Tvrdík by mohl být velvyslancem v Číně, míní prezident

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 10. 2014 22:51
Na tomto postu si Miloš Zeman podle svých slov dovede představit také exministra zahraničí Jana Kohouta.
Někdejšího ministra obrany Jaroslava Tvrdíka si prezident jako velvyslance v Číně "dokáže představit".
Někdejšího ministra obrany Jaroslava Tvrdíka si prezident jako velvyslance v Číně "dokáže představit". | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Prezident Miloš Zeman si na místě velvyslance v Číně dokáže představit bývalého ministra zahraničí Jana Kohouta nebo exministra obrany Jaroslava Tvrdíka. Řekl to dnes v rozhovoru s ČTK. Jasno je podle prezidenta o příštím velvyslanci v Indii.

"Ano, tyto dva lidi bych si tam dokázal představit, ale prozatím jsme tuto oblast neprobírali," odpověděl Zeman na otázku. "Letmo jsme se dotkli Indie, kde jsme došli ke shodě, ale samozřejmě vám jméno dohodnutého velvyslance neprozradím," doplnil.

Máte rádi Aktuálně.cz?

Křišťálová lupa - hlasování pro A.cz

Hlasujte pro nás v internetové anketě Křišťálová Lupa 2015 v kategorii Zpravodajství. Za každý Váš hlas děkujeme!

HLASOVAT MŮŽETE ZDE >>

"Musím ocenit, že debata o velvyslancích je věcná, pragmatická a že jsme dosud vždy došli ke shodě. Doufám, že tomu tak bude i nadále," řekl pak na adresu ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD), s nímž se k debatám o českém diplomatickém zastoupení v zahraničí pravidelně schází.

V příštím roce se má vedle Číny měnit vedení ambasád například ve Spojených státech, Velké Británii nebo Francii. Zeman dnes neřekl, že by na tato místa prosazoval své kandidáty. "Já mám jenom obecné kritérium pro všechny kandidáty na velvyslance, a to je, aby měl alespoň minimální ekonomickou erudici, protože tvrdím, že hlavním úkolem velvyslance je u země, která má likviditu, přitáhnout zahraniční investice," poznamenal.

V případě prestižního postu ve Washingtonu média spekulovala jako o možných kandidátech také o ministru obrany Martinu Stropnickém (ANO) nebo šéfovi zahraničního odboru Hradu Hynku Kmoníčkovi. O Stropnickém Zemana podle jeho slov neinformoval nikdo z vlády, ani premiér. "S Hynkem (Kmoníčkem) jsem nikdy nemluvil o tom, že by on sám chtěl vyrazit na zahraniční ambasádu, a protože ho považuji za skvělého ředitele zahraničního odboru, budu rád, když se mnou setrvá po celé mé funkční období," uvedl pak ke Kmoníčkovi.

"Myslím si, že jeho vyžití ve funkci ředitele zahraničního odboru mu dává daleko větší možnosti než možnosti jakéhokoliv velvyslance," dodal.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Johnson mluvil s Putinem, Rusko označil za bezpečnostní hrozbu

Mezi Británií a Ruskem nedojde k normalizaci vztahů, dokud Moskva neskoncuje se svým "destabilizujícím jednáním" a dokud bude znamenat bezpečnostní hrozbu. Podle mluvčí britského premiéra to v neděli Boris Johnson řekl ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi na okraj summitu o Libyi v Berlíně.

"Dal mu jasně najevo, že britské stanovisko k Salisbury se nezmění," uvedla podle agentury Reuters mluvčí Downing Street. V anglickém Salisbury byli v březnu 2018 otráveni bývalý ruský dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julija. Londýn z útoku na Skripalovy obvinil Rusko, Moskva vinu popírá.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zeman chce ocenit policistu, který zasahoval ve Vejprtech

Prezident Miloš Zeman plánuje udělit na podzim medaili policistovi, který v neděli s nasazením života pomohl obětem požáru ve Vejprtech na Chomutovsku. O tragédii bude v pondělí jednat s premiérem Andrejem Babišem. Uvedl to v pořadu Rádia Frekvence 1 z vysílaném z Lán.

Zdroj: ČTK
Další zprávy