Údajný Valentův střet zájmů nemůže řešit Zlín ani kraj. Ministerstvo vybere jiný úřad

Barbora Němcová Barbora Němcová
4. 1. 2019 15:26
Podezření, že je senátor Ivo Valenta (za soukromníky) ve střetu zájmů, zatím úředníci prošetřovat nezačali. Podle Transparency International porušuje zákon, protože coby politik ovládá prostřednictvím jiných společností televizi TV Brno 1. Podala na něj proto v polovině prosince podnět k prošetření na zlínský magistrát. Ten však upozornil, že rozhodnout nemůže - Valenta je totiž místním zastupitelem. Věc proto předal na kraj, který ovšem argumentuje stejně - Valenta je i krajský zastupitel. Kdo podnět posoudí, tak rozhodne ministerstvo spravedlnosti.
Senátor Ivo Valenta.
Senátor Ivo Valenta. | Foto: Matej Slávik

"Oznámení ohledně přestupku proti střetu zájmů na pana Ivo Valentu jsme přijali, nicméně v této věci rozhodovat nebudeme," uvedla pro Aktuálně.cz tisková mluvčí zlínského magistrátu Irena Orságová. 

Senátor má sice bydliště ve Zlíně, a magistrát je tedy místně příslušný věc řešit v přestupkovém řízení, jenže od loňských voleb je nově zastupitelem města. Úřad se proto musel z případu podle přestupkového zákona vyloučit a postoupil věc Zlínskému kraji.

Jenže Valenta je od roku 2016 i krajským zastupitelem, v prošetřování je tak ze hry i krajský úřad. "Z tohoto důvodu nečiní žádné úkony a věc předá nadřízenému správnímu orgánu - ministerstvu spravedlnosti -, aby pověřil řízením o přestupku pana Ivo Valenty správní orgán v jiném kraji," řekla krajská mluvčí Adéla Kousalová.

Podle ministerstva spravedlnosti postupoval kraj správně. "Pokud organizace Transparency International podala podnět k prověření Magistrátu statutárního města Zlín, je tento úřad z projednávání věci vyloučen, protože odvolacím orgánem by v daném případě byl Krajský úřad Zlínského kraje, kde senátor Valenta působí jako zastupitel. Ze stejného důvodu ve věci nemůže činit žádné procesní úkony ani samotný Krajský úřad Zlínského kraje," vysvětlil Martin Bačkovský z tiskového oddělení ministerstva spravedlnosti.

Zatím tedy není jasné, který úřad se podnětem bude zabývat. Valentovi hrozí v přestupkovém řízení pokuta do 250 tisíc korun. Podle ministerstva případ zřejmě dostane některý z městských úřadů v sousedství Zlínského kraje.

"Standardně pověřujeme ten obecní úřad obce s rozšířenou působností v jiném kraji, který je nejblíže místu trvalého pobytu daného veřejného funkcionáře," řekl Bačkovský s tím, že nejbližší úřad se vybírá z důvodu hospodárnosti. 

Valenta tvrzení Transparency International odmítá

Organizace Transparency International v polovině prosince loňského roku podala na zlínský magistrát podnět k prošetření možného střetu zájmů senátora Ivo Valenty (za soukromníky). Podle organizace Valenta porušuje zákon o střetu zájmů tím, že prostřednictvím jiných společností ovládá mimo jiné regionální televizi TV Brno 1. Valenta toto tvrzení jednoznačně odmítl.

TI je přesvědčena, že se tím Valenta provinil proti českému zákonu o střetu zájmů, který zakazuje veřejným funkcionářům osobně ovládat firmy, které provozují rozhlas, televizi nebo vydávají noviny. Pokud úřad dojde k závěru, že veřejný funkcionář zákon porušil, udělí mu pokutu do výše 250 tisíc korun.

Podobný podnět podala skupina i na premiéra Andreje Babiše (ANO) kvůli údajnému ovládání médií ve skupině Mafra. Případ už řeší úřad v Černošicích u Prahy, který předpokládá, že rozhodnutí ohledně premiéra vydá do 26. ledna.

Lidi mě zvolili i s touto historií, každý správný chlap má mít škraloup, říká ke své korupční historii senátor a majitel Synotu Ivo Valenta. Lobbování proti regulaci hazardu za střet zájmů nepovažuje. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Růžička je dalším vyřazeným, v hokejové reprezentaci pokračují tři brankáři

V další fázi přípravy kádru hokejové reprezentace budou od neděle pokračovat jen tři gólmani. Dnes z něj po rozhodnutí trenérů v čele s hlavním koučem Filipem Pešánem vypadl Jan Růžička, o účast na mistrovství světa v Lotyšsku dál usilují Šimon Hrubec, Petr Kváča a Roman Will. Pešán potvrdil, že má velký zájem o Josefa Kořenáře ze San Jose.

před 7 hodinami

Kovář získal s Zugem švýcarský titul a vyhrál bodování play off

Český útočník Jan Kovář se stal s Zugem švýcarským hokejovým mistrem. K rozhodujícímu triumfu EV nad Servette Ženeva 5:1, po němž vítěz základní části vyhrál finálovou sérii 3:0 na zápasy, přispěl asistencí u prvního gólu. Byl to jeho patnáctý bod v play off a s bilancí 1+14 produktivitu vyřazovací části ovládl.

Zug vyhrál ligu podruhé v klubové historii a po 23 letech. Jednatřicetiletý reprezentant Kovář přidal švýcarský titul k jednomu českému, který získal s Plzní v sezoně 2012/13, a dvěma z KHL. V tamní soutěži slavil v letech 2014 a 2016 s Magnitogorskem.

před 8 hodinami

Ve 101 letech zemřel Jegor Ligačov, sovětský tajemník pro ideologii

Ve 101 letech zemřel v Jegor Ligačov, bývalý tajemník ústředního výboru Komunistické strany Sovětského svazu pro ideologii. Agentuře TASS to řekl mluvčí správy Tomské oblasti, odkud zesnulý pocházel. Ligačov byl mužem číslo dvě ve straně na počátku přestavby ve druhé polovině 80. let, kdy stál v čele Sovětského svazu a strany Michail Gorbačov. Později byl tento politik známý jako odpůrce politiky ruského prezidenta Borise Jelcina.

Sovětský a ruský politik byl tajemník ústředního výboru KSSS v letech 1983 až 1990. Od roku 1985 byl členem politbyra a v ÚV KSSS byl odpovědný za otázky ideologie. V té době byl mimo jiné jedním z iniciátorů protialkoholní kampaně v Sovětském svazu.

Když pozdější ruský prezident Jelcin v roce 1988 na stranické konferenci kritizoval, že perestrojka nepokračuje dosti rychle a nepostupuje dostatečně, mluvčí konzervativních stranických funkcionářů Ligačov mu tvrdě odsekl: "Borisi, mýlíš se," připomíná dnes TASS výrok, jímž se Ligačov proslavil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy