Praha - Kvůli týrání, zneužívání a zanedbávání muselo loni odejít z domova k příbuzným, pěstounům, do azylových domů či ústavů zhruba 1400 dětí. Jejich počet přitom každoročně stále roste. Přibývá zároveň také případů, které sociální pracovníci řeší. Za posledních deset let se množství kauz zvýšilo téměř pětkrát. Zatímco v roce 2005 se úřady zabývaly ani ne dvěma tisíci případů, loni dostaly už přes 9400 oznámení. Vyplývá to z ročních výkazů ministerstva práce o ochraně dětí.
Podle senátorky a prezidentky Nadace Naše dítě Zuzany Baudyšové česká společnost násilí na dětech stále vnímá jako součást výchovy. "Chtěla bych upozornit i na psychické týrání, které může mít různou podobu. V mnoha domácnostech jsou například děti svědky velmi tvrdých sporů mezi rodiči a těžce je to poznamenává," poznamenala k nové statistice Baudyšová.
Podle Petry Wünschové z Centra Locika, které pomáhá dětem ohroženým domácím násilím, rostoucí počet nahlášených případů ukazuje na větší všímavost okolí. Vysoký počet odebraných dětí ale zároveň naznačuje, že Česko zaostává s poskytováním pomoci. "Lépe jsme se naučili vnímat a odhalovat případy ohrožených a týraných dětí. V Česku však chybí dobře dostupná síť služeb, která by ohroženým dětem a jejich rodinám nabízela citlivou a efektivní pomoc. Tak, aby k odebírání dětí z rodin nemuselo dojít," řekla Wünschová.
Posílení služeb pro rodiny má v plánu ministerstvo práce. Do prevence nyní putuje jen necelá desetina ze zhruba osmi miliard korun na péči o ohrožené děti. Ministryně Michaela Marksová (ČSSD) by ráda část peněz z ústavní péče přesměrovala do včasné pomoci i následné podpory.