Ukradl Kalouskovi Chodím ulicí, zaplatí 200 tisíc

ČTK ČTK
7. 9. 2010 13:50
Bývalý kytarista Support Lesbiens podle soudu použil motiv písně Chodím ulicí
Jan Kalousek vysoudil 200 tisíc korun
Jan Kalousek vysoudil 200 tisíc korun | Foto: Archív

Praha - Bývalý kytarista kapely Support Lesbiens Jaromír Helešic musí zaplatit zpěvákovi Janu Kalouskovi 200 tisíc korun a úroky za použití motivu písně Chodím ulicí v díle In Da Yard.

V úterý o tom s konečnou platností rozhodl odvolací Vrchní soud v Praze. Helešic se hájil tím, že podobnost několika taktů v obou písních je pouze náhodná.

Spor je unikátní v tom, že soudy doposud podobnou právní otázku vůbec neřešily. Kauza je nezvyklá i proto, že se soudci i advokáti museli potýkat s výkladem odborné hudební terminologie, kterou při svých výpovědích používali znalci i svědci.

Bezdůvodné obohacení

Žalobu podal Kalousek - poukazoval na shodu několika taktů ve své písni a v Helešicově pozdějším díle, jež nahrála kapela Support Lesbiens.

Pražský městský soud dospěl po řadě měsíců k závěru, že Helešic se na úkor Kalouska bezdůvodně obohatil, protože ve své písni použil velmi podobnou část refrénu. Tím podle prvoinstančního rozsudku porušil - ač zřejmě neúmyslně - Kalouskovo autorské právo.

Soud ale zároveň zamítl tu část Kalouskovy žaloby, která požadovala, aby Helešicovi zakázal s dílem In Da Yard dále nakládat. Helešic se pak proti verdiktu odvolal.

Kalousek se vedle své umělecké kariéry rozhodl zapojit i do politiky. Kandiduje za ODS jako lídr jednoho z pražských obvodů v podzimních komunálních volbách.

Poslechněte si pro srovnání obě skladby:

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

Další zprávy