Praha - Když se předseda Rady ČT Milan Uhde chystal ve středu odpoledne dát svůj hlas pro svého kandidáta na nového ředitele České televize, zachoval se jako zkušený "model" - obálku zasunoval do volební bedýnky centimetr po centimetru, aby dal shluku fotoreportérů čas na ostré snímky.
"To bylo pomalé spouštění," hodnotil pak s úsměvem Uhdeho volební výkon radní Jiří Presl. A z hloučku jeho kolegů z Rady ČT se v narážce na to, jak Uhdeho u urny zalily blesky fotoaparátů, ozvalo: "Já si myslel, že přijela Sophia Loren!"
Zatímco radní byli v tu chvíli v dobrém rozmaru, kousek dál postával někdejší šéf komerční TV Nova a největší favorit na nového ředitele veřejnoprávní televize Petr Dvořák. Tvářil se nepřístupně a napjatě. Ostatně jako po celou dobu finálového kola volby.
Já pocity nemám
Když v přestávce mezi představováním projektů pěti finalistů Dvořáka oslovil redaktor Aktuálně.cz s otázkou, jaké si dává šance na vítězství, odpověděl stroze: "Já nevím, zeptejte se rady." A aspoň váš pocit? "Já pocity nemám, pocit budu mít, až to skončí."
Podívejte se, jak se volil nástupce Jiřího Janečka v čele České televize:
Podobně odpinkával dotazy až do konce volby. Dokonce i když spolu s Hynkem Chudárkem postoupil do superfinále, odmítl podat ruku jednomu z kandidátů, který v té chvíli z volby vypadl a chtěl Dvořákovi poblahopřát. Ještě ne, ještě je brzy, ještě nevyhrál...
Jak se vejít do 10 minut
Roztál až v okamžiku, kdy radní oznámili, že Dvořák dostal v superfinále 12 hlasů a stal se přesvědčivě novým ředitelem České televize. Usmíval se, s každým si podával ruku (než se mu záhy vrátila vážná tvář) a dokonce i zavtipkoval.
To když předseda rady Milan Uhde na tiskové konferenci pochválil Dvořáka, jak splnil desetiminutový limit vyhrazený pro představení svého projektu před samotným hlasováním.
"Já jsem člověk přesný, mně zaimponovalo i to, že mluvil přesně 9 minut a 55 vteřin. Díval jsem se na hodinky," řekl Uhde napůl vážně a napůl v žertu.
"To je, prosím, manažerský přístup, který podle mého názoru legitimuje tohoto pána k tomu, aby byl generálním ředitelem České televize, která má vysílat přesně, a když je začátek v devatenáct hodin, tak má být začátek v devatenáct hodin," dodal Uhde.
Dvořák na to vzápětí reagoval: "Jsem rád, že jsem dnes ráno z mého projektu vyškrtl čtyři věty, které mi přišly nadbytečné, což způsobilo, že jsem se vešel do těch deseti minut."
Pán sedmi miliard korun
Téměř čtyřhodinová finálová volba se ovšem z větší části samozřejmě odehrávala ve vážné atmosféře, radní kladli jednotlivým kandidátům vesměs vážné otázky a hovořilo se o vážných tématech. Třeba o tom, jak chce Dvořák "České televizi vrátit roli normotvorné kulturní instituce".
Pravdou je, že ředitel ČT spolurozhoduje každý rok o využití zhruba 7 miliard korun, což je mimochodem dvakrát více, než má k dispozici ministerstvo životního prostředí, pokud se nepočítají peníze z Evropské unie.
Navíc celou sedmdesátidenní volbu "generála" provázelo vzájemné obviňování zájmových skupin z toho, že chtějí protlačit svého kandidáta. Premiér Petr Nečas se dokonce osobně sešel s některými finálovými adepty včetně právě Petra Dvořáka.
"Volali mi například producenti, kteří se za Janečka nemohli dostat se svými pořady na obrazovku," řekl Aktuálně.cz jeden z radních.
Tajnou volbu už nechci
To všechno způsobilo, že předseda Rady ČT Milan Uhde chtěl, aby se nevolilo tajně, ale veřejně.
Ačkoli ještě den před volbou tvrdil, že změnu volby navrhne, nakonec od toho ustoupil. Poznal, že většině členů rady se nezamlouvá, aby se volební systém otočil v době, kdy už se nový ředitel vybírá.
"Během jízdy se nepřepřahá," uznal Uhde krátce předtím, než si radní vyslechli všech pět finálových kandidátů.
Rozlehlá místnost, kde pravidelně Rada ČT zasedá, byla v tu chvíli narvaná k prasknutí. Spoustu novinářů, kameramanů, fotoreportérů. Na volbu se přišel podívat i režisér Jiří Krejčík, někdejší ředitel ČT Jiří Balvín, poslanec Petr Skokan nebo předáci televizních odborů.
Vtipy a nadsázka, které se tu a tam objevily, jako by symbolizovaly, že výběr ředitele plyne hladce, bez komplikací a poměrně rychle k očekávanému cíli - zvolení Petra Dvořáka novým ředitelem České televize.
Jak se volil ředitel ČT
1. kolo finále:
- Dvořák: 13 hlasů
- Chudárek: 7 hlasů
- Bradáč: 3 hlasy
- Svoboda: 3 hlasy
- Šimek: 1 hlas
2. kolo finále:
- Dvořák: 12 hlasů
- Chudárek: 3 hlasy
Jen si říkáme, kdo se nám líbí
Dvořák u radních jednoznačně bodoval od počátku. "Myslím, že je jasné, kdo byl i teď nejlepší," řekl Aktuálně.cz po veřejném slyšení celé pětice finalistů jeden z radních a nemyslel tím nikoho jiného než právě Dvořáka.
Spokojený s vítězstvím Dvořáka byl i předseda Rady ČT Milan Uhde.
"Jsem přesvědčen, že jsme zvolili dobře," prohlásil bezprostředně po vyhlášení výsledků. "Jestli dodrží 66 procent z toho, co představil a slíbil, je to dobrý výsledek."
Volili radní skutečně jako jednotlivci, nebo se někde tajně radili a informovali, kdo komu dá svůj hlas? "Říkali jsme si, kdo se nám líbí, ale nebylo to nic závazného, žádná domluva," řekl Aktuálně.cz jeden z radních.
Dostane Dvořák dost hlasů?
Když se v superfinále rozhodovalo už jen mezi Dvořákem a Chudárkem, spíše se řešilo jen to, jestli Dvořák dostane aspoň potřebných deset hlasů z patnácti.
Redaktor Aktuálně.cz zaslechl rozhovor dvou radních, kteří tipovali konečný výsledek. Jeden z nich soudil, že Dvořák dostane 13 hlasů, druhý odhadoval, že volba bude pokračovat, protože Dvořák ani Chudárek nedostanou dost.
Nakonec Petr Dvořák dostal 12 hlasů a stal se ředitelem České televize. Z prvních reakcí se zdá, že jsou spokojeni takřka všichni - radní, odboráři, filmaři, producenti, politici.
Za šest let, až Dvořákovi vyprší jeho mandát, se ukáže, nakolik naplnil jejich představy.