Unie má potravinářům nahradit ztráty, soudí prezident

ČTK ČTK
13. 8. 2014 20:15
Miloš Zeman používání sankcí považuje za nesmyslné, vyvolaná protiopatření totiž podle něj roztáčejí spirálu, která poškozuje ekonomické vztahy a prohlubuje nedůvěru mezi státy.
"Hamé ani Madeta rozhodně nemohou za to, že EU vyhlásila sankce a Rusko vyhlásilo protisankce."
"Hamé ani Madeta rozhodně nemohou za to, že EU vyhlásila sankce a Rusko vyhlásilo protisankce." | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Prezident Miloš Zeman podporuje případné kompenzace pro české potravinářské firmy postižené sankcemi na vývoz jejich produktů. Žádný z podniků podle hlavy státu nemůže za to, že Evropská unie sankce vyhlásila a Rusko na to následně reagovalo vlastním opatřením. Podpora by měla přijít v rámci unijní zemědělské politiky, řekl prezident ve středečním rozhovoru pro Českou televizi.

Kompenzace by podle Zemana mohly být čerpány z rezervních fondů EU. "Já bych se pro to přimlouval, protože Hamé ani Madeta rozhodně nemohou za to, že EU vyhlásila sankce a Rusko vyhlásilo protisankce," řekl Zeman.

Obě firmy bývají zmiňovány mezi podniky, na které současná napjatá situace významně doléhá. Vedení Madety v minulém týdnu uvedlo, že omezení dovozu mléka a potravin do Ruska se dotkne všech jejích závodů. Další společnost Hamé se již nechala slyšet, že bude požadovat po vládě, potažmo po EU, kompenzaci případných škod a zmařených investic vzniklých omezením dodávek na ruský trh.

Prezident: Sankce nemají smysl

Prezident uvedl, že používání sankcí považuje za nesmyslné a neúčinné. Vyvolaná protiopatření totiž podle něj roztáčejí spirálu, která poškozuje ekonomické vztahy a prohlubuje nedůvěru mezi státy. Demonstroval to na příkladu Kuby, kde desetiletí trvající embargo ze strany USA nedokázalo změnit tehdejší politický kurs země.

Ruské sankce vůči západním státům jsou reakcí na předchozí sankce Západu vůči ruským jednotlivcům i firmám. USA a EU obviňují Rusko, které už v březnu anektovalo ukrajinský poloostrov Krym, z rozdmýchávání napětí na východě Ukrajiny a z podpory proruských separatistů.

Zemědělci v EU se obávají, že kvůli ruskému embargu vzniknou na domácím trhu přebytky, klesnou ceny a tržby a zvýší se nezaměstnanost. Někteří pěstitelé v této souvislosti mluví například o jablečné válce, kterou mezi sebou svedou členské státy EU ve snaze zbavit se ovoce určeného původně pro ruský trh.

 

Právě se děje

Další zprávy