Turisté nechtějí kácet kůrovcové smrky, ukázala anketa

Pavel Baroch
24. 11. 2008 16:11
Exhejtman Zahradník: Dotazy na Šumavu byly tendenční
Hranice, o kterou se vede patnáct let dlouhý spor
Hranice, o kterou se vede patnáct let dlouhý spor | Foto: Ludvík Hradilek

Vimperk - Většina turistů si podle Hnutí Duha nepřeje, aby v nejcennějších zónách Národního parku Šumava byly pokáceny smrky, které napadl kůrovec.

Organizace vychází z právě zveřejněných výsledků ankety, kterou ve spolupráci s vedením šumavského parku uspořádala u Plešného jezera od 28. června do 31. srpna. Lístek se svým názorem odevzdalo 1337 návštěvníků Šumavy z celé země.

"Téměř 58 procent návštěvníků se přiklání k názoru ponechat kůrovcem napadené stromy v prvních zónách národního parku přírodním procesům. K zásahu proti napadeným stromům se kloní 31 procent dotázaných, 11 procent neví," řekl Jaromír Bláha z Hnutí Duha. Dodal, že k podobným závěrům dospěl i nedávný výzkum agentury STEM, která oslovila pouze Jihočechy.

Exhejtman Jihočeského kraje Jan Zahradník označil anketu za tendenční. "Takové tendenční dotazníky nemají smysl," řekl Aktuálně.cz Zahradník, který se ankety v létě také zúčastnil. Zahradník je přitom dlouhodobým zastáncem radikálního postupu proti lýkožroutu smrkovému.

Pod uschlými smrky rostou nové stromy
Pod uschlými smrky rostou nové stromy | Foto: Ludvík Hradilek, Aktuálně.cz

"Nikdo si samozřejmě nepřeje kácet stromy, nikdo ale také nechce suchou Šumavu," dodal Zahradník. Kromě něj se ankety zúčastnil i ministr životního prostředí Martin Bursík, poslankyně Kateřina Jacques a senátor Tomáš Jirsa.

Suchý les hosty neodpuzuje

Anketa ukázala, že mnohým návštěvníkům - bezmála 47 procentům - vadí pohled na suché stromy, které "sežral" kůrovec.

"Téměř polovině turistů sice není pohled na suché stromy příjemný, ale od návštěvy oblasti odrazuje pouhá čtyři procenta lidí. Třetina návštěvníků naopak chce tato místa navštěvovat opakovaně a pozorovat přírodní proměny lesa," poznamenal Jaromír Bláha z Hnutí Duha.

Dodal, že mnohem více jsou návštěvníkům nepříjemné rozsáhlé území s vykácenými stromy. "Pohled na holiny, kde byly kůrovcem napadené stromy vykácené, vadí třem čtvrtinám návštěvníkům parku a přes 17 procent turistů odrazuje od další návštěvy," řekl Bláha.

Lýkožrout smrkový
Lýkožrout smrkový | Foto: Wikipedie Commons

Místní jsou víc pro kácení

Podle ankety je více příznivců kácení kůrovcových smrků mezi lidmi, kteří na Šumavě bydlí. Tomuto způsobu řešení dalo přednost 40 procent dotázaných. Přesto i mezi nimi převažuje názor ponechat první zóny parku bez kácení (55 procent).

Největší podporu má ponechání lesů přírodě u obyvatel kraje Plzeňského, Pardubického a Ústeckého (74 procent), nejmenší naopak u turistů z Vysočiny (44 procent).

 

Právě se děje

před 40 minutami

Halové mistrovství světa v atletice se kvůli koronaviru odkládá na příští rok

Halové mistrovství světa v atletice se letos neuskuteční. Mezinárodní federace se kvůli epidemii nového typu koronaviru v Číně dohodla s pořadateli v Nan-ťingu na odložení šampionátu na rok 2021. Světová atletika to oznámila na svém webu. V Nan-ťingu se mělo o světové medaile bojovat od 13. do 15. března.

Federace dala přednost radikálnímu řešení a šampionát rovnou zrušila, místo aby jej přeložila do jiného dějiště. Vysvětlila to nejistou situací a obavami z šíření viru mimo Čínu, což by později mohlo vést k dalšímu odkladu termínu. Světová atletika učinila rozhodnutí na doporučení lékařské komise, jež situaci konzultovala se světovou zdravotnickou organizací WHO.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Slovenští autodopravci oznámili ukončení blokád hranic

Unie autodopravců Slovenska ve středu večer oznámila, že ukončila protestní shromáždění na hraničních přechodech. Uvedla, že tak učinila po zákroku policie. Dopravci od úterý znovu blokovali mimo jiné některé hraniční přechody s Českem. Jejich protesty na hranicích zkomplikovaly například výrobu ve slovenské továrně francouzské automobilky PSA, které vázly dodávky ze zahraničí.

Slovenská vláda nepřistoupila v plné míře na požadavky unie ohledně výrazného snížení silniční daně a také zvýšení slev z mýtného. V obou těchto oblastech ale učinila ústupky, na nichž se dnes zástupci ministerstev dopravy a financí dohodli s větší organizací autodopravců Česmad Slovakia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy