Unikátní test Aktuálně.cz: Jaké je být domácím vězněm?

Veronika Lehovcová Suchá David Slížek, Veronika Lehovcová Suchá
16. 8. 2010 20:15
Deník Aktuálně.cz otestuje elektronický hlídací náramek
I tak může vypadat vězení. Foto z domu u muže, který byl v Česku jako druhý odsouzen k trestu domácího vězení.
I tak může vypadat vězení. Foto z domu u muže, který byl v Česku jako druhý odsouzen k trestu domácího vězení. | Foto: Jan Langer

Praha - Jaké je to být věznem ve vlastním bytě pod neustálou kontrolou elektronického hlídacího náramku?

Česko chce v novém tendru za systém hlídání domácích vězňů utratit dvě miliardy korun. Málokdo ale ví, jak taková věc vůbec vypadá. Redakce online deníku Aktuálně.cz se rozhodla elektronický náramek vyzkoušet.

Aktuálně.cz má k dispozici jednu z možných variant: náramek s GPS systémem, který na každém kroku sleduje polohu vězně.

Čtenáři budou mít od úterního dopoledne možnost - podobně jako potenciální dozorce - online sledovat, kde se náš testovací "vězeň" nachází a zda neporušuje hranice vymezeného domácího žaláře.

Systém umožňuje nastavit zóny, ze kterých sledovaný nesmí vyjít, ale také zóny, do kterých naopak nesmí vstoupit. Prostřednictvím GPS je sledován na každém kroku.

A právě ochrana osobních údajů vězňů se stala jedním z problematických míst zrušeného prvního tendru na elektronické náramky.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil oznámil, že chce pravidla změnit ve prospěch státu. "Považujeme za zvláště sporné, že by datové centrum měla držet a vlastnit soukromá firma," vysvětlil.

Zatím hlídají jen úředníci

V Česku jsou nyní asi dvě desítky domácích vězňů. Hlídají ale je jen probační úředníci, a to mnoha soudcům přijde málo. Říkají: buď náramek, nebo trest dávat nebudeme.

Stát si od domácího vězení, které mohou soudy ukládat za drobnější přečiny, slibuje, že uleví přetíženým věznicím. Roli ale hrály i úspory. Každý vězeň nyní stojí stát přes 900 korun denně, u domácího vězení by to bylo jen 200 až 300 korun.

Elektronicky hlídaní vězni by mohli začít po ulicích českých měst chodit v druhé polovině příštího roku.

 

Právě se děje

Další zprávy