Naplnil se nejčernější scénář, Rusko přináší chaos a utrpení, míní o invazi politici

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 24. 2. 2022 12:31
Čeští politici odsoudili ruskou invazi na Ukrajinu. Ministr zahraničí Jan Lipavský či expremiér Andrej Babiš zdůraznili, že jde o ničím nevyprovokovaný akt agrese, premiér Petr Fiala bude prosazovat co nejtvrdší sankce vůči Rusku, k nim vyzvala i předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová. "Nemůžeme v tom Ukrajinu nechat," napsal předseda Senátu Miloš Vystrčil.
Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský vyjádřil Ukrajině podporu, útok označil za barbarský a nepřijatelný.
Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský vyjádřil Ukrajině podporu, útok označil za barbarský a nepřijatelný. | Foto: Pirátská strana

Ruskou invazi na Ukrajinu v úterý ráno odsoudil ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Podle něj je to barbarský akt agrese, rozhodnutí Kremlu k naprosto nevyprovokovanému útoku je nepřijatelné a zcela v rozporu s mezinárodním právem, napsal Lipavský na Twitteru. Podle něj jde o zcela zbytečnou a nesmyslnou válku a Rusko bude zodpovídat za životy obětí v ní padlých. "Znovu důrazně vyzýváme ruskou federaci, aby ustoupila od vojenské agrese, stáhla svá vojska z ukrajinského území a vrátila se k jednacímu stolu, jinak bude čelit masivním důsledkům svého jednání," řekl na tiskové konferenci.

Lipavský také hovořil s ukrajinským velvyslancem v Česku Jevhenem Perebyjnisem. Vyjádřil solidaritu všem ukrajinským občanům a tamnímu šéfovi diplomacie Dmytru Kulebovi. "Jsem zděšený neakceptovatelným chováním Ruské federace, které nemá nic společného s moderní evropskou politikou. Se spojenci stojíme za Ukrajinou," uvedl Lipavský na Twitteru.

"Rusko pošlapává principy evropské bezpečnostní architektury, mezinárodního práva a mírového soužití, po letech pracně budované stability přináší do Evropy válku, chaos a utrpení nejen ukrajinských, ale i ruských občanů a Evropanů," řekl Lipavský na tiskové konferenci. Ukrajině na ní znovu vyjádřil podporu a vyzval Rusko, aby ustoupilo od vojenské agrese a vrátilo se k jednacímu stolu, jinak bude čelit masivním důsledkům svého jednání," doplnil.

Podporu Ukrajině vyjádřil i ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). "Evropa se probudila do nové situace. Ruský agresor bezprecedentně porušil všechny závazky a naší povinností je teď pomoci Ukrajině," napsal.

"Bohužel došlo na nejhorší. Ruská invaze na Ukrajinu je naprosto neospravedlnitelný akt agrese vůči nezávislému státu, který nemůže zůstat bez reakce EU a NATO," napsal na Twitteru premiér Petr Fiala (ODS). Na čtvrteční dopoledne svolal mimořádné jednání Bezpečnostní rady státu, večer se v Bruselu zúčastní mimořádného jednání Evropské rady.

"Bohužel se naplnil ten úplně nejhorší scénář z těch možných scénářů, které byly… Jsme ve fázi konzultací, kdy spojenci vzájemně konzultují svoje další kroky. Můj osobní názor je, že by naše reakce měla být co nejtvrdší, protože skutečně došlo ke zcela bezprecedentnímu útoku na suverénní zemi… Nemůžeme jako vyspělá země, demokratická země, dopustit to, že na jinou zemi je tímto způsobem útočeno," řekla ministryně obrany Jana Černochová.

Místopředseda vlády Marian Jurečka (KDU-ČSL) uvedl, že byla bezdůvodně napadena svobodná země. "Šílencem, který otevřené mluví o uspořádání Evropy a sfér vlivu z konce minulého století! Do dnešního dne to někteří ruští švábi u nás hájili a bagatelizovali," napsal. Podle něj nyní musí přijít tvrdé sankce vůči Putinovu režimu ze strany EU a spojenců.

Podobně se vyjádřil předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), který na Twitteru označil Putinovu invazi na Ukrajinu za protiprávní, nespravedlivý mocenský krok. Oba politici spolu s dalšími vyjádřili podporu Ukrajině. "Nesmíme v tom Ukrajinu nechat. Je to velká zkouška pro celý svobodný a demokratický svět," doplnil šéf Senátu.

Ačkoli až dosud se k postupu Ruska stavěl prezident Miloš Zeman rezervovaně, nyní připustil, že se mýlil, a invazi odsoudil. "Před několika dny jsem řekl, že Rusové nejsou blázni a že na Ukrajinu nezaútočí. Přiznávám, že jsem se mýlil. Iracionální rozhodnutí vedení Ruské federace způsobí výrazné škody samotnému ruskému státu. Domnívám se, že je načase sáhnout k daleko tvrdším sankcím, než byly původně plánovány… Šílence je zapotřebí izolovat a nebránit se vůči němu pouze slovy, ale konkrétními opatřením. Chtěl bych vyjádřit plnou podporu Ukrajině, jejímu vedení a jejímu lidu," řekl v televizním projevu.

Musíme odpovědět rázně

"Jsme zemí, kde několik generací ví, co znamená probudit se do země, která je okupována," uvedla předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová. "Na ruský barbarský útok musíme odpovědět rázně. Uvalit nejtvrdší sankce vůči Rusku a naprosto jej mezinárodně izolovat. Ukrajině dát veškerou podporu, o kterou zažádá. Jde i o naši svobodu," dodala předsedkyně TOP 09 i sněmovny.

Útok odsoudil také expremiér Andrej Babiš. Invazi označili za chladně promyšlenou, bezohlednou a ničím nevyprovokovanou. NATO musí posílit a Evropa musí začít brát svou obranu a bezpečnost mnohem vážněji než dosud, uvedl ráno na Twitteru expremiér Babiš. "Chtěl bych také vyjádřit jasnou podporu Ukrajincům, jejich státu, vládě a nezávislosti," uvedl šéf nejsilnějšího opozičního hnutí.

"Dneškem definitivně končí romantické představy o Rusku. Nedělejme si iluze. Rusko, které 24. února 2022 zaútočilo na Ukrajinu, není to Rusko, které nás pomáhalo osvobozovat za 2. světové války," uvedl Babiš na Twitteru. "Takto nejednají civilizované země, ale gauneři a váleční zločinci. Bohužel to vyvolává vzpomínky nejen na srpen 1968, ale i na rok 1938," doplnil.

Invazi odsoudil také předseda SPD Tomio Okamura. "SPD odsuzuje válečné řešení konfliktu na Ukrajině. Válka není řešení. Vláda ČR musí při svých jednáních zajistit v první řadě bezpečnost našich občanů a obranu ČR. I nadále podporujeme mírová a diplomatická řešení. Žádáme vládu, aby přispěla k jednáním vedoucím k ukončení bojů," napsal.

Ruské vedení svými posledními kroky vyřazuje Rusko ze společenství civilizovaných evropských států 21. století, uvedl v prohlášení rektor Masarykovy univerzity v Brně Martin Bareš. Univerzita je podle něj v rámci svých možností připravena poskytnout pomoc ukrajinským občanům v tíživé situaci, zejména studentům a akademikům, a aktivně se zapojí do humanitární činnosti.

Podporu Ukrajině vyjádřili také někteří hejtmani. Brno vyčlení desítky bytů pro případ příchodu lidí z Ukrajiny, kterou napadlo Rusko, uvedla primátorka Brna Markéta Vaňková (ODS). Ruskou invazi považuje za barbarský akt agrese. Brno plánuje vypovědět partnerství ruským městům Moskva a Voroněž. Ukrajincům chystá i další pomoc například v podobě léků a případně financí.

Pražský magistrát zamýšlí přispět prostřednictvím neziskové organizace Člověk v tísni na pomoc Ukrajině deseti miliony korun. O další pomoci chce jednat s ministerstvem zahraničí a vnitra. Na čtvrtečním jednání zastupitelů to navrhl primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Opozice chce doplnit materiál o případnou pomoc ukrajinským uprchlíkům.

Útok Ruska na Ukrajinu je odporný akt agrese, který v Evropě nemá místo, řekl jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL). Podle něj je kraj připravený pomoct ukrajinským partnerským regionům a je potřeba být připravený na uprchlickou vlnu. "Teď už snad nikdo nepochybuje. Podporuju naši vládu v jejím rozhodném a silném postoji. Jako kraj jsme připraveni pomoci našim ukrajinským partnerským regionům, jak jen to bude možné," uvedl Grolich.

 

Právě se děje

Další zprávy