Učitelé našli chyby v maturitě, stát změny nechystá

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
12. 3. 2011 8:50
Na problémy upozornili učitelé dějepisu
Je papež hlavou všech křesťanů? Jak by asi na otázku v české maturitě odpověděla britská královna?
Je papež hlavou všech křesťanů? Jak by asi na otázku v české maturitě odpověděla britská královna? | Foto: Reuters

Praha - Je papež hlavou křesťanů, nebo ne? Tak se učitelé dějepisu přou s úředníky, kteří připravují testy na státní maturitu.

Skupina učitelů dějepisu v desetibodové výzvě upozornila, že ve cvičných testech k maturitě z tohoto předmětu jsou i další přešlapy a nejasnosti.

Ministerstvo školství ale Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat), který má přípravu maturit na starosti, podrželo a změny nechystá.

"Ne, v tuto chvíli na výzvu učitelů dějepisu reagovat nebudeme," řekla Aktuálně.cz Zuzana Hálová z ministerstva školství.

Neznámí autoři čerpali z Wikipedie

V maturitních testech se bude nadále používat jako zdroj informací Wikipedie, ačkoli je podle historiků zdrojem "diskutabilního obsahu". Cvičné testy přitom zcela odpovídají ostrým zadáním a připravují se podle stejných pravidel.

Kvůli ochraně zkušebního tajemství zůstanou i nadále neznámé kontakty na odpovědné zaměstnance Cermatu i jména tvůrců testů. 

Cermat v testech pouze opravil "správnou" odpověď, která uváděla, že premiér Neville Chamberlain se zúčastnil Jaltské konference, ačkoli ve skutečnosti byl v té době už pět let po smrti. Na tvrzení, že papež je hlavou všech křesťanů, trvá.

"Obávám se, že mnozí pravoslavní či protestantští věřící by při vyplňování tohoto testu zrozpačitěli," uvedl k tomu dějepisář Michal Arnot z gymnázia PORG.

Ředitel Cermat Pavel Zelený se ale brání. Toto tvrzení podle něj není chybné, v této souvislosti lze odkázat na Pastor aeternus z roku 1870.

"Je potřeba zde vzít v potaz historické souvislosti a úloha nemůže být posuzována z pohledu společenskovědního základu. Pro jednoznačnost řešení by bylo žádoucí v zadání úlohy explicitně zmínit historický kontext, jakkoli jej lze v případě testu z dějepisu předpokládat," uvedl pro Aktuálně.cz v reakci na jeden z bodů učitelské výzvy.

Biflování čísel a jmen

Nic se nebude měnit ani na samotném charakteru testu, který učitelé mají za příliš encyklopedický a uvádějí příklady. V nemilosti je u nich třeba otázka: Napište jméno posledního panovníka Západořímské říše, který byl roku 476 oficiálně sesazen germánským vojevůdcem Odoakerem.

"Nevíte? Ani vy, křížovkáři?," ptají se učitelé.

"Útěchou vám budiž, že by to nevěděli ani jeho současníci. Datum zániku Říma je umělým mezníkem, který jsme si mnohem později stanovili my, kvůli snazší periodizaci a ten poražený chlapík se ničím jiným do dějin nezapsal," dodávají.

Úplně klíčové pro maturanta není z jejich pohledu ani znalost litevského politika Vytautase Landsbergise nebo znalost přesného data podepsání Dekretu kutnohorského.

Podle Zeleného ani nešel test jinak poskládat, protože současní maturanti se na středních školách učili ještě postaru, tedy podle dřívějších osnov.

"Test je konstruovaný opravdu spíše konzervativně, to je ale záležitost "vynucená" skutečností, že současní maturanti nebyli k maturitě připravováni podle rámcových a školních vzdělávacích programů, ale podle jiných dokumentů," vysvětluje Zelený.

 

Právě se děje

Další zprávy