UK chce spolupracovat s Čínou. Byl by to unikát, říká rektor

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
1. 5. 2015 6:00
Karlova univerzita by ráda dostala finanční podporu od čínské vlády na spolupráci s tamními školami. "Díky podpoře bychom mohli vysílat výrazně více studentů," tvrdí rektor.
Rektor Karlovy univerzity Tomáš Zima.
Rektor Karlovy univerzity Tomáš Zima. | Foto: Archiv UK

Praha – Plánovaná červnová návštěva čínské vicepremiérky v Česku může mít nečekaný důsledek – příležitost pro desítky českých vysokoškoláků vyjet na studijní pobyt do Číny.

Univerzita Karlova si chce sáhnout na peníze z čínského rozpočtu pro spolupráci se zahraničními vysokými školami. Tamní vláda však většinou investuje do spolupráce s nejlepšími světovými univerzitami.

"Snažíme se je přesvědčit, že ve střední Evropě jsou univerzity, které jsou kvalitní, ačkoli v první stovce ještě dlouho nebudou. A my v našem regionu patříme k nejlepším,“ říká rektor Karlovy univerzity Tomáš Zima v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Jak vypadá spolupráce Karlovy univerzity s čínskými univerzitami nyní?

Máme dva hlavní problémy – jeden z nich je, že Čína neuznává diplomy z České republiky, a druhý, že nepodporuje své domácí univerzity, aby s námi spolupracovaly. Čínská vláda totiž finančně podporuje spolupráci se zahraničními univerzitami, které jsou v celosvětovém žebříčku na prvních 100 místech. Ostatní si musejí shánět prostředky sami.

Kdyby se podařilo vyjednat podporu čínské vlády, co by to pro univerzitu znamenalo?

Byla by to ve střední a východní Evropě unikátní záležitost. Školy na východ od nás jsou ve světových žebříčcích mnohem horší než my, takže bychom určitě byli unikátní. Dnes vyjíždí relativně malé množství studentů, protože jsou tam ty ekonomické limity. Například sinologové mají 7 stipendií ročně, podobně je na tom právnická fakulta. Díky podpoře by se tyto počty mohly výrazně zvýšit.

Zatím byly reakce čínské strany poměrně vstřícně. Čím jste je přesvědčili, že by měli podpořit právě vás, ačkoli nepatříte mezi nejlepší světové univerzity?

Snažíme se je přesvědčit, že ve střední Evropě jsou univerzity, které jsou kvalitní, ačkoli v první stovce ještě dlouho nebudou. A my v našem regionu patříme k nejlepším. Tento týden byl zveřejněn mezinárodní žebříček, kde máme v první třístovce 15 oborů.

Jakých oborů by se spolupráce měla týkat?

Už nyní alespoň částečně spolupracujeme v oblasti sinologie, ale i v matematice, fyzice, právu nebo biomedicíně. Zájem o širší spolupráci by měly i lékařské fakulty. Nově bychom chtěli také spolupracovat v humanitních oborech nebo ekonomii. V současnosti spolupracujeme například s Pekingskou univerzitou, Soochow Univerzity nebo vysokými školami Renmin a Fudan. Ale máme vytipované ještě asi dvě nebo tři univerzity, kde bychom měli zájem spolupracovat v jednotlivých vědních disciplínách. Příští týden tu bude rektor hongkongské univerzity, s nimi bychom také rádi spolupracovali.

Poslední dobou se česko-čínské vztahy postupně vylepšují. Poslední čínská delegace kromě vzdělání řešila také miliardové byznysové kontrakty. Má to vliv i na ochotu spolupracovat v akademické sféře?

Nějaká spolupráce byla i v minulosti, ale když se vztahy mezi státy obecně zlepšují, tak samozřejmě přichází i lepší spolupráce v konkrétních oblastech. Takže ano, může to přinést nový impuls.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy