejní verze se Doležel spolu s komunálními politiky rozhodli neoprávněně získat část z desítek miliónů, které na obnovu památek poskytly Evropská unie a ministerstvo pro místní rozvoj. A to prostřednictvím obecně prospěšné společnosti Bono Publico.

        Téměř sedmdesát milionů korun mělo být podle projektu, který vybralo ministerstvo pro místní rozvoj, použito na obnovu zámku v Budišově na Třebíčsku.

        Kriminalisté ale nyní podle zjištění Aktuálně.cz tvrdí, že mají důkazy o tom, že cena rekonstrukce byla nadsazená tak, aby si všichni aktéři případu mohli mezi sebou rozdělit zhruba 30 miliónů korun.

        Za zmanipulovaný policisté považují i postup úředníků ministerstva pro místní rozvoj, kteří rozhodovali o dotaci. Z nich ale zatím nikdo obviněn nebyl.

        Peníze si podle policejní verze měli rozdělit Doležel, starosta Budišova Ladislav Péťa (ČSSD) a úředník ministerstva zemědělství Miloslav Řehulka.

        Pozdě v noci reagovala na zatýkání ve vlastních řadách ČSSD. Strana vydala prohlášení, v němž se ostře distancuje od počínání všech tří mužů. "Zjištění, že do těchto naprosto nepřijatelných praktik jsou zapleteni členové ČSSD, je pro nás obrovským zklamáním," stojí v prohlášení.

        Foto: Aktuálně.cz

        Vydírání? Proběhly i platby

        Kromě plánu na zneužití dotace čelí trojice zatčených podezření i z vydírání.

        Zámek Budišov stojí na místě původní tvrze ze 13. století. Dnešní podobu honosného barokního sídla získal ve 20. letech 18. století za hrabat Paarů. Objekt spravuje od roku 1972 Moravské zemské muzeum v Brně, které zde zpřístupnilo zoologický depozitář.
        Zámek Budišov stojí na místě původní tvrze ze 13. století. Dnešní podobu honosného barokního sídla získal ve 20. letech 18. století za hrabat Paarů. Objekt spravuje od roku 1972 Moravské zemské muzeum v Brně, které zde zpřístupnilo zoologický depozitář. | Foto: www.zamky-hrady.cz

        Z informací Aktuálně.cz vyplývá, že terčem se stal architekt, který pro Doležela připravoval dokumentaci k projektu. Když zjistil, že je cena za rekonstrukci nadsazená, vypověděl "loajalitu".

        Jeho svědectví na policii spolu s dokumenty z ministerstva pro místní rozvoj a záznamy odposlechů jsou podle úřadů klíčovými důkazy v případu.

        Trojice ale poskytla i důkazy sama proti sobě. Pro nátlak na architekta si najali muže, který vše oznámil policii.

        Předání peněz (celkem tři sta tisíc korun) už pak proběhlo za dozoru policie.

        Ministerstvo chystá audit

        Ministr pro místní rozvoj Petr Gandalovič potvrdil, že o vyšetřování detektivů už ví zhruba týden. "Nenápadně jsme vytahovali projekty, kde mohly být podobné problémy," popsal pro Aktuálně.cz dosavadní postup svého úřadu. "Skutečný audit nemohl začít, abychom nemařili vyšetřování. Začneme s ním až teď a zúčastní se ho i externí agentury."

        Ministr usiluje rozptýlit případné podezření Evropské komise, že se v Česku bruselské dotace kradou. "Proto jsme zastavili čerpání ze Společného regionálního operačního programu. Dosud jsem se snažili obce i kraje nutit, aby čerpaly co nejvíc, není ale možné žít s obavou, že při hromadném schvalování projdou další podezřelé věci," zdůraznil ministr.

        Riziko, že audit odhalí další podvody a Brusel může regionální dotace stejně zastavit, ovšem existuje. "Nelze vyloučit nic," připouští Gandalovič. 

         

        Právě se děje

        Další zprávy