Učitelé o místa ředitelů nestojí. Výběrové řízení musí fungovat jinak, navrhuje Klaus

Gabriela Štvrtňová
6. 9. 2018 18:47
Zájem učitelů o pozici ředitele klesá. Jedním z možných důvodů může být ovlivňování konkurzních komisí. Václav Klaus ml. je proto pro změnu systému.
Možným ovlivňováním výběrových komisí se ve středu zabýval školský výbor Poslanecké sněmovny.
Možným ovlivňováním výběrových komisí se ve středu zabýval školský výbor Poslanecké sněmovny. | Foto: ČTK

Praha - Být ředitelem školy už pro mnohé učitele není vrchol kariéry. Přestože počet konkurzů na tuto pozici narostl oproti minulému roku dvojnásobně, na padesát procent z nich se přihlásí jen jeden uchazeč. Anebo nikdo. Uvádí to data České školní inspekce.

"Počet klesá dramaticky. Nehlásí se možná proto, že si myslí, že jsou dopředu známé výsledky výběrového řízení," myslí si ministr školství Robert Plaga (za ANO). Naráží tak na možné manipulace výběrových komisí, kterými se ve středu zabýval školský výbor na návrh jeho předsedy Václava Klause mladšího a členky Věry Procházkové (ANO). Oba podporují celkovou změnu systému výběru ředitelů škol.

Podle Procházkové jsou s komisemi problémy. "Myslím si, že jsou složeny více ze zřizovatelských pozic a že tam chybí odborníci," říká. Ředitele základní či střední školy jmenuje a odvolává právě zřizovatel, tedy zejména obce a kraje. Často se stává, že vyberou uchazeče, kterého komise nedoporučuje, míní poslankyně.

Ministerstvo školství by podle obou iniciátorů mělo vyhlášku o konkurzním řízení nejen prověřit, ale také změnit. Rozhodnutí komise o schopnostech uchazečů by podle nich měla být pro zřizovatele závazná, dosud mají pouze doporučující charakter. "Řízení se nerespektuje," ospravedlňuje návrh Procházková.

Systém je postavený správně, tvrdí Baxa

S takovým postupem nesouhlasí jiní členové výboru. Podle Martina Baxy (ODS) komise problémem nejsou. Jak říká, systém je v principu postavený správně. "Byl jsem primátorem Plzně v době, kdy se konkurzy vyhlašovaly, komise jsme vždycky sestavovali tak, aby spektrum názorů bylo co nejširší," oponuje Baxa.

I Petr Gazdík (STAN), který se zasadil o stávající znění školského zákona, se domnívá, že je v komisi vždy několik členů, které zřizovatel nemůže ovlivnit. "Jeden je zástupce školní inspekce, druhý odborník ze školy," vyjmenovává. Jak dále uvádí, vysoký počet konkurzů je dán pouze tím, že se v roce 2012 zavedla novela školského zákona a šestileté volební období tak končí mnoha ředitelům.

Zároveň zdůrazňuje další problém - vlivný ředitel dokáže ovlivnit okolí tak, že se do konkurzu nikdo nepřihlásí. "Pokud je komise objektivní, nemůže konstatovat, že není schopný. Rada je povinná jmenovat člověka, i když je s ním nespokojená," dodává Gazdík. Také podle inspekce nízký počet uchazečů efektivitu řízení snižuje.

Berme ohled na zřizovatele školy

Současná situace by nicméně podle Gazdíka i Baxy neměla vést ke změně konkurzní vyhlášky. Zřizovatelé totiž nesou zodpovědnost za to, co se ve školách děje a jak se vyučuje. "Proto by měli mít stále právo na finální rozhodnutí ve výběru ředitele školy," vysvětluje Baxa.

Česká školní inspekce uvádí, že 94 procent výsledků výběrových komisí zřizovatelé podpořili. Ve třech procentech případů ředitel jmenoval zájemce, kterého komise neoznačila jako nejvhodnějšího. Ve zbylých případech zřizovatel nejmenoval ani jednoho z uchazečů.

Že je však možné systém zlepšit, si myslí ministr školství Plaga. "Nejsem zastáncem toho úplně přetvořit strukturu konkurzní vyhlášky. Volil bych spíš úpravu," říká s tím, že závaznost je důležitá, je ale třeba brát ohled i na zřizovatele.

"Pojďme se bavit o variantě, která řeší obě strany mince," dodává Plaga.

Předseda Asociace ředitelů gymnázií Jiří Kuhn si nedokáže představit, že by za současné situace státní maturita měla více stupňů. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy