Školky asi nebudou muset přijímat dvouleté děti. Ať ale vláda vyřeší, kam s nimi, požadují piráti

Šárka Mrázová Šárka Mrázová
20. 6. 2018 15:11
"Vzhledem k tomu, že se ruší povinnost školek přijímat dvouleté, tak spatřujeme dětskou skupinu jako doplněk k mateřské škole. Navrhl jsem doprovodné usnesení, aby vláda našla způsob a začlenila dětské skupiny do financování z národních zdrojů. Aby pokračovaly i po roce 2020," říká Lukáš Bartoň (piráti).
Od roku 2020 mají mít dvouleté děti nárok na místo ve školkách. Některé školky už ale dvouleté přijímají, a říkají: jde to, ale musí se na to jinak.
Od roku 2020 mají mít dvouleté děti nárok na místo ve školkách. Některé školky už ale dvouleté přijímají, a říkají: jde to, ale musí se na to jinak. | Foto: Economia

Praha - Rozporuplné nařízení pro mateřské školy, které by musely od roku 2020 povinně přijímat i dvouleté děti, spěje ke svému konci. Školský výbor ve středu doporučil sněmovně, aby přijala novelu poslanců ODS a povinnost zrušila. Tak jako doposud bude tedy záležet na samotných školkách, zda děti mladší tří let přijmou. Poslanci o zrušení rozhodnou zřejmě už na konci června.

Stát ale bude muset vyřešit problém, kam s dvouletými dětmi, jejichž rodiče se chtějí vrátit do práce. Piráti proto požadují, aby vláda našla nový model financování dětských skupin po roce 2020, až dotečou peníze z evropských fondů. Právě dětské skupiny, které zřizují obce, firmy, neziskové organizace a církve, už jako alternativa zejména pro dvouleté děti fungují. Jsou ale závislé na evropských penězích a na školném od rodičů.

Místopředseda školského výboru, poslanec Lukáš Bartoň (piráti), proto předložil doprovodné usnesení, výbor k němu ale stanovisko nezaujal. "Vzhledem k tomu, že se ruší povinnost školek přijímat dvouleté, tak spatřujeme dětskou skupinu jako doplněk mateřské škole. Zejména dětské skupiny se už osvědčily v péči o děti nízkého věku, průměrný věk dítěte v dětské skupině je 2,1 roku," řekl Aktuálně.cz Bartoň.

Piráti chtějí, aby rodiče měli možnost někam dvouleté dítě umístit. "Dětské skupiny může zřizovat firma, nyní to patří mezi významné benefity pro zaměstnance, může je i zřizovat obec nebo mohou být přímo v mateřské škole," doplnil Bartoň.

Ministerstvo školství s Bartoňovým návrhem nesouhlasí, stejně jako část vládních poslanců. Školky jsou podle nich vzdělávací instituce, kdežto dětské skupiny o děti "jenom pečují". "Souhlasím s ministerstvem, že vzdělání dětí je od tří let dál, ale ne hlídání dětí a péče," poznamenal k tomu předseda výboru Václav Klaus mladší (ODS). Podle Bartoně ale souvislost mají už proto, že se nyní povinnost pro školky přijímat dvouleté zruší. Poslanec očekává, že sněmovna načte jeho návrh do tří týdnů.

Náměstkyně ministra školství Dana Prudíková Aktuálně.cz řekla, že by doprovodné usnesení pirátů mělo mířit úplně k jinému zákonu než školskému. Úřad je podle ní nicméně připraven o začlenění dětských skupin jednat. "Ten návrh usnesení hovoří o tom, že dětské skupiny by měly být alternativou pro celé předškolní vzdělávání. Věcně tomu ale tak není. Měli bychom jednat o tom, aby se dětské skupiny a školky doplňovaly, nikoliv aby stály alternativně vedle sebe," dodala. 

Naopak povinnost předškolního vzdělávání v posledním ročníku školky by v zákonu podle středečního usnesení výboru měla zůstat. Záporné stanovisko dali poslanci k návrhům poslankyně Kateřiny Valachové (ČSSD), aby stát zajistil podmínky pro přijímání dvouletých dětí ve školkách nebo dětských skupinách a aby měly ve školce garantované místo děti, kterým budou tři roky do konce kalendářního roku.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 10 minutami

Provoz na dálnici D1 přerušila na 169. kilometru nehoda kamionu, tvoří se dlouhé kolony

Provoz na 169. kilometru dálnice D1 je kvůli nehodě kamionu z pondělního večera stále přerušen a v obou směrech se tvoří dlouhé kolony. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic a policie. Doprava je z dálnice odkláněna mezi exity 168 a 178. I objízdná trasa je ale podle policie přetížená. Policie původně v noci na dnešek na twitteru informovala o obnovení provozu na D1, ale zprávu pak smazala a vydala nové informace.

Bulharský kamion se převrátil v pondělí okolo 19:15 v zúženém úseku. Zcela tak zablokoval oba směry D1. Při nehodě nikdo neutrpěl vážnější zranění, řekl mluvčí jihomoravských policistů Bohumil Malášek. V kamionu byly krabice s pivem, které bylo potřeba přeložit do jiného vozu. "V průběhu noci se podařilo vyprostit havarovaný kamion. Nyní probíhá úklid vozovky. Objízdná trasa je přetížená, v ranní špičce je na ní velké riziko tvorby kolon," sdělila policie v úterý ráno na twitteru.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Söder to nebude. Německá CDU chce jako nástupce Merkelové Armina Lascheta

Celostátní vedení Křesťanskodemokratické unie (CDU) se jasně vyslovilo pro předsedu strany Armina Lascheta jako kandidáta unie CDU/CSU na německého kancléře v zářijových volbách. Oznámil to podle agentury DPA mluvčí strany po šestihodinovém jednání špiček křesťanských demokratů v Berlíně. Pro Lascheta podle něj hlasovalo 31 členů vedení, devět pro jeho soupeře, předsedu sesterské Křesťansko-sociální unie (CSU) a bavorského premiéra Markuse Södera a šest členů se zdrželo.

Agentura AFP poznamenala, že populární bavorský vůdce Söder v předstihu přislíbil, že se podřídí rozhodnutí CDU. Laschet je současně premiérem Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy