Studenti se bouří proti rozhodnutí kraje. Učitelka vyhrála konkurz, ředitelkou se přesto nestala

Karolína Oškerová
15. 6. 2018 20:26
Kraj své rozhodnutí vysvětluje tím, že chce vybírat ředitele ze širšího okruhu uchazečů, a to včetně zájemců mimo současné zaměstnance školy.
Foto: Ondřej Zeman

Ivančice - Studenti Gymnázia Jana Blahoslava v Ivančicích protestovali proti rozhodnutí Jihomoravského kraje, který odmítl jmenovat ředitelkou školy pedagožku, jež předtím vyhrála konkurz. Sbírají na její podporu i podpisy.

Část studentů spolu s rodiči se v pátek dopoledne shromáždila před budovou gymnázia, aby dali najevo svůj nesouhlas s rozhodnutím kraje a se situací ve škole. Někteří z nich měli na plakátech hesla jako "školství není politika" nebo "je čas na změnu".

Kraj své rozhodnutí vysvětluje tím, že chce vybírat ředitele ze širšího okruhu uchazečů, a to včetně zájemců mimo současné zaměstnance školy.

Takoví uchazeči se přitom mohli na konkurz přihlásit už teď. "Vzhledem ke skutečnosti, že se v den konkurzu odhlásila polovina uchazečů, a to ze závažných osobních a časových důvodů, rozhodla se rada výběrové řízení vyhlásit znovu," uvedla jihomoravská radní pro oblast školství a sportu Jana Pejchalová.

Na konkurz se dostavili dva z celkem čtyř přihlášených uchazečů, a to Danuše Minsterová, která na Gymnáziu vyučuje už 20 let, a současný ředitel Radek Musil.

Dva zájemci v konkurzu přitom nejsou nic neobvyklého, průměrně se letos na tyto posty hlásili právě dva lidé, řekl v květnovém rozhovoru pro Učitelské noviny náměstek ústředního školního inspektora Ondřej Andrys.

Zřizovatel školy, v tomto případě kraj, se sice doporučením komise řídit nemusí, zpravidla je ale respektuje. Andrys Aktuálně.cz upřesnil, že se tak děje v 95 procentech případů.

U konkurzu na ředitele Gymnázia Jana Blahoslava se tak ale nestalo. "Když se po zasedání Rady vůbec nic nedělo, sama jsem kontaktovala paní Pejchalovou, aby mi sdělila nějaké informace. Ta mi pouze řekla, že mohu druhý den přijít na schůzku. Tam mi bylo řečeno, že konkurzní řízení bylo zrušeno," vysvětlila Danuše Minsterová.

Minsterová tvrdí, že se gymnázium pod vedením Radka Musila potýkalo s řadou interních problémů. "Postupně se to sbíralo a pak došlo i k nějakým konfliktům. Budilo to tehdy velké emoce. Byly zde stížnosti z řad pedagogů i z řad rodičů na Českou školní inspekci," říká pedagožka. Že docházelo ke stížnostem pedagogů a konfliktu mezi vedením školy a školskou radou, potvrdil i náměstek hejtmana Jan Vitula.

Radek Musil ale problémy popírá. "Já nevnímám, že by bylo něco špatně nebo že by došlo k nějakému konfliktu," uvedl. Ani České školní inspekce žádné závažné pochybení nezjistila.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Dálnici D2 u Lanžhota směrem na Slovensko uzavřela nehoda

Na dálnici D2 u Lanžhota ve směru na Slovensko se nad ránem stala nehoda dvou dodávek a dálnice je neprůjezdná. Policisté dopravu odklánějí na sjezdu na Břeclav přes město a přes Lanžhot.

Nehoda si podle mluvčí záchranky vyžádala jen jedno lehké zranění, řekla její mluvčí Hedvika Kropáčková.

"Na místě jsme ošetřili jednoho muže s poraněnou rukou, jeho stav nevyžadoval ani převoz do nemocnice," doplnila Kropáčková.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Novozélandští potápěči hledají poslední dvě oběti sopky

Policejní potápěči znovu začali prohledávat vody blízko novozélandského ostrova White Island, kde v pondělí vybuchla sopka. Cílem je najít dvě zbývající těla obětí výbuchu, uvedla novozélandská policie. Nejméně jedno tělo bylo spatřeno ve vodě a záchranáři se v sobotu na ostrov nevrátí, uvedl server BBC.

V pátek se při vysoce rizikové operaci podařilo z ostrova dostat šest těl, která byla poslána k identifikaci do Aucklandu. Při erupci podle současných zpráv zemřelo 14 osob, kolem 20 osob zůstává v intenzivní péči v nemocnici kvůli těžkým popáleninám.

před 1 hodinou

Rakouští protiteroristé zneškodnili splašenou krávu. Je to tu jak na Divokém západě, tvrdí ochránci

Údiv v Rakousku vyvolal zásah protiteroristické policejní jednotky, která tento týden zneškodnila splašenou krávu. Ochránci zvířat mluví o praktikách jako na Divokém západě.

Kráva ve vsi Matrei am Brenner zdivočela při nakládání na auto, které ji mělo odvézt na porážku. Porazila a zranila přitom jistého muže a pak prchla na blízké železniční koleje. Majitel se snažil agresivní zvíře odchytit a když se to nepovedlo, zavolali lidé policii.

Na místo dorazili členové protiteroristické jednotky Cobra, kteří byli zrovna nedaleko se svým vrtulníkem, a když kráva přešla z kolejí na louku, větším počtem výstřelů ji usmrtili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy