Tvrdík by mohl být velvyslancem v Číně, míní prezident

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 10. 2014 22:51
Na tomto postu si Miloš Zeman podle svých slov dovede představit také exministra zahraničí Jana Kohouta.
Někdejšího ministra obrany Jaroslava Tvrdíka si prezident jako velvyslance v Číně "dokáže představit".
Někdejšího ministra obrany Jaroslava Tvrdíka si prezident jako velvyslance v Číně "dokáže představit". | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Prezident Miloš Zeman si na místě velvyslance v Číně dokáže představit bývalého ministra zahraničí Jana Kohouta nebo exministra obrany Jaroslava Tvrdíka. Řekl to dnes v rozhovoru s ČTK. Jasno je podle prezidenta o příštím velvyslanci v Indii.

"Ano, tyto dva lidi bych si tam dokázal představit, ale prozatím jsme tuto oblast neprobírali," odpověděl Zeman na otázku. "Letmo jsme se dotkli Indie, kde jsme došli ke shodě, ale samozřejmě vám jméno dohodnutého velvyslance neprozradím," doplnil.

Máte rádi Aktuálně.cz?

Křišťálová lupa - hlasování pro A.cz

Hlasujte pro nás v internetové anketě Křišťálová Lupa 2015 v kategorii Zpravodajství. Za každý Váš hlas děkujeme!

HLASOVAT MŮŽETE ZDE >>

"Musím ocenit, že debata o velvyslancích je věcná, pragmatická a že jsme dosud vždy došli ke shodě. Doufám, že tomu tak bude i nadále," řekl pak na adresu ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD), s nímž se k debatám o českém diplomatickém zastoupení v zahraničí pravidelně schází.

V příštím roce se má vedle Číny měnit vedení ambasád například ve Spojených státech, Velké Británii nebo Francii. Zeman dnes neřekl, že by na tato místa prosazoval své kandidáty. "Já mám jenom obecné kritérium pro všechny kandidáty na velvyslance, a to je, aby měl alespoň minimální ekonomickou erudici, protože tvrdím, že hlavním úkolem velvyslance je u země, která má likviditu, přitáhnout zahraniční investice," poznamenal.

V případě prestižního postu ve Washingtonu média spekulovala jako o možných kandidátech také o ministru obrany Martinu Stropnickém (ANO) nebo šéfovi zahraničního odboru Hradu Hynku Kmoníčkovi. O Stropnickém Zemana podle jeho slov neinformoval nikdo z vlády, ani premiér. "S Hynkem (Kmoníčkem) jsem nikdy nemluvil o tom, že by on sám chtěl vyrazit na zahraniční ambasádu, a protože ho považuji za skvělého ředitele zahraničního odboru, budu rád, když se mnou setrvá po celé mé funkční období," uvedl pak ke Kmoníčkovi.

"Myslím si, že jeho vyžití ve funkci ředitele zahraničního odboru mu dává daleko větší možnosti než možnosti jakéhokoliv velvyslance," dodal.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Expolicista Šlachta zakládá hnutí, se kterým se chce zúčastnit voleb do sněmovny. Řekl to serveru Seznam Zprávy. Kandidátky sestaví ve všech krajích.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Biden telefonoval s Putinem, hovořilo se o dohodě Nový START, otravě Navalného i o prosincovém hackerském útoku na americké úřady, oznámil Bílý dům.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Poslanci odmítli legalizaci konopí, přinesla by zdravotní rizika, míní Blatný

Sněmovna odmítla omezenou legalizaci konopí. Návrh skupiny čtyř desítek poslanců ze šesti klubů předpokládal, že by si bezúhonní dospělí lidé mohli bez hrozby postihu vypěstovat a zpracovat doma až pět rostlin konopí. Plénum novelu o návykových látkách, za níž stojí zejména Piráti, zamítlo na návrh SPD hlasy 55 z 89 přítomných poslanců už v úvodním kole.

Pirátský poslanec Tomáš Vymazal zdůrazňoval, že změna by mohla zabránit kriminalizaci jinak bezúhonných lidí. "Konopí je v Česku velice oblíbené. Dle různých studií s ním má zkušenost více než každý čtvrtý mladistvý a u dospělých jsou to dokonce dva z pěti," uvedl. Regulace by podle poslance měla nahradit podle něho selhávající represi. Podle předsedy STAN Víta Rakušana jde o odstraňování státem řízeného pokrytectví.

Naopak ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) upozorňoval na to, že novela je v rozporu s mezinárodním právem a protidrogovou politikou. "Přináší velká sociální a zdravotní rizika," uvedl. Ministr také varoval před možnou drogovou turistikou za takzvaným rekreačním konopím.

Novela předpokládala, že lidé by mohli mít doma beztrestně až 1,25 kilogramu sušiny konopí. Ostatním lidem by pěstitelé museli zabránit ve volném přístupu k tomuto konopí pod hrozbou pokuty až 15 000 korun. Až 30 gramů by mohli lidé nosit u sebe i mimo obydlí. Stejné množství, tedy 30 gramů, by mohli legálně předat jinému dospělému člověku, ovšem výhradně bezplatně. Totéž mělo platit pro produkty získané z konopí.

Předkladatelé tvrdili, že omezená legalizace konopí by zmenšila černý trh a vedla by také ke snížení trestné činnosti, která se s ním váže.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Lamparda u fotbalistů Chelsea nahradil Tuchel

Novým trenérem fotbalistů Chelsea byl podle očekávání jmenován Němec Thomas Tuchel. Londýnský klub dnes oznámil, že s bývalým kouřem Paris St. Germain či Dortmundu podepsal smlouvu na rok a půl s opcí. Tuchel nahradil odvolaného Franka Lamparda.

Tuchel v novém působišti už dnes povede první trénink a premiéra na lavičce ho čeká ve středečním ligovém utkání s Wolverhamptonem. "Nikdy není příjemné měnit trenéra uprostřed sezony, ale jsme rádi, že v Thomasi Tuchelovi se nám podařilo získat jednoho z nejlepších evropských trenérů," uvedla na klubovém webu ředitelka Chelsea Marina Granovská.

Sedmačtyřicetiletý Tuchel naposledy vedl Paris St. Germain, kde v prosinci skončil. Francouzský celek trénoval od května 2018 a s týmem vyhrál v obou sezonách mimo jiné francouzskou ligu a v uplynulém ročníku s ním došel do finále Ligy mistrů. V minulosti působil také v Mohuči a Dortmundu, se kterým v roce 2017 vyhrál Německý pohár.

V Chelsea nahradil Lamparda, který byl odvolán kvůli neuspokojivým výsledkům. "Blues" pod vedením nejlepšího klubového střelce z posledních osmi ligových duelů zvítězili pouze ve dvou a propadli se až na devátou pozici. Bývalý záložník vedl Chelsea od léta 2019 a v první sezoně s ní obsadil čtvrté místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy