Skotské studentky dostanou vložky a tampony zdarma. Jako první na světě

Helena Truchlá Helena Truchlá
Aktualizováno 30. 8. 2018 19:08
Od září budou mít skotské dívky na středních školách a univerzitách k dispozici menstruační toaletní potřeby.
Vložky, tampony, intimky, ilustrační foto.
Vložky, tampony, intimky, ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Skotsko - Vláda v Edinburghu se rozhodla řešit takzvanou "měsíční chudobu", v angličtině "period poverty". Jde o situaci, kdy si skotské ženy a dívky nemohou z finančních důvodů dovolit tampony nebo vložky.

Na středních školách a univerzitách ve Skotsku budou od září zdarma menstruační toaletní potřeby. Program, na který politici pod vedením premiérky Nicoly Sturgeonové minulý týden vyčlenili 5,2 milionu liber (v přepočtu 150 milionů korun), se týká asi 400 tisíc studentek.

Podle loňského průzkumu britské organizace Plan International se problém týká desetiny dívek ve věku 14 až 21 let. Některé z nich kvůli nedostatku peněz používají nevyhovující a zdraví škodlivé náhražky, například staré noviny, píše britský deník The Guardian.

Podle Alison Evisonové, předsedkyně vládní Asociace skotských místních úřadů (COSLA), je hlavním cílem zabránit tomu, aby mladé ženy kvůli chybějícím hygienickým potřebám musely zameškat vyučování. "Také to přispěje k otevřenější diskusi a odstranění zbytečného stigmatu, které téma provází," vyjádřila se Evisonová v prohlášení skotské vlády. 

Dodávky hygienických potřeb bude zajišťovat organizace Hey Girls, která už nyní za každé prodané balení hygienických potřeb poskytuje jedno bezplatně těm ženám, které si je samy nemohou dovolit koupit.

"Ve spolupráci s úřady nabídneme ženám různé výrobky, takže si budou moci vybrat, které jsou pro ně ty nejvhodnější, včetně ekologických variant," píše v tiskové zprávě zakladatelka nevládní organizace Celia Hodsonová.

Kromě studentek získá přístup k bezplatným hygienickým potřebám také 19 tisíc žen z nízkopříjmových rodin. Skotská vláda na to vyhradila dalšího půl milionu liber (14 milionů korun). 

Program navazuje na pilotní projekt spuštěný už loni ve třetím největším skotském městě Aberdeenu. V průběhu šesti měsíců tam tyto potřeby dostávalo bezplatně tisíc žen a dívek.

Skotský model by ve své zemi ráda prosadila i Deirdre Kingston z irských labouristů a v celé Británii dlouhodobě probíhá diskuse o zrušení pětiprocentní daně na intimní výrobky. Například řetězec supermarketů Tesco daň dotuje z vlastních zdrojů.

Podle serveru Tax Foundation vyjmuly americké státy New York, Connecticut, Illinois a Washington, D.C., z daňové povinnosti dámské hygienické potřeby už před dvěma lety.

Video: Rozhněvaní bílí muži? Věří, že jim menšiny berou to, na co mají nárok, říká sociolog Kimmel

Všude, kam se podíváte, jsou muži u moci. Muži mají pocit, že feminismus je válka žen proti nim, rovnost pohlaví se ale vyplatí všem. | Video: DVTV, Emma Smetana
 

Právě se děje

před 42 minutami

Ve velké části Prahy se zvýší daň z nemovitosti

Ve velké části Prahy se zvýší daň z obytných nemovitostí, v případě komerčních nemovitostí se zdvojnásobí na celém území metropole. Vyplývá to z úpravy vyhlášky pro výpočet daně, kterou schválili pražští zastupitelé. Městské části si mohly určit, zda daň u rezidenčních domů zvýší - z těch velkých tak učinily Praha 1, 3, 7, 8, 10, 11 a 12. 

před 1 hodinou

Baseballisté v kvalifikaci o Tokio podruhé prohráli, s Itálií 1:5

Českým baseballistům se výrazně vzdálil přímý postup z evropsko-africké kvalifikace na olympijské hry v Tokiu 2020. V Boloni dnes podlehli domácí Itálii 1:5 a připsali si druhou porážku.

Potřebují teď vyhrát zbylé tři zápasy a doufat ve vyrovnanost ostatních utkání, aby měli teoretickou naději na prvenství v turnaji. Spíše ale ještě můžou bojovat o druhou pozici zajišťující účast v závěrečné jarní kvalifikaci na Tchaj-wanu.

Češi měli stejně jako při středeční prohře s Nizozemskem (1:4) více odpalů než soupeř, ale doběhli jen pro jeden bod. "Hity bohužel nepřišly v situaci, kdy jsme měli běžce ve skórovací pozici, abychom z toho udělali větší drámo. A oni důležitý odpal dali," řekl první metař Petr Čech, který měl tři odpaly ze čtyř startů.

Utkání rozjel Schneider dvoumetovým odpalem a Hejma s Červenkou ho dotlačili k prvnímu bodu zápasu. V dohrávce ale Italové hned srovnali a skóre otočili v dohrávce třetí směny. Nadhazovač Chroust dal metu zdarma, dalšího pálkaře trefil a hráč s čtyřletými zkušenostmi z MLB Colabello odpálil tříbodový homerun.

"Ten homerun byl rozhodující. Podle Radima (Chrousta) měl být strikeaut, ale rozhodčí to nefoukl. Nevymlouváme se na to a v podstatě jeden švih dal Italům pohodu do zbytku zápasu," řekl Petr Minařík, který vystřídal Chrousta v páté směně.

Pětatřicetiletý Minařík sice pátému bodu domácích nezabránil, ale jinak další útok zastavil. "Kdybych to nezvládl, tak by to bylo téměř neřešitelné. Takhle jsme ještě pořád zůstali v zápase a bojovali do poslední chvíle," řekl Minařík.

Na začátku šesté směny měli Češi po dvoumetové trefě Červenky šanci snížit, ale obrana Itálie si se složitou situací poradila dvojautem a zdramatizování nepřipustila. "Byť jsme se v útoku prosazovali, tak jsme to nezvrátili," řekl Minařík.

Zákrok večera předvedl ve středním zadním poli Hejma, který rybičkou chytil míč ze vzduchu a vysloužil si aplaus. Ještě lepší počin mohl poté přidat na pálce, ale při plných metách poslal míč do vzduchu a i poslední česká šance na body padla.

V pátek čeká baseballisty od 14:30 duel s Jihoafrickou republikou. V sobotu narazí na silné Izraelce, kteří mají dvě výhry a evropské šampiony Nizozemce porazili vysoko 8:1. V neděli Češi uzavřou své vystoupení v turnaji proti Španělsku.

Další zprávy