Skotské studentky dostanou vložky a tampony zdarma. Jako první na světě

Helena Truchlá Helena Truchlá
Aktualizováno 30. 8. 2018 19:08
Od září budou mít skotské dívky na středních školách a univerzitách k dispozici menstruační toaletní potřeby.
Vložky, tampony, intimky, ilustrační foto.
Vložky, tampony, intimky, ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Skotsko - Vláda v Edinburghu se rozhodla řešit takzvanou "měsíční chudobu", v angličtině "period poverty". Jde o situaci, kdy si skotské ženy a dívky nemohou z finančních důvodů dovolit tampony nebo vložky.

Na středních školách a univerzitách ve Skotsku budou od září zdarma menstruační toaletní potřeby. Program, na který politici pod vedením premiérky Nicoly Sturgeonové minulý týden vyčlenili 5,2 milionu liber (v přepočtu 150 milionů korun), se týká asi 400 tisíc studentek.

Podle loňského průzkumu britské organizace Plan International se problém týká desetiny dívek ve věku 14 až 21 let. Některé z nich kvůli nedostatku peněz používají nevyhovující a zdraví škodlivé náhražky, například staré noviny, píše britský deník The Guardian.

Podle Alison Evisonové, předsedkyně vládní Asociace skotských místních úřadů (COSLA), je hlavním cílem zabránit tomu, aby mladé ženy kvůli chybějícím hygienickým potřebám musely zameškat vyučování. "Také to přispěje k otevřenější diskusi a odstranění zbytečného stigmatu, které téma provází," vyjádřila se Evisonová v prohlášení skotské vlády. 

Dodávky hygienických potřeb bude zajišťovat organizace Hey Girls, která už nyní za každé prodané balení hygienických potřeb poskytuje jedno bezplatně těm ženám, které si je samy nemohou dovolit koupit.

"Ve spolupráci s úřady nabídneme ženám různé výrobky, takže si budou moci vybrat, které jsou pro ně ty nejvhodnější, včetně ekologických variant," píše v tiskové zprávě zakladatelka nevládní organizace Celia Hodsonová.

Kromě studentek získá přístup k bezplatným hygienickým potřebám také 19 tisíc žen z nízkopříjmových rodin. Skotská vláda na to vyhradila dalšího půl milionu liber (14 milionů korun). 

Program navazuje na pilotní projekt spuštěný už loni ve třetím největším skotském městě Aberdeenu. V průběhu šesti měsíců tam tyto potřeby dostávalo bezplatně tisíc žen a dívek.

Skotský model by ve své zemi ráda prosadila i Deirdre Kingston z irských labouristů a v celé Británii dlouhodobě probíhá diskuse o zrušení pětiprocentní daně na intimní výrobky. Například řetězec supermarketů Tesco daň dotuje z vlastních zdrojů.

Podle serveru Tax Foundation vyjmuly americké státy New York, Connecticut, Illinois a Washington, D.C., z daňové povinnosti dámské hygienické potřeby už před dvěma lety.

Video: Rozhněvaní bílí muži? Věří, že jim menšiny berou to, na co mají nárok, říká sociolog Kimmel

Všude, kam se podíváte, jsou muži u moci. Muži mají pocit, že feminismus je válka žen proti nim, rovnost pohlaví se ale vyplatí všem. | Video: DVTV, Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy