Týden po tornádu. Zdevastované vesnice viditelně prokoukly, ukazuje video

Video Video
1. 7. 2021 9:57
Obyvatelé, dobrovolníci, vojáci a zhruba tisícovka hasičů s téměř 250 kusy techniky pokračují v odstraňování následků ničivého tornáda, které před týdnem zdevastovalo Mikulčice, Lužice, Hrušky, Moravskou Novou Ves a Hodonín včetně lokality Pánov.
Týden po úderu tornáda na Břeclavsku a Hodonínsku zveřejnili jihomoravští hasiči video. Je na něm poznat, jak práce na obnově vesnic rychle pokračují. | Video: Facebook/ HZS Jihomoravského kraje

I když je ze záběrů znát viditelný posun v odklízení trosek, jihomoravští hasiči upozorňují, že u některých postižených lokalit ještě nebyla odklizena ani polovina území. Jedná se o Mikulčice a Moravskou Novou Ves. Postupně se pracuje také na obnově dodávek elektřiny v zasažených oblastech. Ty jsou také z velké části odpojeny od plynu.

Výše materiálních škod se jen odhaduje, v pondělí náměstek jihomoravského hejtmana Jan Zámečník (KDU-ČSL) řekl, že se v obcích na Břeclavsku a Hodonínsku zatím dostala na 15 miliard korun. Částka obsahuje škodu na majetku kraje a obcí, ale i na majetku lidí. Podle Zámečníka však není konečná a bude stoupat. Tornádo za sebou zanechalo také šest obětí včetně těhotné ženy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 16 minutami

V Německu zadrželi čtyři lidi, podle policie chystali útok na synagogu v Hagenu

Německá policie uvedla, že v souvislosti s možným útokem na synagogu ve městě Hagen zadržela čtyři lidi. Jedním z nich je 16letý mladík, který se podle médií chystal zaútočit výbušninou. O hrozbě před nejdůležitějším židovským svátkem Jom Kipur (Den smíření) informovala policie ve středu večer.

"Vyšetřování vedlo k identifikaci a zatčení 16letého Hageňana. V průběhu vyšetřování byli zadrženi celkem čtyři lidé," uvedla místní policie na Twitteru.

Magazín Der Spiegel a deník Bild předtím uvedly, že se k útoku na synagogu s pomocí výbušniny chystal 16letý Syřan. Jeho byt v Hagenu nyní podle agentury DPA prohledává policie. Informaci o hrozícím útoku podle zmíněných médií obdržely německé úřady od zahraniční zpravodajské služby, která zaznamenala islamistovo podezřelé chování na internetu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy