Ukrajinských uprchlíků bez práce ubývá, v Česku jich nyní pracuje 72 procent

ČTK ČTK
18. 12. 2023 13:16
Ukrajinských uprchlíků bez práce ubývá, v Česku jich nyní pracuje 72 procent

Stále více ukrajinských uprchlíků má v Česku práci. Počet těch, kteří pracující v nižší kvalifikaci, se ale nesnižuje. Zatímco v červnu pracovalo na plný nebo částečný úvazek v Česku 67 procent příchozích, v listopadu to bylo 72 procent a tři pětiny z nich stále vykonávaly méně kvalifikovanou práci než doma. Více než polovina Ukrajinců navíc dál pracovala ve špatných podmínkách a 57 procent běženců z Ukrajiny stejně jako v červnu žilo v Česku pod hranicí příjmové chudoby. Vyplynulo to z listopadové vlny výzkumu Hlas Ukrajinců, jehož výsledky poskytla agentura PAQ Research (PAQ).

Práci v Česku mají podle PAQ Research častěji uprchlíci, kteří zde chtějí zůstat a kteří se domluví česky. Proti loňskému prosinci se počet pracujících ukrajinských uprchlíků starších 17 let zvýšil o 21 bodů. Polovina uprchlíků současně uvedla, že pracuje i o víkendech či pozdě večer. Dvě pětiny tvrdí, že berou méně než Češi na stejné pozici, a 30 procent má víc prací, aby se uživilo. To, že nemá nárok na dovolenou, sdělilo 17 procent.

Proti červnu se o sedm bodů zvýšil podíl těch, kteří musí mít více prací, aby se uživili, a o čtyři body přibylo ukrajinských pracujících bez nároku na dovolenou. Pracujících, kteří mají takzvanou prekérní práci, tedy nestabilní v náročných podmínkách, přibylo o tři body na 58 procent.

Většina ukrajinských příchozích stále zastává v Česku práci pod svou kvalifikací. "Podíl uprchlíků pracujících výrazně pod svou kvalifikací je dokonce vyšší než v srpnu 2022," uvedli autoři průzkumu s tím, že je jich v současné době 44 procent, loni v srpnu jich bylo 37 procent.

 

Právě se děje

Další zprávy