Praha - Policie se ve spojení s mobilními operátory rozhodla zakročit proti rostoucímu obratu na černém trhu s kradenými mobily. Pomocí nové služby, která byla spuštěna 1. října, je možno si odcizený telefon na požádání nechat zablokovat na použití ve všech sítích.
Na dnešní tiskové konferenci o tom informoval ministr vnitra Ivan Langer a zástupci mobilních operátorů. Podle nich náklady na rozjetí projektu iniciovaného ze strany policie dosáhly řádově milionů korun.
Poškozený se musí dostavit na policejní stanici osobně. Musí doložit doklady o vlastnictví telefonu, identifikační číslo přístroje (tzv. IMEI) a nějaký průkaz totožnosti. Zablokování jako takové bude otázkou minut, maximálně hodin.
Od pondělka, kdy byla služba zavedena, využilo této možnosti 29 lidí.
Ministr Langer předpokládá pozitivní odraz akce až po nějaké době. Důležité je pomocí kampaně vyvolat aktivní zájem občanů, aby pomáhali s vytvořením databáze odcizených mobilů. Samotná existence tohoto seznamu a jeho medializace by měla výhledově snížit zájem zlodějů o nelegální shánění tohoto zboží. Na podkladu databáze plánuje policie masivnější kontroly zboží v bazarech s elektronikou.
Policejní prezident plk. Oldřich Martinů řekl, že za minulý rok bylo nahlášeno přibližně 250 krádeží mobilních telefonů proti odhadované realitě 20 000 kusů. Ještě o rok dříve lidé oznámili 350 odcizení. Tendence v aktivitě občanů je tedy v současnosti sestupná. Navíc většina případů není hlášena jako krádež samotného telefonu, nýbrž jako obsah odcizeného automobilu nebo kabelky.
Zloději teoreticky mohou softwarově číslo IMEI přepsat, řekl ČT24 odborník na mobilní komunikaci Martin Zikmund. Telefon by pak fungoval v síti i nadále.
Mluvčí Vodafonu dodal, že je věcí samotných výrobců, jaké ochranné prostředky v produktech použijí. I v současnosti jsou prý na trhu modely, které přepisu výrobního čísla zabraňují.