Únik informací Lessy plánoval, řekl Kubice u soudu

Domácí ČTK Domácí, ČTK
1. 3. 2013 16:28
Bývalý policejní prezident se zpovídá ze zneužití pravomoci a pomluvy
Kubice propustil Lessyho okamžitě poté, co ho inspekce obvinila z trestné činnosti.
Kubice propustil Lessyho okamžitě poté, co ho inspekce obvinila z trestné činnosti. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Policejní exprezident Petr Lessy předem plánoval, že se obrátí na novináře s negativními informacemi o náměstkovi policejního krajského ředitelství ve Zlíně Jaroslavu Vaňkovi.

Před soudem to uvedl ministr vnitra Jan Kubice, který vypovídal jako svědek. Lessy čelí obžalobě ze zneužití pravomoci a pomluvy, za což mu hrozí až tři roky vězení.

"Opakovaně jsem se plukovníka Lessyho ptal, co mu na Vaňkovi vadí, ale nikdy jsme se nedobrali odpovědi. Nakonec mi řekl, že má důkazy o Vaňkově negativní činnosti. Nabídl mi, že mi důkazy ukáže, ale odmítl jsem to. Sdělil jsem mu, že nejsem orgán činný v trestním řízení, a upozornil ho, že jestli má důkazy o trestné činnosti, musí se obrátit na policejní inspekci nebo na státní zastupitelství," popsal ministr Kubice v úloze svědka u Obvodního soudu pro Prahu 7.

"Měl jsem pocit, že Lessy má pocit, že Vaněk je zlo pro lidstvo, že je to ďábel," popsal Kubice. Lessy mu údajně následně řekl, že se s informacemi o Vaňkovi obrátí na novináře. Několik dní poté vyšel v deníku Právo článek, který zlínského náměstka očerňoval.

"Říkal jsem mu, jestli se s tím článkem nezbláznil, a on odpověděl, že to bylo tak rychlé, že mu bouchly saze," dodal.

Lessy u soudu popřel, že by se Kubicemu svěřoval s plánem obrátit se na média. "Takovou důvěru jsem k němu neměl, abychom se bavili na taková témata," poznamenal. "Pan Lessy je v postavení obžalovaného, může se hájit, jak chce, může i lhát," reagoval poté ministr.

Soud začal případ projednávat ve čtvrtek. Lessy odmítl jakoukoli vinu a uvedl, že za celou záležitostí stojí ministrova snaha zbavit ho funkce. "Spravedlivý proces si představuji trochu jinak," dodal.

Obžaloba Lessyho viní z toho, že měl očernit ředitele zlínské krajské policejní správy Bedřicha Koutného a náměstka zlínské krajské policie Jaroslava Vaňka.

Zametená oznámení

Anonymní dokument s informacemi o Vaňkovi prý dal své mluvčí Pavle Kopecké a pověřil ji, aby ho předala novináři z deníku Právo. Sám pak v rozhovoru pro deník uvedl, že jeden z údajných členů takzvaného Toflova gangu, pracovník policejní inspekce, zametal pod koberec oznámení na Vaňka, který tehdy působil jako náměstek ředitele jihomoravské policie.

Lessy odmítá, že by materiál své mluvčí předal, a naznačil, že se mu mluvčí mohla mstít za to, že s ní nadále nechtěl spolupracovat a že jí nedával odměny.

Vaněk později sdělil, že mu redaktor Práva řekl, že má informace, které byly napsané v anonymu, přímo od Lessyho. Koutný během líčení uvedl, že na něj Lessy několikrát tlačil, aby se svého náměstka Vaňka "zbavil".

O anonymním dokumentu Lessy řekl, že ho nebral jako úplný blábol. "To, co v něm je, jsem slýchal už při svém působení na krajském ředitelství v Brně," prohlásil Lessy a poté se snažil vysvětlit, co z dokumentu bylo prověřováno.

Koutný po něm potvrdil, že některé věci z anonymu jsou pravdivé. Nepovažoval je ale podle svých slov za sporné. Vaněk po něm třeba odmítl, že by někoho uplácel či likvidoval náměstky krajské policie.

Lessy odešel do Frýdku

Kubice v pátek novinářům řekl, že své rozhodnutí odvolat Lessyho pokládá za naprosto správné. "Nedokážu si představit, že by od konce srpna až doteď byl v čele policie policejní prezident, u něhož je sděleno obvinění," podotkl.

Zároveň odmítl, že by trestní stíhání bylo politickou objednávkou. Upozornil, že policejní inspekce nepodléhá od ledna 2012 ministru vnitra. Na její vyšetřování tak prý nemohl mít vliv. Své spory s Lessym označil za "vysloveně profesní" - s policejním prezidentem se rozcházel v názoru na to, jak dokončit reformu policie.

Po svém odchodu od policie začal Lessy pracovat na frýdecko-místeckém magistrátu, kde šéfuje odboru bezpečnostních rizik a prevence kriminality.

Ministr vnitra Jan Kubice propustil Lessyho ze služebního poměru okamžitě poté, co ho inspekce loni v srpnu obvinila z trestné činnosti.

Lessyho odchod znepokojil i Klause

Během několika hodin pak do čela policie jmenoval Lessyho dosavadního náměstka Martina Červíčka. Lessyho odvolání ostře kritizovala opoziční ČSSD, která krok přirovnala k veřejné popravě a naznačila, že mohl být obviněn účelově, aby byly splněny podmínky pro jeho odvolání z funkce. Znepokojení vyjádřil například i prezident Václav Klaus.

U soudu vypovídal v pátek také někdejší Lessyho náměstek a bývalý policejní prezident Vladislav Husák nebo náměstek z policejní inspekce Dušan Brunclík.

Hlavní líčení bude pokračovat 11. a 12. dubna. Soudce Roman Podlešák chce předvolat mimo jiné i někdejšího šéfa brněnské policejní inspekce Setváka, obžalovaného v kauze Toflova gangu.

 

Právě se děje

Další zprávy