Praha – Plánovaná červnová návštěva čínské vicepremiérky v Česku může mít nečekaný důsledek – příležitost pro desítky českých vysokoškoláků vyjet na studijní pobyt do Číny.
Univerzita Karlova si chce sáhnout na peníze z čínského rozpočtu pro spolupráci se zahraničními vysokými školami. Tamní vláda však většinou investuje do spolupráce s nejlepšími světovými univerzitami.
"Snažíme se je přesvědčit, že ve střední Evropě jsou univerzity, které jsou kvalitní, ačkoli v první stovce ještě dlouho nebudou. A my v našem regionu patříme k nejlepším,“ říká rektor Karlovy univerzity Tomáš Zima v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Jak vypadá spolupráce Karlovy univerzity s čínskými univerzitami nyní?
Máme dva hlavní problémy – jeden z nich je, že Čína neuznává diplomy z České republiky, a druhý, že nepodporuje své domácí univerzity, aby s námi spolupracovaly. Čínská vláda totiž finančně podporuje spolupráci se zahraničními univerzitami, které jsou v celosvětovém žebříčku na prvních 100 místech. Ostatní si musejí shánět prostředky sami.
Kdyby se podařilo vyjednat podporu čínské vlády, co by to pro univerzitu znamenalo?
Byla by to ve střední a východní Evropě unikátní záležitost. Školy na východ od nás jsou ve světových žebříčcích mnohem horší než my, takže bychom určitě byli unikátní. Dnes vyjíždí relativně malé množství studentů, protože jsou tam ty ekonomické limity. Například sinologové mají 7 stipendií ročně, podobně je na tom právnická fakulta. Díky podpoře by se tyto počty mohly výrazně zvýšit.
Zatím byly reakce čínské strany poměrně vstřícně. Čím jste je přesvědčili, že by měli podpořit právě vás, ačkoli nepatříte mezi nejlepší světové univerzity?
Snažíme se je přesvědčit, že ve střední Evropě jsou univerzity, které jsou kvalitní, ačkoli v první stovce ještě dlouho nebudou. A my v našem regionu patříme k nejlepším. Tento týden byl zveřejněn mezinárodní žebříček, kde máme v první třístovce 15 oborů.
Jakých oborů by se spolupráce měla týkat?
Už nyní alespoň částečně spolupracujeme v oblasti sinologie, ale i v matematice, fyzice, právu nebo biomedicíně. Zájem o širší spolupráci by měly i lékařské fakulty. Nově bychom chtěli také spolupracovat v humanitních oborech nebo ekonomii. V současnosti spolupracujeme například s Pekingskou univerzitou, Soochow Univerzity nebo vysokými školami Renmin a Fudan. Ale máme vytipované ještě asi dvě nebo tři univerzity, kde bychom měli zájem spolupracovat v jednotlivých vědních disciplínách. Příští týden tu bude rektor hongkongské univerzity, s nimi bychom také rádi spolupracovali.
Poslední dobou se česko-čínské vztahy postupně vylepšují. Poslední čínská delegace kromě vzdělání řešila také miliardové byznysové kontrakty. Má to vliv i na ochotu spolupracovat v akademické sféře?
Nějaká spolupráce byla i v minulosti, ale když se vztahy mezi státy obecně zlepšují, tak samozřejmě přichází i lepší spolupráce v konkrétních oblastech. Takže ano, může to přinést nový impuls.