"Když pomník stavěli, tak to měl být pomník Stalinovi na věčné časy a mělo tam být věčné světlo. Nám přišlo zajímavé a přiléhavé padesátileté výročí od upálení Jana Zajíce, který tento čin spáchal na výročí Velké únorové revoluce, připomenout zapálením věčných světel znovu," řekl Aktuálně.cz mluvčí skupiny Ztohoven Petr Žilka.
Na zapálení ohně ve velkých bronzových mísách použili umělci palivovou směs. Asistenci hasičů nevyužili. "Byli jsme si jistí, že jsme schopni to udělat bezpečně, nehrozilo žádné nebezpečí. Navíc ty mísy byly původně zamýšleny, aby v nich byl oheň," dodal Žilka s tím, že k dispozici měli i hasicí přístroj.
Mluvčí pražských hasičů Martin Kavka uvedl, že u podobných akcí většinou neasistují a ani později k ohni jednotky nevyjížděly.
Z mís skupina před zapálením vytáhla několik pytlů odpadků. "Skoro po okraj byly mísy zaplněné odpadky, tak jsme to vyklidili a roztřídili. Nechtěli jsme tam nechat rozpečený binec, který by se pak obtížně odstraňoval," vysvětlil Žilka s tím, že po zapálení směsi zbyl v mísách jen jemný popel, který se dá snadno vymést.
Název pondělní akce "Jen počkej, Zajíci!" si hraje s tím, že v roce, kdy se student Zajíc upálil, byl v Sovětském svazu natočen kreslený seriál právě s tímto názvem. "Takže Jan Zajíc a Jen počkej, zajíci! slaví výročí v jeden rok. Právě ten východní vítr nám přijde, že sem přináší vůdcovské principy a autoritářské tendence znovu, takže proto ten název," vysvětlil Žilka.
Umělecká skupina Ztohoven se zviditelnila především tím, že v roce 2015 vyvěsila nad Pražský hrad obří rudé trenýrky. Ty později prezident Miloš Zeman nechal spálit.