U Smědé se ptali: To je ta povodeň?

Jana Sotonová
8. 8. 2006 11:30
Frýdlant - Lidé, kteří jsou hrdiny zpráv o povodni, cítí nebezpečí často jinak než reportéři, kteří o velké vodě referují.
Lidé z Předlánců si v silném dešti jedou pro pytle s pískem.
Lidé z Předlánců si v silném dešti jedou pro pytle s pískem. | Foto: Ludvík Hradilek

U rozlévající se říčky Smědé zazněla věta, která působila nepatřičně: "Tady někde je povodeň? Už zase?"

Přitom celý den pršelo a silnice mezi vesnicemi Víska a Višňová na Liberecku místy zmizela v rozvodněné řece. Jenže zdejší obyvatelé, zvyklí od Smědé na ledacos, zvednutou hladinu jakoby nevidí.

Zatímco řidič auta s pražskou poznávací značkou váhá, zda se na zaplavenou silnici pustit, dvojice místních lidí si řekne o svezení.

"Města a obce v okolí řeky Smědé na Liberecku ohrožují záplavy," informuje o situaci Česká tisková kancelář. "Starostové varovali obyvatele, lidé vynášeli nábytek do vyšších poschodí a připravovali se na evakuaci. U Smědé zasahovali dobrovolní i profesionální hasiči. Z Liberce tam vyrazily posily se člunem," šíří agentura do světa.

Infobox
Autor fotografie: Český hydrometeorologický ústav

Infobox

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Tady, mezi Vískou a Višňovou na břehu Smědé se zdá, že na spuštění povodně jen silné deště nestačí. Skutečnou živelní katastrofu musí vyvolat až dramatické zprávy z médií.

My sem vodu nepustíme

Ve vesnici Víska stojí na mostě hlouček lidí a dívá se pod sebe. Pochyby se vkrádají okamžitě. Dívají se opravdu na tu hrozící říčku Smědou z agenturní zprávy? Tak klidně a s rozvahou?

Místní jsou s řekou sžití. Smědá na některých místech už dotírá na zápraží domů, ale obyvatelé vesnic na jejím břehu zůstávají klidní.

Před hasičskou zbojnicí v Předláncích postává několik mužů. Dobrovolní hasiči i obyvatelé ze vsi pytlují písek na stavění hrází. Chvíli oddychují, někteří odchází na teplý guláš nebo kávu. Zanedlouho je ale potřeba se k plnění pytlů vrátit. Za dvě až tři hodiny má dorazit další vlna.

Pytlová hráz se zrovna staví kolem jednoho z nejohroženějších domů. Voda už zaplavila celou zahradu. Plave houpačka, zahradní domek, popadaná jablka ze stromů. "Nábytek jsme zatím nevynášeli do patra," říká Milan Melka. "Určitě dům ubráníme, vodu dovnitř nepustíme."

My tu řeku známe

Na vyhodnocení síly řeky nepotřebují znát složité tabulky s čísly o průtoku a výšce vodní hladiny. Na pochopení klidu stačí v polovině deštivého dne zajít na oběd do restaurace ve Frýdlantu. Městem protéká řeka nabírající z horských svahů desítky tisíc litrů vody. Ale podle ověřené zkušenosti vodohospodářů platí - dokud se Smědá právě ve Frýdlantu nevyleje z koryta, mohou být v klidu lidé nejen ve městě, ale i v dalších obcích po proudu. A teď jsou břehy Smědé stále ještě dost vysoké.

Jenže obloha je pořád tmavá a déšť neustává. Vody v řece přibývá a v polovině noci se očekává její kulminace. Nervozita místních lidí ale stále zůstává na nízké úrovni.

Zkuste jim nabídnout třeba odstěhování se do klidnějších sušších míst někde ve městě. "Pocházím z Liberce, ale do města už bych zpátky nešla. Ani za nic," říká na takovou nabídku vísecká obyvatelka Lýdie Zelinková.

Rozvahu si udržují i Dvořákovi žijící ve Vísce kousek od Frýdlantu. Před sněhem utekli z Velkých Hamrů v horách, teď je voda ve svém pravém skupenství dostihla stejně. Ale ani oni by neměnili.

Lidé v okolí Frýdlantu svou řeku znají opravdu dobře. Podle očekávání řeka v noci kulminovala a od čtvrté hodiny ranní už začala klesat. Po ránu zbyly v oblasti už jen zaplavené louky, silnice jsou opět průjezdné a většinu domů se podařilo před vpádem valící se vody uchránit.

 

Právě se děje

Další zprávy