Expremiér Nečas poletí se Zemanem do Číny. Jako byznysmen

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 10. 2014 21:39
"Petr Nečas mě o to sám požádal a já neměl důvod mu nevyhovět," řekl prezident.
Petr Nečas.
Petr Nečas. | Foto: ČTK

Praha - Bývalý premiér Petr Nečas poletí s prezidentem Milošem Zemanem na návštěvu Číny. Nebude součástí národní delegace, ale zemi navštíví v rámci podnikatelské mise, řekl dnes Zeman. Oficiální návštěva českého prezidenta se uskuteční 24. až 27. října.

Zástupci Hradu již v minulosti uvedli, že Zeman navštíví provincie, sveze se rychlovlakem nebo bude diskutovat s občany. Na závěr cesty bude přijat nejvyššími čínskými představiteli. Během návštěvy je v plánu podpis asi desítky smluv a dohod. O jaké smlouvy se bude jednat, nechtěl Zeman přiblížit. Mluvit o nich před jejich podepsáním by byl podle něj diletantismus.

Zeman potvrdil, že součástí podnikatelské delegace bude i Nečas. "Petr Nečas mě o to sám požádal a já neměl důvod mu nevyhovět," řekl. "Jede tam jako součást podnikatelské mise, jinými slovy není člen národní delegace," dodal s tím, že v podnikatelské misi může být každý, kdo má v Číně své obchodní zájmy. "Předpokládám, že Petr Nečas je tam má, protože jinak by se o účast v této misi nepřihlásil," doplnil. Za jakou společnost Nečas do Číny pojede, přiblížit nechtěl.

Podle dřívějších informací Lidových novin expremiér Nečas získal práci u developera a majitele finanční skupiny SPGroup Pavla Sehnala. Spolu s Ivo Strejčkem je také jednatelem ve firmě NESTAC Consulting a přednáší na liberálně-konzervativní akademii CEVRO.

Za pádem Nečasovy vlády, kterou vedle jeho ODS tvořily ještě TOP 09 a Věci veřejné, stála kriminální aféra ředitelky premiérova kabinetu Jany Nagyové, která byla zároveň jeho milenkou (nyní manželka). Nagyová podle obžaloby zneužila v roce 2012 zpravodajce vojenské tajné služby ke sledování Nečasovy manželky Radky, obviněná je také ohledně údajného uplácení poslanců funkcemi a vynášení informací z Bezpečnostní informační služby.

Nečas rezignoval na funkci předsedy vlády loni 17. června.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy